Hogyan (ne) akadálymentesítsünk? – Új MEOSZ kiadvány jó és kerülendő gyakorlatokról

Sok tízezer mozgáskorlátozott ember tapasztalja, hogy mennyire nem akadálymentes épített környezetünk. Gyakran sem régi, sem felújított, de még a frissen épített épületek sem megfelelőek: magas padkák, használhatatlan rámpák, beragadt lépcsőjárók, szűk bejáratok, eltorlaszolt folyosók és szűk akadálymentes vécék – ezek sajnos rendszeresek az ország minden részén.

Az akadálymentesítés emberi jogi kérdés, amire a MEOSZ többször felhívta a kormány, önkormányzatok, közlekedési vállalatok és az ENSZ figyelmét is. Mostani kiadványunkban azonban nem jogi, hanem mérnöki szempontból értékeltük a helyzetet. Seprődi-Egeresi Márta mérnök szakember tollából olyan jelentés született, amely bemutatja, hogyan lehet közpénzből akár jó, akár rossz megoldásokkal felújítani vagy megépíteni egy épületet.

Az „Akadályokat építünk?” című kiadványunk az ország 10 településéről hoz példákat. Vasútállomás, kormányhivatal, iskola, óvoda, sportcsarnok, orvosi rendelő, egyetem, tanösvény és múzeum példáján keresztül mutatja be, hogy az akadálymentesítés hiánya mennyire használhatóvá vagy éppen mennyire használhatatlanná teszi az épített környezeteket. Egyetlen fillérnyi közpénznek sem lenne szabad használhatatlan épületekre mennie.

Kiadványunk bizonyítja: az akadálymentesítés általában és elsősorban nem pénzkérdés, hanem szakértelem, odafigyelés, és a már jogszabályban létező szabályok betartásának kérdése.

Forgassák Önök is a kiadványt, és juttassák azt el helyi önkormányzatoknak, hatóságoknak, intézményfenntartóknak. Letölthető: itt

A kiadvány megjelenését a Visegrádi Alap támogatja.

visegrad_fund_logo_supported-by_blue_800px

Azóta történt

Az Építési és Közlekedési Minisztérium a napokban tartott újabb kormányzati szintű egyeztetésen felkérte a MEOSZ-t, hogy vegyen részt…
Idén tavasszal új építészeti törvény koncepció látott napvilágot, melynek célja egy egységes, átlátható új szabályozás kialakítása volt. A…
Egy tinédzser küzdelme, hogy balesete után kerekesszékesként is részt vehessen a tanórákon. Az életvidám 16 éves fiút 2022…

Előzmények

A MEOSZ 2021. november 3-án, szerdán 10 órától online rendezvényt szervez. A rendezvényen németországi példák alapján bemutatjuk, hogy…
A gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásáról szóló 518/2020. (XI. 25.) kormányrendelet szerinti 3 millió forintos támogatás 2021. szeptember…
A mozgáskorlátozott emberek a következő, 2022-es országgyűlési választásokon másokkal egyenlő eséllyel gyakorolhassák a választójogukat, ezért minden mozgáskorlátozott ember…