A rokkantsági ellátás újbóli megállapítása új jövedelem esetén

A rokkantsági ellátásban részesülők nagy részében felmerült már a kérdés, hogy miként kaphatnának magasabb összegű ellátást. Főként olyan ellátottakról van szó, akik rokkantsági ellátásuk megállapítását megelőzően alacsonyabb keresettel rendelkeztek, ezért ellátásuk összege nem éri el a kategóriájukban (B2, C2, D és E) adható maximum összeget, majd később munkájukkal nagyobb jövedelmet tudtak szerezni. Kérdésüknek külön apropót ad, hogy 2021 januárjától a rokkantsági ellátás mellett kereseti korlátozás nélkül végezhető munka. Azaz, az érintettek most már a minimálbér másfélszeresénél magasabb jövedelmet szerezhetnek anélkül, hogy tartaniuk kellene ellátásuk megszüntetésétől. Hiába azonban a magasabb jövedelem a rokkantsági ellátás összegének újraszámítását a jogszabály nem teszi lehetővé. Ezt az esetkört nem szabad összekeverni a kizárólag 2021-ben elérhető ellátás összegének újraszámítási (felülvizsgálati) lehetőségével, ami a havi átlagkereset számítási szabály változására tekintettel végezhető el. Hogyan kérhető mégis a magasabb jövedelemre tekintettel új, magasabb összegű ellátás?

A rokkantsági ellátás összegének újraszámítására jelenleg a jogszabály alapján nincs mód. Lehetőség van azonban a folyósított ellátásról lemondva új ellátást igényelni, mely esetben az ellátás összegének számítási alapja a kérelem benyújtását megelőző év havi átlagjövedelme lesz, így például ha valaki 2022 januárjában ad be kérelmet, esetében a 2021-ben elért kereseteit veszik figyelembe.

Az új ellátás megállapításához ugyanazokat a jogosultsági feltételeket kell teljesíteni, mint a korábban megállapított ellátás esetén. Ha az igénylő rendelkezik érvényes komplex minősítéssel, és ez alapján kéri az ellátás megállapítását, a hatóság az új kérelem alapján indított eljárásban az egészségi állapotot nem fogja vizsgálni.

Ha van érvényes komplex minősítés, a hatóság akkor is mindenképpen vizsgálni fogja, hogy:

– a kérelmező rendelkezik-e elengedő biztosítási idővel (5 éven belül 1095 nap, 10 éven belül 2555 nap, 15 éven belül 3650 nap),

– a kérelmező részesül-e rendszeres pénzellátásban, illetve

– folytat-e keresőtevékenységet.

A hatóság az ellátást csak akkor állapítja meg az új összegben, ha a kérelmezőnek van elegendő biztosítási ideje, nem részesül rendszeres pénzellátásban és nem folytat keresőtevékenységet.

 

Hogyan lehet lemondani a rokkantsági ellátásról?

A megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény (a továbbiakban: Mmtv.) 13. § (2) bekezdése szerint a rokkantsági ellátást meg kell szüntetni, ha az ellátásban részesülő azt kérte.

Ez a rendelkezés teszi lehetővé, hogy a rokkantsági ellátásra jogosult személy lemondjon a rokkantsági ellátásra való jogosultságáról. A jogosultságtól történő lemondás nem végleges, mivel az Mmtv. nem zárja ki, hogy az érintett ismét ellátás iránti kérelmet nyújtson be.

A lemondást a rokkantsági ellátást megállapító rehabilitációs hatósághoz kell megküldeni, mely az ellátás megszüntetéséről határozatban dönt.

 

Mi a teendő az ellátás újra történő megállapítása érdekében?

A rokkantsági ellátás megszüntetését követően az ’Adatlap a megváltozott munkaképességű személyek ellátása iránt’ elnevezésű nyomtatvány kitöltésével kérhető ismételten az ellátás megállapítása.

A hatóság az ellátást akkor állapítja meg, ha az igénylő valamennyi jogosultsági feltételt teljesíti.

 

Hogyan történik a rokkantsági ellátás összegének kiszámítása?

A rokkantsági ellátás összegének meghatározása az egészségi állapot kategóriában (B2, C2, D és E) kifejezett mértékétől és a kérelem benyújtását megelőző tárgy évben elért havi átlagjövedelem összegétől függ. Az igénylő minél magasabb mértékű keresettel rendelkezett, annál nagyobb összegű ellátásra számíthat. Ugyanakkor az ellátásnak a jogszabályban meghatározott minimum és maximum összeg szab határt. Ez azt jelenti, hogy minden egyes kategóriában van az ellátásnak legkisebb és legmagasabb adható összege, melynél kevesebb, illetve több az ellátás nem lehet.

Az alábbi táblázat foglalja össze a 2021-ben új igénylők esetén adható legalacsonyabb és legmagasabb rokkantsági ellátás összeget (Az alapösszeg 2021-ben 107540 Ft.):

Az ellátás

mértéke

Az ellátás minimum

összege (Ft/fő/hó)

Az ellátás maximum

összege (Ft/fő/hó)

B2 kategória: 51-60 % közötti egészségi állapot Havi  átlagjövedelem 40%-a 32.265 Ft

az alapösszeg 30%-a

48.395 Ft

az alapösszeg 45%- a

C2 kategória: 31-50 % közötti egészségi állapot Havi  átlagjövedelem 60%-a 48.395 Ft

az alapösszeg 45%-a

161.310 Ft

az alapösszeg 150%-a

D kategória: 1-30 % közötti egészségi állapot, kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható Havi  átlagjövedelem 65%-a 53.770 Ft

az alapösszeg 50%-a

161.310 Ft

az alapösszeg 150%-a

E kategória: 1-30 % közötti egészségi állapot, önellátási képesség teljes vagy részleges elvesztése esetén Havi  átlagjövedelem 70%-a 59.150 Ft

az alapösszeg 55%-a

161.310 Ft

az alapösszeg 150%-a

Budapest, 2021. november 9.

Azóta történt

2024. január 1-jétől azok is kérhetik a megváltozott munkaképességű személyeknek járó rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátás megállapítását, újraszámítását, akik…
2024. január 1-jétől – a vonatkozó szabályozásnak köszönhetően – módosul a különféle ellátások mértéke és azok összegei. A…
A kormány a közelmúltban az inflációra tekintettel a nyugdíjak és más rendszeres pénzellátások 3,1 százalékos kiegészítő emeléséről döntött,…

Előzmények

A tartós betegségre vagy fogyatékos állapotra tekintettel járó saját jogú családi pótlékban részesülő felnőttek 2021. július 1-től kereset…
Akinek a járvány miatt elhalasztott műtét következtében jár le a táppénze, az a MEOSZ közbenjárásának eredményeként immár kérheti,…
A rokkantsági nyugdíjrendszer átalakításának károsultjai számára a kompenzáció vagy a megismételt állapotvizsgálat közötti választás lehetőségét biztosító rendelkezések 2021.…