Gyakorlati tudnivalók a keresetkorlát megszüntetéséről

2021. január 1-jétől alkalmazandó az a MEOSZ által is javasolt törvénymódosítás, mely hatályon kívül helyezte a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény (Mmtv.) azon rendelkezéseit, melyek értelmében megszűnik az ellátásra való jogosultság, ha a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban részesülő személy keresőtevékenységet folytat, és jövedelme három egymást követő hónapon keresztül meghaladja a minimálbér másfélszeresét. E módosításnak köszönhetően ez évtől a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban részesülők keresetük összegére vonatkozó megkötés nélkül, korlátlanul végezhetnek munkát, ellátásuk egyidejű igénybevétele mellett. Érdemes tisztázni, hogy mik e kedvező és régen várt változás gyakorlatban felmerülő hatásai.

Mi a teendő abban az esetben, ha valaki megváltozott munkaképességű személyként ellátás folyósítása nélkül végez keresőtevékenységet?

Ha valaki – esetleg tartva a keresetkorlát miatti megszüntetéstől, illetve adminisztratív terhektől – megváltozott munkaképességűként ugyan, de ellátás folyósítása nélkül dolgozik, ellátás iránti kérelem benyújtásával kérheti annak megállapítását. Az Mmtv. nem változott a tekintetben, hogy az egészségi állapot és biztosítási idő feltétel teljesítése mellett a kérelmező nem részesülhet rendszeres pénzellátásban (például nem kaphat táppénzt, azaz a táppénz folyósításának lejártát követően lehet ellátást megállapítani) és nem folytathat keresőtevékenységet, annak érdekében, hogy a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás megállapítható legyen. Ez utóbbi követelmény munkavállaló esetén 1 nap fizetés nélküli szabadság igénybevételével teljesíthető, nem szükséges a munkaviszony megszüntetése, az ellátás megállapítását követően pedig korlátozás nélkül végezhet munkát. Továbbá, amennyiben az érintett rendelkezik érvényes komplex minősítés eredményéről szóló bizottsági véleménnyel, érdemes csak abban az esetben kérni az ellátás iránti kérelem nyomtatványon (18. pont) az újabb komplex minősítést, ha a korábbi eredményével nem elégedett. Így a kormányhivatal nem vizsgálja meg újra a kérelmező egészségi állapotát, hanem a korábbi, még érvényes komplex vélemény szerinti minősítés kategória alapján állapítja meg az ellátást, ami lényegesen lerövidítheti az elbírálás menetét.

Hogyan járjon el akinek korábban folyósítottak ellátást, de a keresetkorlát átlépése miatt megszűntették?

Fontos tudni, hogy a korábban megszüntetett ellátás újból történő folyósítására nincs mód, korábbi ellátását az érintett nem fogja visszakapni. Ebben az esetben szintén új kérelem benyújtásával lehet az ellátásra való jogosultságot érvényesíteni, majd ezt követően keresetkorlát nélkül dolgozni.

Van teendője a megváltozott munkaképességű személyek ellátásában részesülő keresőtevékenységet folytatónak?

Az ellátásban részesülő és e mellett munkát végzőknek megszűnt a keresőtevékenységből származó jövedelem bejelentésére vonatkozó kötelezettségük. A törvénymódosítás ugyanis 2021. január 1-jétől hatályon kívül helyezte az Mmtv. 17. § (1) és (3) bekezdés c) pontjait, melyek értelmében az érintetteknek értesíteni kellett a rehabilitációs hatóságot, ha keresetük meghaladta három egymást követő hónapban a minimálbér 150%-át.

Azóta történt

2024. január 1-jétől azok is kérhetik a megváltozott munkaképességű személyeknek járó rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátás megállapítását, újraszámítását, akik…
2024. január 1-jétől – a vonatkozó szabályozásnak köszönhetően – módosul a különféle ellátások mértéke és azok összegei. A…
A kormány a közelmúltban az inflációra tekintettel a nyugdíjak és más rendszeres pénzellátások 3,1 százalékos kiegészítő emeléséről döntött,…

Előzmények

A koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében a járvány második hulláma idején elrendelt veszélyhelyzet idején  is történtek a gyógyszerek, gyógyászati…
A mozgáskorlátozott emberek életét érintő számos jogszabály változott 2021. január 1-jétől. Az év eleji jogszabálymódosítások legjobban várt új…
Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) javaslata nyomán a gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásának – az erről szóló kormányrendelet…