Bizonytalanságok a kerekesszékek javítása körül

A közgyógyellátással rendelt kerekesszék vagy moped javításért egyre több szerviz kiszállási díjat illetve javítási díjat számít fel. A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége szerint kihordási időn belül sem kiszállási díj, sem térítési díj nem kérhető, ha a recepten közgyógyellátás van bejelölve. Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke az Emberi Erőforrások Minisztériumához fordult a javításra vonatkozó szabályozás tisztázása érdekében.

A vonatkozó jogszabályok és a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapján elérhető tájékoztatók a MEOSZ álláspontját támasztják alá. A NEAK szakmai oldalon elérhető tájékoztatókban (http://www.neak.gov.hu//data/cms1003109/GYSE_REZSIORADIJAK.pdf  http://www.oep.hu/data/cms1003066/Kerekesszek.pdf) az egyes munkafázisok díja is szerepel. A „kerekesszék javítására” című táblázat utolsó sorában az szerepel, hogy „Szaküzleten kívüli javítás esetén elszámolható” egy óra, azaz 4.550 Ft-munkadíj. Eszerint tehát a kerekesszék javítás tb támogatása a szaküzleten kívüli javítás, azaz a kiszállási díj elismert költségére is vonatkozna. Gumicserére pl. darabonként félóra számolható el a 4.550 Ft-os óradíjból.

További kétséges gyakorlat az is, hogy a szerviz „keret kimerülésre” hivatkozva elutasítja a rendelt javítás elvégzését pedig a kihordási idő sem járt le. Nehezíti a helyzetet az is, hogy az egyes eszközök javítására fordított támogatás és a javításra felhasználható „keret” összege sem ismert.

Az EMMI intézkedését kértük

A javítás támogatására vonatkozó szabályozás tisztázása érdekében Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke nyolc, a fenti problémák alapján megfogalmazott gyakorlati kérdéssel fordult (a MEOSZ elnökének levele  itt olvasható) az EMMI illetékes helyettes államtitkárához.  Továbbá azt is kértük dr. Tóth László, az egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkárától, hogy amennyiben nem jogszerű a tb támogatással javítás esetén kiszállási díj vagy javítási díj felszámítása, akkor a jogsértő gyakorlat megszüntetése érdekében szíveskedjen intézkedni.

Mit tegyek, ha a szerviz mégis kiszállási- vagy javítási díjat kér?

Ha az orvos közgyógy jogcímen írta fel a javítást és a szerviz ennek ellenére kiszállási- vagy térítési díjat kér, akkor – az EMMI intézkedéséig – az alábbiakat javasoljuk:

  1. Miért kér díjat a szerviz?

Amennyiben az eszköz kihordási ideje nem járt le és a recepten bejelölték a közgyógy jogcímet, akkor elsődlegesen javasoljuk a szervizt írásban (e-mailen vagy levélben) megkérdezni a díjfelszámítás okáról. Javasoljuk a szerviz figyelmét felhívni a NEAK fentiek szerinti tájékoztatójára is. Ezekre vonatkozó iratmintát itt találhatnak.

  1. Valóban kimerült a keret? Javításra mennyi támogatást kapott az eszköz?

Ha a szerviz „keret kimerülésre” hivatkozik, akkor a szerviznek írt levél mellett javasoljuk utánajárni, hogy a meghibásodott eszközre mekkora tb támogatást számolt el a forgalmazó és a javító szervizek. A hibás eszközre fordított támogatási adatok alapján a javítási „keret“ felhasználása ellenőrizhető.

Ügyfélkapuval – NEAK honlapról

Akinek van ügyfélkapu azonosítója, az a NEAK betegéletút szolgáltatásával egyszerűen lekérdezheti a támogatási adatokat. A NEAK www.neak.gov.hu honlap legalján, jobb oldalról az „ügyfélkapu” cím „belépés” pontjában (lásd fotó) vagy a https://ugyfelkapu.neak.gov.hu/oepu/keret.jsp oldalon belépve lekérhető a támogatási adat. A „Betegéletút lekérdezés és saját háziorvos adatok” címnél kell a kért időszakot megjelölni. Javasoljuk a hibás eszköz vásárlásának időpontjától lekérdezni a vényadatokat.

NEAK honlap belépő kép:

ugyfelkapu

 

 

 

 

 


Ügyfélkapu nélkül: adatkérés a NEAK-tól

Akinek nincsen ügyfélkapu azonosítója, az adatkérő levéllel tudja a NEAK-tól megkérdezni, hogy a meghibásodott eszközére mennyi támogatást számolt el a forgalmazó és a javító szervizek.

Az adatkérésben az alábbiaknak kell szerepelni:

  • tárgy: adatkérés
  • az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló évi CXII. törvény 14. § (1) b) pontja, azaz a hozzáférés joga alapján adatszolgáltatást kér az eszköz vásárlásához (ártámogatás) és a javításához elszámolt tb támogatás összegeiről (a jogszabályt is be kell írni a levélbe)
  • gyógyászati segédeszköz neve és hogy azt tb támogatással vásárolta (ha ismert, a vásárlás időpontját is be kell írni)
  • konkrét időszak megjelölése, amelyről kéri a támogatási adatokat (pl év.hó.napjától év.hó.napjáig),
  • meg kell indokolni, hogy miért kéri a támogatási adatot (röviden leírni, hogy a szerviz a „keret kimerülésére” hivatkozva díjat kér a vényen rendelt javításért, de Ön ezzel nem ért egyet),
  • meg kell adni, hogy hová kéri küldeni az adatot (pl: lakcím, de nem elegendő csak a borítékra írni, hanem ezt a levélben,mint az adatszolgáltatás címe, külön jelezni kell),
  • aláírás dátuma
  • az adatkérő eredeti aláírásával kell elküldeni a levelet, amit két tanú (tanúk neve, lakcíme feltüntetésével) kell hitelesíteni (teljes bizonyító erejű magánokirat).

Az adatkérés levelet postán a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő lakcíme szerinti Ellátási és Koordinációs Főosztálya címére  (link: http://www.neak.gov.hu//data/cms1028422/NEAK_szervezeti_egysegek_elerhetosege.pdf) javasoljuk megküldeni.

Kihordási idő

A gyógyászati segédeszközökre irányadó kihordási idő kezdőnapjának eltérő értelmezésével kapcsolatosan is állásfoglalást kértünk az EMMI-től.

A kihordási időre vonatkozó rendelési korlátok miatt a kihordás idő kezdőnapjának fontos gyakorlati jelentősége van, azonban a jogszabályok nem határozzák meg az időtartam kezdetét. Akár a rendelés napja, a recept beváltásának napja, az eszköz átvételének, sőt akár a tb támogatás elszámolásának napja is lehetne a kihordási idő kezdő napja. És sajnos sem a NEAK betegéletút lekérdező rendszere, sem az EESZT nem tartalmaz konkrét dátumot erről. Mindezek ellenére a gyse rendelése során nyilatkozni kell a kihordási időn belül támogatással vásárolt eszközökről, illetve tudomásunk szerint az orvosok rendelési gyakorlata is eltérő. A MEOSZ álláspontja szerint a felírás napjától kellene számítani a kihordási időt, mert ez a dátum ismert a biztosított és a kezelőorvos számára is.

Az EMMI válaszát követően közzétesszük, hogy az egészségbiztosító a gyakorlatban melyik időponttól számítja a gyógyászati segédeszközökre irányadó kihordási időt.

Budapest, 2021. március 31.

Azóta történt

Az alapvető jogok biztosa szerint a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, amikor a…
Márciustól minden hónap utolsó szerdáján online tájékoztató előadást tartunk a mozgáskorlátozott emberek életét leginkább érintő témák kapcsán. Elsőként,…
Előreláthatóan 2024 utolsó negyedévére készül el az a fejlesztés, ami lehető teszi, hogy a személyesen megjelenni nem tudó…

Előzmények

Kovács Ágnes hivatalos fotó
A nem életmentő egészségügyi beavatkozások elhalasztása miatt számos műtétre váró, keresőképtelen ember marad táppénz nélkül, ugyanis az maximum…
Sok mozgáskorlátozott embert érinthet az a  vásárlók, felhasználók számára kedvező változás, hogy 2021. január 1-től az új tartós…
A 2021. február 25-én tartott  műhelyvitán a téma szakértői, érintett, fogyatékossággal élő emberek  beszélgettek a cselekvőképesség korlátozásáról, a…