Akadálymentes szűrőprogramot vár el a MEOSZ – Frissítve: Az EMMI válasza!

A mozgássérült emberek hozzáférését is biztosítani kell a most induló országos vastagbélszűrési programhoz, és minden hasonló, népegészségügyi programhoz, az egészségügyi szolgáltatások széles köréhez – hívta fel a szaktárca figyelmét Kovács Ágnes elnök.

A tárca nemrég bejelentette, hogy országos vastagbélszűrési programot indít, amellyel 1,8 millió embert tervez elérni. A MEOSZ elnöke a tárca vezetőjének írt levelében üdvözli az intézkedést, és egyúttal arra figyelmeztet: hazánkban számos jogszabály írja elő, hogy az egészségügyi szolgáltatásokhoz, a különböző szűrési, népegészségüyi programokhoz biztosítani kell a fogyatékos emberek hozzáférését. „Magyarország többszörösen kötelezte el magát amellett, hogy minden területen teljes körű hozzáférhetőséget biztosít a magyar állampolgároknak. A szövetségünkhöz rendszeresen érkező panaszok szerint tagjaink a vizsgáló helyiségek és a berendezések akadálymentességének hiánya miatt kiszorulnak a megelőző célú vizsgálatok jelentős részéből. A mammográfiás-, a méhnyakrák- és a tüdőszűrés mellett így van ez többek közt a kolonoszkópiás vizsgálatoknál is.

A projekt előkészítése során felmérték a kolonoszkópiás vizsgálathoz és a kapcsolódó beavatkozásokhoz való hozzáférést, ám azt nem tudni, hogy az akadálymentességi szempontok megjelentek-e az előkészítés, a tervezés során, miközben ez már csak az uniós finanszírozás miatt is kötelező. A MEOSZ elnöke azt kérte a tárcától, hogy a projekt szolgáltatásai, infrastruktúrája és kommunikációja legyen komplexen akadálymentes. Ebbe beletartozik az a 20 szűrőbusz is, amit indítani terveznek: E járművek akadálymentessége a fentiekkel összhangban szintén elvárás, különösen azért, mert a kistelepüléseken az akadálymentes közlekedés hiánya miatt a mozgássérült magyar állampolgárok mobilitása alacsonyabb, mint a nagyvárosban élő személyeké.”

Emellett külön hangsúlyt kell fektetni a fogyatékos emberek tájékoztatására. A programban érintett hét szűrőközpontnak, a résztvevő szakembereknek, háziorvosoknak megfelelő információkkal kell rendelkezniük az akadálymentességgel, illetve a különböző károsodással élő emberek speciális igényeivel, és azokra adott megoldásokkal kapcsolatban. A fogyatékos emberek egészségügyi ellátásában is paradigmaváltásra van szükség. „Az egészségben eltöltött életévek számának növelése a mozgássérült emberek esetén éppúgy cél, mint minden magyar állampolgár esetében, és ezt ma sajnos hangsúlyozni kell. Ez csak akkor vezet eredményre, ha az egészségügyi dolgozók felkészítésében megjelenik a mozgássérült személyekkel kapcsolatos szemléletváltás. Tagjaink arról számolnak be, hogy előfordul, hogy az egészségügy csak az alapbetegség kezelésével foglalkozik, a szűrővizsgálatok elvégzésére már nem helyeznek hangsúlyt.” – fogalmaz Kovács Ágnes, aki egyúttal párbeszédet, partnerséget ajánl a területért felelős kormányzatnak.

A levél teljes terjedelmében itt olvasható.

Frissítve: Az EMMI válasza!

  1. április 12.

Gábor Imola

Azóta történt

Az alapvető jogok biztosa szerint a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, amikor a…
Márciustól minden hónap utolsó szerdáján online tájékoztató előadást tartunk a mozgáskorlátozott emberek életét leginkább érintő témák kapcsán. Elsőként,…
Előreláthatóan 2024 utolsó negyedévére készül el az a fejlesztés, ami lehető teszi, hogy a személyesen megjelenni nem tudó…

Előzmények

A MEOSZ elnöke tavaly novemberben – csatlakozva a VSZOSZ kezdeményezéséhez – a minimálbér és a garantált bárminimum 2017-es…
Ahogy arról korábban beszámoltunk, az alapvető jogok biztosa vizsgálatot folytatott és megállapította: jogsértő, ha a mozgássérült beteg kerekesszékét…
A Magyar Nemzeti Bank az elmúlt időszakban egy pénzintézeteknek szóló ajánláson dolgozott, amely a fogyatékos ügyfelek egyenlő esélyű…