A MEOSZ javaslatot nyújtott be a rokkantsági ellátásról szóló törvény módosításához

A rokkantsági nyugdíjrendszer átalakításának valamennyi kárvallottja – az állapotvizsgálat elvégzésétől függetlenül – kapja meg sérelmei ellentételezéseként az 500 ezer forintos egyszeri kompenzációt. Ezt az összeget azok a hozzátartozók is kaphassák meg, akiknek időközben elhunyt a rokkantsági ellátásban részesülő családtagjuk. Továbbá, egyértelmű részletszabályokra van szükség ahhoz, hogy az érintettek dönteni tudjanak abban,  kérik-e az ismételt állapotvizsgálatot. A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) erre irányuló módosító javaslatait hétfőn nyújtotta be a szaktárcához, melyben kérte az érintettek helyzetének beláthatóbb időn belüli rendezését is.  Hangsúlyozzuk, az 500 ezer forinton  felül sokkal több járna az érintetteknek, ezért kértük, hogy a kompenzáció ne választási lehetőség legyen, hanem alapból járjon, és ezen felül, aki a vizsgálat körülményeinek ismeretében  szeretné,  kérhesse az  állapotvizsgálatát is.

A MEOSZ módosító javaslatainak (a javaslatainkról szóló részletes anyagot itt olvashatják) hangsúlyos eleme, hogy az 500 ezer forint mértékű egyszeri kompenzációt minden – a hatóság nyilvántartásában szereplő  – érintett erre irányuló külön kérelem nélkül kapja meg. A kompenzáció kifizetésére jogosult személyi kör bővítését szintén indítványoztuk, így azt, hogy az  időközben elhunyt jogosultak hozzátartozói is részesüljenek kompenzációban. Álláspontunk szerint a kifizetésnek nem lehet feltétele az állapotvizsgálatról való lemondás, tekintettel arra, hogy a kompenzáció a jogalkotási mulasztással okozott sérelmeket hivatott ellentételezni. Hangsúlyozzuk, hogy ez az összeg a több évig tartó nélkülözést, a pénztelenségből adódó stresszt, frusztrációt, kiszolgáltatottságot hivatott kárpótolni. Emellett az ellátás csökkenéséből vagy elvesztéséből eredő anyagi hátrány kiegyenlítésére az állapotvizsgálatból következően az ellátás összegének korrekciója és a különbözet visszamenőleges kifizetése lehet alkalmas.

Szövetségünk szerint a kompenzáció és az állapotvizsgálat  együttes, egymás mellett történő biztosítása esetén lehet a méltánytalan helyzet teljes értékű rendezéséről beszélni.

Javasoljuk, hogy az állapotjavulás fogalmának és az állapotvizsgálat részleteinek kidolgozása még a törvény 2021. július 1-ei hatályba lépése előtt történjen meg. Mivel a tervek szerint a hatóság az állapotvizsgálatot nem hivatalból fogja elvégzi, hanem csupán azoknál, akik ezt külön kérelemben kérik, a jogosultaknak tudniuk kell a vizsgálat részletes feltételeit. Például, hogy a hatósági iratanyagban található orvosi dokumentáción felül az ügyfeleknek szükséges-e további orvosi iratok csatolása, illetve mely esetekben fordulhat elő személyes vizsgálat, vagy a hatóság minden esetben ennek mellőzésével intézkedik az állapotvizsgálatról, továbbá mikor tekinthető nem bizonyítottnak az állapotjavulás ténye. Az állapotvizsgálatról átgondolt döntés csak ezek birtokában hozható.

Szövetségünk javaslatot tett az érintettek helyzetének beláthatóbb időn belüli rendezésére. Így elsősorban kértük, hogy a kompenzációt a megváltozott munkaképességű személyek ellátását folyósító szerv minden érintett számára utalja át 2021. december 31. napjáig. Az utalással egyidejűleg pedig tájékoztassa az érintettet, hogy 2022. március 31-ig benyújtott külön kérelem esetén van lehetőség az állapotvizsgálat elvégzésére, ebben történjen értesítés az állapotvizsgálat részleteiről is. A rehabilitációs hatóság az állapotvizsgálatot és az erről szóló határozat elkészítését legkésőbb 2022. december 31-ig végezze el. Szemben a jelenlegi tervezettel, mely szerint az állapotvizsgálat elvégzésére 2023. június 30-ig van idő, így azoknak, akik emellett döntenek, adott esetben még két évet kellene várniuk.

A MEOSZ javaslatait a szaktárcán kívül eljuttatta valamennyi országgyűlési képviselőnek is, bízva a megváltozott munkaképességű, fogyatékossággal élő emberek helyzetének megoldása iránti elkötelezettségben és abban a felelősségteljes belátásban, mely a jelenleg benyújtott törvénymódosító javaslatot még további megfontolás tárgyává teszi.

Budapest, 2021. április 28.

Azóta történt

2024. január 1-jétől azok is kérhetik a megváltozott munkaképességű személyeknek járó rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátás megállapítását, újraszámítását, akik…
2024. január 1-jétől – a vonatkozó szabályozásnak köszönhetően – módosul a különféle ellátások mértéke és azok összegei. A…
A kormány a közelmúltban az inflációra tekintettel a nyugdíjak és más rendszeres pénzellátások 3,1 százalékos kiegészítő emeléséről döntött,…

Előzmények

Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) fellépése nyomán hamarosan megszülethet az az intézkedés, mely révén várhatóan nem marad…
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) aggályosnak tartja a több éves késlekedés után az érdekvédelemmel való előzetes egyeztetés…
Kovács Ágnes hivatalos fotó
A nem életmentő egészségügyi beavatkozások elhalasztása miatt számos műtétre váró, keresőképtelen ember marad táppénz nélkül, ugyanis az maximum…