A MEOSZ elnöke a családokért felelős tárcával egyeztetett

Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke – kezdeményezésére – a közelmúltban egyeztetett a családokért felelős tárcával a mozgáskorlátozott és más fogyatékosságban érintett gyermeket nevelő családok számára a családvédelmi intézkedések elérhetőbbé tétele, valamint az érintett gyermekek kiemelt figyelembevétele érdekében. Szövetségünk szerint a Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter révén elindított és a kormány által támogatott családvédelmi akcióterv a magyar családok életére pozitív hatást gyakorol, ugyanakkor az intézkedések feltételrendszere a mozgássérült, illetve fogyatékos gyermeket nevelő családok egyedi élethelyzetére még átgondolásra érdemes. A családvédelmi program ismerje el, hogy az átlagostól eltérő gondoskodást igénylő gyermekek nevelése a családok részéről nagyobb felelősséget, több anyagi terhet és még több erőt kíván.

Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszterhez írt levelében kérte (a MEOSZ elnökének Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszterhez írt levele itt olvasható) a mozgáskorlátozott, illetve más fogyatékosságban érintett gyermeket nevelő családok egyedi helyzetének a családtámogatási és – védelmi kormányzati intézkedések során történő kiemelt figyelembevételét. A MEOSZ által megfogalmazott ajánlások valamennyi családtámogatási formára kiterjednek, és az egyes elemek vonatkozásában az általános szabályoktól eltérő, kedvezőbb feltételeket fogalmaznak meg annak érdekében, hogy az érintett gyermekekkel kapcsolatban felmerülő többlet feladat és anyagi ráfordítás kellő hangsúllyal jelenjen meg. Szövetségünk javasolja, hogy mindazon kormányzati intézkedések körében, ahol a gyermekek számához igazodik a nyújtandó támogatás vagy kedvezmény mértéke, a mozgáskorlátozott, illetve más fogyatékosságban érintett gyermeket a nemzeti köznevelési törvény által alkalmazott többszörös számítás szerint vegyenek figyelembe. E törvény értelmében ugyanis a mozgásszervi, érzékszervi (látási, hallási), középsúlyos értelmi fogyatékos, autizmus spektrum zavarral küzdő vagy halmozottan fogyatékos gyermeket, tanulót három gyermekként kell figyelembe venni az óvodai csoport, iskolai osztály, kollégiumi csoport létszámának számításánál.

Álláspontunk szerint miközben a jogalkotó elismeri a köznevelési intézmények átlagosnál háromszor nagyobb ráfordítását a speciális nevelési igényű gyermekek tekintetében, ezzel párhuzamosan a családok többlet feladatainak értékelése sem maradhat el, hiszen a családok életében e kötelezettségek ugyanúgy jelennek meg.

A MEOSZ javaslata így arra irányul, hogy a mozgáskorlátozott, illetve fogyatékos gyermeket a köznevelési törvényben meghatározottak szerint három gyermekként vegyék figyelembe a családvédelmi támogatások megállapítása során. A tárca felülvizsgálja a MEOSZ javaslatait, és további egyeztetésre nyitottak.

Budapest, 2020. november 26.

Azóta történt

Az alapvető jogok biztosa szerint a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, amikor a…
Márciustól minden hónap utolsó szerdáján online tájékoztató előadást tartunk a mozgáskorlátozott emberek életét leginkább érintő témák kapcsán. Elsőként,…
Előreláthatóan 2024 utolsó negyedévére készül el az a fejlesztés, ami lehető teszi, hogy a személyesen megjelenni nem tudó…

Előzmények

Kovács Ágnes hivatalos fotó
A napokban benyújtott törvénymódosítási javaslat értelmében – mely összhangban van a MEOSZ által kidolgozott, a meghatározó országos érdekvédelmi…
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége elhibázott lépésnek tartja az Egyenlő Bánásmód Hatóság megszüntetését és hatásköreinek az Alapvető Jogok…
A Pénzügyminisztérium, noha elismerte, hogy a koronavírus járvány a mozgáskorlátozott emberek vagyoni körülményeiben is „okozhat olyan negatív hatásokat,…