A MEOSZ a jövőben közösen lobbizik a Magyar Rehabilitációs Társasággal – Humanitás

A mozgáskorlátozott emberek rehabilitációját, jobb életminőségét elősegíteni hivatott együttműködési megállapodást írt alá a MEOSZ és a Magyar Rehabilitációs Társaság augusztus 31-én, Győrben.

A MEOSZ és a Magyar Rehabilitációs Társaság együttműködésének legfőbb célja a mozgáskorlátozott emberek életminőségének javítása, hogy mindenki szükségleteihez igazodó rehabilitációt kapjon, a számára legmegfelelőbb szakemberekhez jusson el. A két szervezet a jövőben számos kérdésben közösen lép fel, így többek között a lakóhelyközeli rehabilitáció megteremtésében és a segédeszköz-ellátás fejlesztési irányainak kidolgozásában. A megállapodás fontos eleme a mozgássérült személyek minél teljesebb tájékoztatása: interneten is elérhető adatbázis összeállítása a rehabilitációs intézményekről, szolgáltatásokról, szakemberekről.

– Mindkét civil szervezet célja a fogyatékos emberek helyzetének jobbítása a maga eszközeivel, melyeket közelíteni kell egymáshoz – mondja dr. Boros Erzsébet a Magyar Rehabilitációs Társaság előző elnöke, a megállapodás aláírója. – Társaságunk tagjai döntően az orvosi rehabilitációval foglalkoznak, és nagyon fontosnak tartjuk, hogy ez az átfogó rehabilitáció szerves részeként valósuljon meg, tehát a foglalkoztatási, képzési, szociális rehabilitáció összehangolásával. Ahhoz, hogy a mozgáskorlátozott embereknek segíteni tudjunk, szorosabb együttműködés és közös fellépés szükséges akár a társadalmi környezet alakítása, akár a jogszabályok megváltoztatása, megvalósulása érdekében. A közös hatékony munkához elengedhetetlen egymás folyamatos tájékoztatása is, ezért terveink szerint legalább kéthavonta találkozunk, hogy áttekintsük a közös tevékenység lehetőségeit.

– A MEOSZ elnöksége még 2015-ben elhatározta, hogy a mozgássérült embereket érintő valamennyi területet illetően állásfoglalásokat dolgoz ki, és ezeket megalapozott szakmai anyagokkal erősíti meg – jelentette ki Kovács Ágnes, a szövetség elnöke. – A minap elérkeztünk a rehabilitáció és a gyógyászati segédeszköz fajsúlyos kérdéséhez, amely alapvetően meghatározhatja a mozgássérült emberek önálló életvitelét, valamint annak esélyét, milyen minőségben tudják leélni az életüket. A szövetség akkor tud jogos elvárásokat támasztani, ha komplexen és minden szempontból körültekintően vizsgálja felül ezt a területet, és készíti el szakmai anyagát, javaslatait.

– A megállapodásban tizenegy kérdés szerepel, valamennyi nagyon komoly és fontos. Mennyire várható gyors eredmény?

– Nem tudom felmérni, mennyi időt vesz igénybe, hogy sikert érjünk el, hiszen egy gondolkodásmód, egy rendszer megváltoztatása sosem megy rövid idő alatt. A megállapodásban szereplő minden területre égető szüksége van a közösségünknek, tehát már tegnap kellett volna megoldani ezeket. Egy biztos: rajtunk nem múlik, a szakmai anyagokat rövid időn belül kidolgozzuk. Az, hogy a javaslatokat mindennapi gyakorlattá tudjuk alakítani, az érdekvédelmi lobbin múlik, de igazából a kormány szándékán, akar-e változtatni a rendszeren. A mostani megállapodás a szakma és az érdekvédelem összefogásáról szól, hiszen hosszú távon is eredményekkel szolgáló koncepciót csak akkor tudunk kialakítani, ha a megélt tapasztalatok mellé behozzuk a szakmai tudást. Mi együtt tudunk igazán eredményeket elérni.

 

Ignácz Bea

A cikk a Humanitás 2017. szeptemberi számában jelent meg.

Azóta történt

Hozzájuthat-e társadalombiztosítási támogatással a napi 24 órás ápolást igénylő, súlyosan mozgáskorlátozott, hangzó beszédre képtelen Zoltán Ágoston azokhoz a…
A Civil Érték Egyesület szervezésében 2024. április 20-án parasportnap lesz az Üllői Városi Sportcsarnokban. A rendezvényt a FOF2023-C-3371…
Magyarországon a lakásállomány töredéke akadálymentes, így a fogyatékossággal élő emberek számára alapjaiban hiányoznak az önálló, méltóságteljes életükhöz szükséges…

Előzmények

Tréninggel, képzéssel egybekötött küldöttközgyűlést tartott az ifjúsági tagozat szeptember első hetében, Agárdon. Kovács Ágnes elnök a fiataloknak beszélt…
– Fontos, hogy az ombudsman és a rendkívül magas színvonalú érdekvédelmi, szakmai szövetség – a MEOSZ – fellépjenek…
A magyar államnak ténylegesen el kell köteleződnie a fogyatékos személyek jogairól szóló ENSZ-egyezmény mellett és fel kell gyorsítania…