Határ úti aluljáró: A MEOSZ jogi lépéseket tesz ha elmarad a teljes körű akadálymentesítés

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége jogi lépéseket helyezett kilátásba, ha az M3-as metró Határ úti aluljárójának felújítása során továbbra sem érvényesül a teljes körű akadálymentesítés a tervezés és a kivitelezés folyamatában.  Szövetségünk nem lát kellő garanciát arra, hogy az aluljáró valamennyi fogyatékossággal élő ember számára egyenlő eséllyel hozzáférhető lesz, ezért a MEOSZ elnöke haladéktalanul Karácsony Gergely főpolgármesterhez fordult. Arra kérte, szólítsa fel a tervezőket és a kivitelezésért felelős szakembereket hogy tegyenek eleget az akadálymentesítés jogszabályi kötelezettségének.  Amennyiben ez nem vezet eredményre, a MEOSZ minden eszközt igénybe vesz annak érdekében, hogy a mozgáskorlátozott emberek egyenlő eséllyel és az őket megillető méltósággal vehessenek részt a közösségi közlekedésben.

A Fővárosi Közgyűlés 2022-ben döntött arról, hogy saját erőből akadálymentesíti az M3-as metró Határ úti aluljáróját és felszíni csomópontját, a munkával pedig a BKK Zrt.-t bízta meg.

A MEOSZ elnöke a főpolgármesternek írt levelében (a MEOSZ elnökének levele itt olvasható) felhívta a figyelmet arra, hogy az előkészítő munkálatok és az egyeztetések során azt tapasztaltuk, hogy már a tervezéskor sem érvényesült maradéktalanul az egyenlő esélyű hozzáférés követelménye, a tervezők rendszerint figyelmen kívül hagyják az érdekvédelem erre vonatkozó észrevételeit, valamint részleteztük az akadálymentesítéssel összefüggő tervezési hiányosságokat. A Fővárossal kötött 2018. évi megállapodásunk célja, hogy az M3-as metróvonal teljes szakaszán olyan műszaki megoldásokat alakítsanak ki, amelyek a mozgáskorlátozott emberek számára akadálymentes használatot tesznek lehetővé. Ezek alól a menekítés, a segélyhívás, és az illemhelyiségek egyenlő esélyű hozzáférése sem lehet kivétel. Egyetlen hatósági eljárásban sem lehet kimentési ok, ha a tervezők olyan megoldásokat terveznek, amelyek a szabványokban vagy jogszabályokban előírtaknál megengedőbbek.

Amennyiben az aluljáró teljes körű akadálymentesítése a továbbiakban sem jelenik meg a tervezés, és a kivitelezés során, a MEOSZ az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalához fordul. Szövetségünk azonban reméli, hogy a Határ úti állomás akadálymentesítésének folyamatában a jogi út helyett továbbra is véleményezéssel, és tanácsadással tudja segíteni a munkát, mivel számunkra a valós, elkészült állapot megfelelősége a cél.

 

Budapest, 2023. április 12.

Azóta történt

Az Építési és Közlekedési Minisztérium a napokban tartott újabb kormányzati szintű egyeztetésen felkérte a MEOSZ-t, hogy vegyen részt…
Idén tavasszal új építészeti törvény koncepció látott napvilágot, melynek célja egy egységes, átlátható új szabályozás kialakítása volt. A…
Egy tinédzser küzdelme, hogy balesete után kerekesszékesként is részt vehessen a tanórákon. Az életvidám 16 éves fiút 2022…

Előzmények

Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke
Az Építési és Közlekedési Minisztérium kormányzati szintű egyeztetésre hívta a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségét a magyar építészetről szóló…
KÖSZÖNJÜK A NAGY ÉRDEKLŐDÉST, A KONFERENCIA BETELT! A mai nap folyamán megnyílt a regisztráció a MEOSZ, valamint cseh…
Ha Önt is érdekli az, hogyan tehet lakóhelyén az akadálymentesítés javításáért, csatlakozzon képzésünkhöz 2022. szeptember 15-én 8.30 és…