Emelkedett a munkába járás és a hazautazás költségtérítésének felső határa

2023. január 28-án lépett hatályba a munkába járás címén adható költségtérítés egyes szabályainak veszélyhelyzetben történő alkalmazásáról szóló 16/2023. (I.27.) Korm. rendelet. Ezen időponttól a rendelet értelmében a napi munkába járás és a hazautazás esetén is kilométerenként akár 30 forint költségtérítést kaphat adómentesen munkáltatójától a munkavállaló. Az emelkedés kétszerese a korábbi összegnek, eddig ugyanis a jogszabályok kilométerenként maximum 15 forintos adómentes költségtérítést tettek lehetővé a munkáltatók számára. Azonban a kilométerenként 30 forintra emelt összeg csak a veszélyhelyzet ideje alatt érvényes.

A munkába járás címén adható költségtérítés egyes szabályainak veszélyhelyzetben történő alkalmazásáról szóló 16/2023. (I.27.) Korm. rendelet rendelkezései a veszélyhelyzet időtartamára módosítják a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) Korm. rendeletnek a térítési összeg mértékére vonatkozó rendelkezéseit. Ez utóbbi ugyanis az utazási költségek megtérítésével kapcsolatban úgy rendelkezik, hogy a munkáltató mérlegelési jogkörében a munkavállaló részére a 9 Ft/km-es mérték felett 15 Ft/km-es összegig magasabb összeget is téríthet adómentesen. Addig az újonnan hatályba lépett veszélyhelyzetben alkalmazandó kormányrendelet szerint a munkáltatónak a munkába járás költségét a 30 forintos kilométerenkénti összeg 60 százalékáig, azaz kilométerenként 18 forint összegben kell kötelezően megtérítenie.

A munkáltató a 30 forintos költségtérítést már a 2023. januári munkába járás költségtérítésekor alkalmazhatja, a 18 forintos, kötelező költségtérítést először a február havi munkába járás költségeinek megtérítésekor kell figyelembe venni.

A rendelet értelmében a nem önálló tevékenységből származó jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni azt a bevételt, amelyet munkába járás költségtérítése címén (ideértve különösen a saját gépjárművel történő munkába járás költségtérítését is)

  • a munkában töltött napokra a munkahely és a lakó- vagy tartózkodási hely között és/vagy
  • a hazautazásra a munkahely és a lakóhely között
  • közforgalmi úton mért oda-vissza távolság figyelembevételével kilométerenként 30 forint értékben kap a magánszemély.

A 30 Ft/km költségtérítést a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 25. § (2) bekezdése értelmében a költségtérítést nem kell jövedelemként figyelembe venni. Ha azonban a munkáltató 30 Ft/km feletti költségtérítést nyújt a munkavállaló számára, akkor az a munkavállaló munkaviszonyból származó jövedelmének minősül.

A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet 4. § jelöli meg azokat az eseteket, amikor a munkába járás költségtérítése címén meghatározott összeg 60 százaléka, azaz 18 forint/km jár, ha:

  • a munkavállaló lakóhelye vagy tartózkodási helye, valamint a munkavégzés helye között nincsen közösségi közlekedés;
  • a munkavállaló munkarendje miatt nem, vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést;
  • ha a munkavállaló mozgáskorlátozottsága, illetve súlyos fogyatékossága miatt nem képes közösségi közlekedési járművet igénybe venni, ideértve azt az esetet is, ha a munkavállaló munkába járását a hozzátartozója biztosítja;
  • a munkavállalónak bölcsődei ellátást igénybe vevő vagy tíz év alatti köznevelési intézményben tanuló gyermeke van.

Budapest, 2023. február 9.

 

Azóta történt

Magyarország Kormánya elindította a „Közös ügyünk a zöldenergia” online párbeszédet. A felmérésben egyebek között a zöldenergia megtermelésének és…
Március 15-én akadálymentes körülmények között hallgathatják meg Orbán Viktor miniszterelnök beszédét a Magyar Nemzeti Múzeumnál a mozgáskorlátozott emberek…
A 2024. március 1-jén életbe lépett új tarifarendszerrel ­ – ami az elmúlt évtizedek legnagyobb változását jelenti a…

Előzmények

Az ENSZ Katasztrófakockázat-csökkentési Hivatala (UNDRR, www.undrr.org) egy felmérést végez annak érdekében, hogy információt gyűjtsön a fogyatékossággal élő személyek…
A Révészek című film kapta a 9. Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál magyar szekciójának fődíját, mely a Mozgássérült Emberek…
2023 január 1-jétől kedvezően módosult a megváltozott munkaképességű munkavállalók munkavállalását érintő szabályozás. A Munka törvénykönyve módosítása következtében 2023.…