A MEOSZ ismét Orbán Viktorhoz fordul

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) ismét Orbán Viktor miniszterelnökhöz fordul az M3-as metró teljes körű akadálymentesítése ügyében.

A főváros és a MEOSZ között lezajlott egyeztetések során olyan konstruktív megállapodás látszik körvonalazódni, mely révén a teljes vonal akadálymentesítése az M3-as metró beruházása alatt megvalósulhatna. Ehhez azonban további költségvetési támogatás szükséges. A MEOSZ ismételten arra vár választ Orbán Viktor miniszterelnöktől: biztosítja-e a költségvetésből a kimaradó 7 állomás tekintetében a szükséges összeget. Egy, a mozgáskorlátozottak, kisgyermekes családok és idősek számára egyaránt kedvező döntés esetén a magyar állam nemcsak a vállalt kötelezettségeinek tenne eleget, de okafogyottá válhatna egy esetleges népszavazás is, melynek költségeit így inkább az M3-as metró teljes körű akadálymentesítésére lehetne fordítani.

A MEOSZ 2017. november 16-án fordult először Orbán Viktorhoz, melyben, egyebek mellett arra kérte: biztosítsa az M3-as metró teljes körű akadálymentesítéséhez hiányzó forrást, hogy a magyar állam eleget tudjon tenni vállalt kötelezettségeinek, és a mozgássérült, az idős emberek és a kisgyermekes családok a többi állampolgárhoz hasonlóan haszonélvezői lehessenek ennek a jelentős közösségi beruházásnak.

Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke 2018. január 22-én megbeszélést folytatott Tarlós István főpolgármesterrel, melynek eredményeként a MEOSZ korábbi akadálymentesítésre vonatkozó javaslatait megerősítő megállapodást születhet. Főpolgármester úr ígéretet tett arra, hogy az önkormányzat saját erőforrásból – még ezen projekt keretein belül – kivitelezni fogja a Kálvin téri megálló akadálymentesítését. Vállalta továbbá azt is, hogy az akadálymentesítésből kimaradó 7 db megálló ügyét a Fővárosi Közgyűlés elé terjeszti, és kezdeményezi, hogy meghatározott időn belül, külön projekt keretében, a MEOSZ kérésének megfelelő tervek elkészítését, és a teljes akadálymentesítés kivitelezését. Ahhoz hogy ez megvalósulhasson az így kimaradó 7 állomás esetében további költségvetési támogatásra van szükség. Az M3-as metró ügye országos jelentőségű; a mozgássérült-emberek ellátása Budapest-központú, számos szolgáltatást – például az egészségügy, a rehabilitáció, az oktatás területén – csak itt tudnak igénybe venni. A MEOSZ határozott álláspontja továbbra is, hogy mindezen okok miatt a hiányzó költségek biztosítása állami feladat.

A MEOSZ továbbra is elkötelezett az M3-as metró teljes körű akadálymentesítése mellett, ezért minden lehetőséget megragad hazai és nemzetközi színtéren egyaránt, mely ennek megvalósulását elősegíti, támogatja. A fogyatékossággal élő személyek közlekedéshez, illetve hozzáféréshez való joga emberi jogi kérdés. A MEOSZ ennek szellemében harcol a teljes körű akadálymentesítés megvalósításáért.

Budapest, 2018. január 30.

Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége

Azóta történt

Március 15-én akadálymentes körülmények között hallgathatják meg Orbán Viktor miniszterelnök beszédét a Magyar Nemzeti Múzeumnál a mozgáskorlátozott emberek…
A 2024. március 1-jén életbe lépett új tarifarendszerrel ­ – ami az elmúlt évtizedek legnagyobb változását jelenti a…
Márciustól minden hónap utolsó szerdáján online tájékoztató előadást tartunk a mozgáskorlátozott emberek életét leginkább érintő témák kapcsán. Elsőként,…

Előzmények

Öregségi nyugdíjuk mellett havi 50 ezer forint kiegészítő támogatást igényelhetnek azok, akik az öregségi nyugdíjra való jogosultságuk kezdő…
– Fontos, hogy az ombudsman és a rendkívül magas színvonalú érdekvédelmi, szakmai szövetség – a MEOSZ – fellépjenek…
A magyar államnak ténylegesen el kell köteleződnie a fogyatékos személyek jogairól szóló ENSZ-egyezmény mellett és fel kell gyorsítania…