Gépjárműadó mentesség igénybevétele 2021-től

2021. január 1-jétől az önkormányzatok helyett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) látja el  gépjárműadóval kapcsolatos adóztatási feladatokat,  azonban a gépjárműadó alóli mentességek egyéb körülményeit ez a változás nem érinti. A 2020. december 31-én fennálló adómentességet és szüneteltetést az önkormányzatok adatszolgáltatása alapján a NAV hivatalból, automatikusan vette figyelembe az adó kivetésénél, így ezekkel további teendő nincs. Aki pedig most kívánja igénybe venni a mentességet a következők szerint járjon el.

Aki eddig nem élt a gépjárműadó mentességgel az 2021-re, valamint a jövőre nézve is a mentességet, a szüneteltetést és az adókedvezményt a GJADO „adat- és változásbejelentő lap a gépjárműadó mentesség/kedvezmény/szüneteltetés igénybevételéhez” elnevezésű adatlapon tudja bejelenteni. A nyomtatvány az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazással (ONYA) küldhető be a NAV-hoz, de papír alapon is elérhető a NAV központi ügyfélszolgálatain.

A súlyos mozgáskorlátozott vagy egyéb fogyatékosság igazolásában nem történt változás, ez a továbbiakban is a következő dokumentumokkal bizonyítható:

– a fogyatékossági támogatás megállapításáról szóló hatósági határozat; vagy

– a fogyatékossági támogatás alapjául szolgáló hatályos szakhatósági állásfoglalás, szakvélemény másolata; vagy

– a magasabb összegű családi pótlék igényléséhez szakorvos által kiállított meghatározott tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermekről szóló hatályos igazolás másolata; vagy

– a közlekedőképesség minősítéséről kiadott, a közlekedőképességében súlyosan akadályozott személy állapotát igazoló hatályos szakvélemény másolata; vagy,

– ha ezek nem állnak rendelkezésre, akkor a hatóság a közlekedőképességet szakkérdésként vizsgálja, ebben az esetben a kérelemhez mellékelni kell a rendelkezésre álló orvosi dokumentációt és egyéb iratokat.

Budapest, 2021. május 4.

Azóta történt

Az alapvető jogok biztosa szerint a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, amikor a…
Márciustól minden hónap utolsó szerdáján online tájékoztató előadást tartunk a mozgáskorlátozott emberek életét leginkább érintő témák kapcsán. Elsőként,…
Előreláthatóan 2024 utolsó negyedévére készül el az a fejlesztés, ami lehető teszi, hogy a személyesen megjelenni nem tudó…

Előzmények

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) megkeresésére a szociális ügyekért felelős szaktárca 2021. április 23-án arról tájékoztatott, hogy…
Az Országgyűlés 2021. április 28-án egyhangúlag döntött a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011.…
A rokkantsági nyugdíjrendszer átalakításának valamennyi kárvallottja – az állapotvizsgálat elvégzésétől függetlenül – kapja meg sérelmei ellentételezéseként az 500…