A MEOSZ elnöke a pénzügyminiszterhez fordult a hiteltörlesztési moratórium mozgáskorlátozott emberekre történő kiterjesztése érdekében

Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke a mozgáskorlátozott emberek anyagi biztonságának garantálása érdekében Varga Mihály pénzügyminiszter azonnali intézkedését kérte, hogy a koronavírus veszélyhelyzet idején alkalmazott hiteltörlesztési moratórium meghosszabbítása e veszélyeztetett társadalmi csoportra is terjedjen ki.  Az egyes kiemelt társadalmi csoportok, valamint pénzügyi nehézséggel küzdő vállalkozások helyzetének stabilizálását szolgáló átmeneti intézkedésekről szóló törvény ugyanis  a mozgáskorlátozott és fogyatékosságban érintett embereket nem kezeli kiemelt társadalmi csoportként, így rájuk a törvény biztosította kedvezmények nem vonatkoznak. A  közelmúltban  elfogadott törvény célja, hogy a hitelfizetési moratóriumot további fél évvel meghosszabbítsa, így járulva hozzá az egyes kiemelt társadalmi csoportok és nehéz helyzetben lévő vállalkozások pénzügyi helyzetének stabilizálásához. A kiemelt társadalmi csoportok közé a törvény értelmében a munkanélküli személyek, a nyugellátásban részesülők, a közfoglalkoztatottak, valamint a gyermeket váró és nevelő szülők tartoznak, a mozgássérült és más fogyatékosságban érintett emberek azonban nem.

Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke, levelében (a MEOSZ elnökének Varga Mihály pénzügyminiszterhez írt levele itt olvasható) üdvözlendőnek nevezte, hogy a törvény biztosította védelmet és lehetőségeket a 25. életévét betöltött, fogyatékosságban érintett gyermekükről gondoskodó szülők is igénybe vehetik. Rámutatott ugyanakkor, hogy a koronavírus fertőzés okozta tömeges megbetegedést okozó járvány miatti veszélyhelyzet hatásai a mozgáskorlátozott és fogyatékosságban érintett emberek  élet- és vagyoni körülményeit oly mértékben befolyásolják, melyek e veszélyeztetett társadalmi csoport megélhetését, létfenntartását ugyancsak  bizonytalanná és tervezhetetlenné teszik. A MEOSZ elnöke ezért a pénzügyminiszter soron kívüli intézkedését kérte, hogy a törvény rendelkezései a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban és rokkantsági járadékban részesülőkre is kiterjedjenek a mozgáskorlátozott emberek anyagi biztonságának garantálása érdekében.

Budapest, 2020. november 5.

Azóta történt

Az alapvető jogok biztosa szerint a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, amikor a…
Márciustól minden hónap utolsó szerdáján online tájékoztató előadást tartunk a mozgáskorlátozott emberek életét leginkább érintő témák kapcsán. Elsőként,…
Előreláthatóan 2024 utolsó negyedévére készül el az a fejlesztés, ami lehető teszi, hogy a személyesen megjelenni nem tudó…

Előzmények

A MEOSZ következetesen és határozottan kiáll a mozgássérült gyermekek és családjaik jogaiért. Többször adtunk jogi segítséget diszkriminációs ügyekben…
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége elfogadhatatlannak tartja, hogy a kormányhivatalok leterheltsége miatt az amúgy is kiszolgáltatott helyzetben lévő…
Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke
A Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa (FESZT) 2020. szeptember 14-én tisztújító közgyűlést tartott, melyen megválasztották a szervezet vezető testületeinek…