Akadálymentesítés, hozzáférhetőség: garanciát szeretnénk és partnerséget!

A MEOSZ ezentúl kiemelt figyelmet fordít az akadálymentesítés, a hozzáférhetőség ügyére – mondta el Kovács Ágnes a meosz.hu-nak. Az elnök már megválasztása előtt is hangsúlyozta: az akadálymentesítés ügyében a MEOSZ-nak határozottan, szakmai érveket felvonultatva, következetesen fel kell lépnie. Minden érintett partnerrel folyamatos kapcsolatban kell lennünk ahhoz, hogy előre tudjuk lépni és megakadályozhassuk a sok, rosszul kivitelezett, elhibázott megoldást – tette hozzá.

Az elnök elsőként a MÁV-val tervez egyeztetni. Számos panaszt kapunk a tagságunktól az akadálymentesség hiányáról, a rosszul kivitelezett megoldásokról, nem működő liftekről, hiányzó emelőkről, nem megfelelő tájékoztatásról, ami azt jelzi: a mozgássérült emberek vasúti közlekedésével kapcsolatban a döntéshozóknak, a vasúttársaságnak és az érdekképviseletnek is van teendője. Nem egy-egy állomás vagy peron problémáját akarjuk elsősorban orvosolni, hanem rendszerszinten szeretnénk javulást elérni, szemléletváltozást és konkrét eredményeket. Ehhez egy mindent átfogó, hosszú távú együttműködést kívánunk kialakítani a MÁV-val és a MÁV Starttal, valamint a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-vel – mondta az elnök. A cél az, hogy garantálják: a mozgássérült emberek szempontjait minden esetben figyelembe veszik és – elképzelésünk szerint – maradéktalanul biztosítják számukra, hogy másokkal egyenlő módon vehessék igénybe a szolgáltatásokat. Szeretnénk elérni, hogy partnerként kezeljenek minket és bevonjanak minden fontos döntésbe, folyamatba. Jó lenne, ha a rehabilitációs szakmérnökeink időben értesülnének a fejlesztésekről, és szükség esetén beavatkozhatnának. Így megakadályozható lenne, hogy olyan megoldások szülessenek, amelyek csak papíron biztosítják mindenki számára a hozzáférhetőséget, a valóságban azonban a mozgássérült emberek nem tudják használni a szolgáltatásokat. Egy ilyen együttműködésnek köszönhetően az egyesületeink is nagyobb sikerrel tudnának fellépni a konkrét, helyi ügyekben, azok megoldásában ugyanis továbbra is nekik lesz meghatározó szerepük.

Ha sikerül megállapodnunk a társaságokkal, figyelemmel fogjuk követni, hogy tényleg érvényesülnek-e a mozgássérült emberek szempontjai. Ha nem így lesz, attól sem riadunk vissza, hogy jogi útra tereljük a problémás ügyeket és precedens értékű perekben szerezzünk érvényt a mozgássérült emberek jogainak –tette hozzá az elnök.

A folyamat első lépéseként a MEOSZ akadálymentesítési szakértője, Kató László vasútépítő- és környezettervező rehabilitációs szakmérnök – aki maga is kerekesszékes – több vasútvonalat, folyamatban lévő fejlesztést néz meg az akadálymentesség szempontjából. A tapasztaltak alapján a MÁV-nak szakértői anyagokat, javaslatokat készítünk, és találkozót kezdeményezünk az említett vállalatok vezetőivel. A látottakról természetesen az egyesületeket, a mozgáskorlátozott embereket is tájékoztatjuk majd a honlapon, a Humanitásban és a Mozgalmi Értesítőben.

Gábor Imola

Azóta történt

Az Építési és Közlekedési Minisztérium a napokban tartott újabb kormányzati szintű egyeztetésen felkérte a MEOSZ-t, hogy vegyen részt…
Idén tavasszal új építészeti törvény koncepció látott napvilágot, melynek célja egy egységes, átlátható új szabályozás kialakítása volt. A…
Egy tinédzser küzdelme, hogy balesete után kerekesszékesként is részt vehessen a tanórákon. Az életvidám 16 éves fiút 2022…

Előzmények

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) a Magyar Paralimpiai Bizottság mai közgyűlésén támogatta a 2024-es budapesti paralimpia megrendezését,…
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) arra kéri a kormányt, hogy állítsa helyre a súlyosan mozgáskorlátozott embereknek járó…