Akadálymentes ellátásokat és vizsgálatokat biztosító egészségügyi intézmények

Az ENSZ Fogyatékossággal Élő Személyek Jogairól Szóló Egyezmény aktuális országjelentése kapcsán 2018. február 1-jén az Igazságügyi Minisztériumban  a Fogyatékossággal Élők Jogaiért Felelős Tematikus Munkacsoport ülésén az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) Egészségügyi Ellátási és Közegészségügyi Főosztályának vezetője arról tájékoztatta a munkacsoportot, hogy az egészségügyi intézményekben, kórházakban folyamatosan szerzik be azokat a berendezéseket (felemelhető vizsgáló ágy, stb.),  diagnosztikai eszközöket, amelyek segítségével a különféle vizsgálatok akadálymentesen elvégezhetők.

A MEOSZ ennek nyomán levélben kért tájékoztatást az EMMI-től, hogy az országban melyek azok a kórházak és egészségügyi intézmények, ahol az érintettek korszerűbb, akadálymentes vizsgálatot lehetővé tevő eszközökkel találkozhatnak.

Az EMMI egészségügyi ágazati koordinációs helyettes államtitkára válaszában hangsúlyozta, hogy a 180/2010. (V. 13.) Korm. rendelet kifejezett rendelkezéseket tartalmaz a fogyatékos emberek egészségügyi ellátására is alkalmas technológiák biztosításának kötelezettségéről, azonban „a jogszabály gyakorlati érvényesülése még nem teljeskörű, aminek oka a fejlesztés folyamatos volta.”

A helyettes államtitkár válaszlevelének 1. számú melléklete tartalmazza azokat az egészségügyi szolgáltatókat és szolgáltatások listáját, amelyek rendelkeznek a fogyatékkal élők speciális egészségügyi ellátására szóló finanszírozási szerződéssel. A lista kizárólag fogászati ellátásra szerződött intézményeket tartalmaz.

A helyettes államtitkár levelének 2. számú melléklete pedig azoknak az egészségügyi szolgáltatóknak a listáját tartalmazza országos szinten, amelyek új, korszerű képalkotó diagnosztikus eszközökkel a különféle vizsgálatok akadálymentes elvégzésére alkalmasak. A mellékletben megtalálható az is, hogy az érintettek hol és milyen módon informálódhatnak ezen szolgáltatók elérhetőségéről. Javasoljuk, hogy előzetesen tájékozódjanak a megadott elérhetőségen, mert ahol a diagnosztikai berendezések esetleg akadálymentesek, nem biztos, hogy az épület, illetve az oda való bejutás is akadálymentes, így erről is célszerű lehet külön érdeklődni.

A levél teljes szövege – a mellékletekkel együtt  – az alábbi linken tekinthető meg.

Azóta történt

Az Építési és Közlekedési Minisztérium a napokban tartott újabb kormányzati szintű egyeztetésen felkérte a MEOSZ-t, hogy vegyen részt…
Idén tavasszal új építészeti törvény koncepció látott napvilágot, melynek célja egy egységes, átlátható új szabályozás kialakítása volt. A…
Egy tinédzser küzdelme, hogy balesete után kerekesszékesként is részt vehessen a tanórákon. Az életvidám 16 éves fiút 2022…

Előzmények

A mai napon a Fővárosi Közgyűlés – a MEOSZ következetes érdekérvényesítő munkája nyomán – megszavazta, hogy az M3-as…
Elérte a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége a kormány és a főváros képviselőivel folytatott egyeztetések eredményeként, hogy az M3-as…