A MEOSZ kormányzati szintű egyeztetést kezdeményez a fogyatékossági támogatás, a vakok személyi járadéka és a rokkantsági járadék összegének emeléséért

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) szerint nem halogatható tovább a fogyatékosságból eredő anyagi hátrányok kompenzálására hivatott ellátások jelentős mértékű emelése, ezért a szaktárcához eljuttatott előterjesztésében a fogyatékossági támogatásnak az önkiszolgálási képességtől függően havi 70 000, illetve 100 000 forintra, a rokkantsági járadék esetében az ellátás 120 000 forintra történő növelését javasolja. Ezzel összhangban a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) a vakok személyi járadékának 70 000 forintra való emelését tartja indokoltnak.

Szövetségünk és az érintettek is hosszú évek óta tapasztalják, hogy csupán a fogyasztóiár-index mértéktől függően emelt ellátásuk vásárlói értéke évről-évre csökken, szemben a nemzetgazdasági átlagbér gyorsabb ütemű emelkedésével. A KSH adatai alapján az átlagbér emelkedése évi 8-12% mértékű, ami azt jelenti, hogy a bérek színvonalának erősödése jelentősen megelőzi a pénzbeli ellátások emelését. A mozgáskorlátozott, fogyatékossággal élő emberek egyre kevésbé számíthatnak rá, hogy ellátásaik hozzájárulnak esélyegyenlőségük kiegyenlítéséhez.  Céljukat tekintve ugyanakkor a fogyatékossági támogatás, a vakok személyi járadéka és a rokkantsági járadék három olyan ellátástípus, mely a súlyos – mozgásszervi, látási, hallási, illetve értelmi – fogyatékosságból eredő anyagi hátrányok kompenzálására hivatott. Az ellátások jelenlegi, a gazdasági hatásokat nem követő összege az érintettek részére nem nyújt valódi anyagi segítséget, alkalmatlan a súlyosan fogyatékos állapotból eredő társadalmi hátrányok mérséklésére .

A MEOSZ, illetve a vakok személyi járadéka tekintetében az MVGYOSZ az említett súlyosan fogyatékos személyek esélyegyenlőségét elősegítő, havi rendszerességgel járó pénzbeli juttatások évenkénti emelésének garantálása mellett, az ellátások havi összegének a jelentősen megváltozott társadalmi-gazdasági környezethez való megfelelő és arányos mértékű igazítását javasolja. A MEOSZ előterjesztését (a MEOSZ emelésre irányuló javaslatát itt olvashatják) Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Varga Mihály pénzügyminiszter, Prof. Dr. Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere, Fülöp Attila szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár (EMMI), Nyitrai Zsolt stratégiai társadalmi kapcsolatokért felelős miniszterelnöki megbízott, Szekeres Pál fogyatékos emberek társadalmi integrációjával kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős miniszteri biztos, Dr. Tapolczai Gergely országgyűlési képviselő és Orsós Zsolt Fogyatékosságügyi Főosztály vezetője (EMMI) részére juttattuk el.

A javaslat benyújtásához támogatóként csatlakozott az Autisták Országos Szövetsége (AOSZ), az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ), a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége (SINOSZ) és a Siketvakok Országos Egyesülete (SVOE).

A javaslatot megelőző szakmai elemzés során az ellátásban részesülők számának adataihoz a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága által nyújtott adatszolgáltatást vettük alapul. E szerint 2020 októberében összesen 107 479 fő (48 242 fő alacsonyabb mértékű és 59 237 fő magasabb mértékű fogyatékossági támogatás) kapott fogyatékossági támogatást, rokkantsági járadékot pedig 33 273 fő részére folyósítottak. Míg a vakok személyi járadékának kifutó jellegét jól tükrözi, hogy ebben az ellátásban jelenleg összesen már csak 3 137 fő részesül.

Szövetségünk javaslata alapján alig több mint 140 ezer ember tisztességes mértékű ellátásának emelése lenne megvalósítható, mellyel kapcsolatban a MEOSZ, az MVGYOSZ továbbá az előterjesztést támogató fogyatékosságügyi szervezetek a kormányzati szintű egyeztetést kezdeményezik.

Budapest, 2021. április 14.

Azóta történt

Hozzájuthat-e társadalombiztosítási támogatással a napi 24 órás ápolást igénylő, súlyosan mozgáskorlátozott, hangzó beszédre képtelen Zoltán Ágoston azokhoz a…
A Civil Érték Egyesület szervezésében 2024. április 20-án parasportnap lesz az Üllői Városi Sportcsarnokban. A rendezvényt a FOF2023-C-3371…
Magyarországon a lakásállomány töredéke akadálymentes, így a fogyatékossággal élő emberek számára alapjaiban hiányoznak az önálló, méltóságteljes életükhöz szükséges…

Előzmények

A beutaló már csak elektronikus formátumban érvényes. Bővült a háziorvosok beutalási jogköre. Habilitációs kezelésre a háziorvos, házi gyermekorvos…
A MEOSZ évek óta lép fel a végtagsérült vagy más okból aláírásra nem képes mozgáskorlátozott emberek, és ehhez…
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége fájó szívvel tudatja, hogy 2021. április 6-án elhunyt Zámbó Istvánné, a Mozgáskorlátozottak Inárcsi…