A MEOSZ kezdeményezésére intézkedés várható a lejáró táppénzek ügyében

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) fellépése nyomán hamarosan megszülethet az az intézkedés, mely révén várhatóan nem marad ellátás nélkül, akinek elhalasztott műtét miatt, önhibáján kívül lejár a táppénze. Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke 2021. március 12-én fordult az Operatív Törzshöz az egészségügyi ellátások elhalasztása miatt önhibán kívül keresőképtelen betegek lejáró táppénzének automatikus meghosszabbítása érdekében.  A nem életmentő egészségügyi beavatkozások elhalasztása miatt ugyanis számos műtétre váró, keresőképtelen ember táppénz nélkül maradhat, mivel  az maximum egy évig adható.

Megkeresésünkre dr. Boér Gábor, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) helyettes államtitkára arról tájékoztatta a MEOSZ-t, hogy a jelzett problémát felismerték és dolgoznak azon, hogy akik gyógyulási ideje önhibán kívül kitolódik, egy éven túl se maradjanak jövedelem és társadalombiztosítási ellátás nélkül.

A koronavírus járvány miatt a nem életmentő beavatkozásokat és kezeléseket több alkalommal felfüggesztették, egyes ellátásokat 2020 márciusa óta határozatlan időre elhalasztottak. A Szövetségünkhöz érkezett jelzések alapján számos beteg a csípő- térdprotézis, gerinc-, végtag és egyéb műtétek folyamatos, többszöri elhalasztása miatt akár egy évet meghaladóan betegállományban van. Ez sajnos sok embert érinthet és nemcsak mozgásszervi okból, hanem pl. elhalasztott szívműtétek miatt is lehetnek ellátatlanul maradt betegek, akik önhibájukon kívül nem tudnak munkába járni.

A keresőképtelen betegeknek járó táppénz azonban maximum egy éven át folyósítható. Sajnálatos módon jelenleg a veszélyhelyzetre tekintettel és méltányosságból sincs lehetőség egy évnél hosszabb ideig táppénzt adni.

A MEOSZ 2021. márciusában (MEOSZ elnökének levele itt olvasható) arra hívta fel a figyelmet, hogy az elhalasztott műtétek és egészségügyi beavatkozások miatt ellátatlan betegek önhibán kívül nem kaptak egészségügyi ellátást, ami nélkül huzamosabb ideje nem tudnak munkát végezni, így lassan egyre több embernek lejár a maximum egy évig folyósítható táppénze. Az egészségügyi beavatkozások korlátozásának feloldását követően az elhalasztott műtétek pótlása még várhatóan hosszabb időt – a várólisták adatai alapján akár újabb egy évet is –igénybe vehet, ezért a betegek kieső jövedelmének folyamatos biztosítása érdekében azt javasoltuk, hogy az elhalasztott műtétek elvégzését követően, a beteg munkaképessé válásának időpontjáig folyósítható legyen a táppénz.

Az EMMI egészségügyi finanszírozásért és fejlesztésért felelős helyettes államtitkára 2021. április 21-én kelt levelében (az EMMI helyettes államtitkárának hivatkozott levele itt olvasható) jelezte, hogy az Egészségügyért Felelős Államtitkárság felismerte, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt a nem sürgősségi ellátások jó része elhalasztásra kerül, a betegek gyógyulási ideje önhibájukon kívül kitolódik. Emiatt előfordulhat, hogy a táppénz folyósítása az egy éves maximális időtartamon felül továbbra is indokolttá válik.

Dr. Boér Gábor, az EMMI helyettes államtitkára hivatkozott levelében arról tájékoztatott, hogy az egészségügyért felelős államtitkárság a helyzet kezelésével kapcsolatos munkát megkezdte, amely eredményeként – reményeik szerint – a biztosított betegek a táppénz egy éves időtartamán túl sem maradnak jövedelem és társadalombiztosítási ellátás nélkül.

  1. április

Azóta történt

2024. január 1-jétől azok is kérhetik a megváltozott munkaképességű személyeknek járó rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátás megállapítását, újraszámítását, akik…
2024. január 1-jétől – a vonatkozó szabályozásnak köszönhetően – módosul a különféle ellátások mértéke és azok összegei. A…
A kormány a közelmúltban az inflációra tekintettel a nyugdíjak és más rendszeres pénzellátások 3,1 százalékos kiegészítő emeléséről döntött,…

Előzmények

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) aggályosnak tartja a több éves késlekedés után az érdekvédelemmel való előzetes egyeztetés…
Kovács Ágnes hivatalos fotó
A nem életmentő egészségügyi beavatkozások elhalasztása miatt számos műtétre váró, keresőképtelen ember marad táppénz nélkül, ugyanis az maximum…
Új remény az SMA kezelésben. Immár a gerinc eredetű izomsorvadás (SMA) betegséggel élő felnőttek is kérhetnek egyedi támogatást…