Jogszabály határozza meg az állapotjavulás fogalmát

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) Fülöp Attila szociális ügyekért felelős államtitkár közbenjárását kérte, hogy a komplex minősítés részletes szabályairól szóló rendeletben közérthetően fogalmazzák meg a megismételt állapotvizsgálat szabályait. Elengedhetetlen az állapotjavulás fogalmának pontos meghatározása, a minősítési kategóriák egyértelmű beazonosítása és az állapotváltozás megítélése. A MEOSZ szerint a részletszabályok megfelelő kidolgozottsága feltétlenül szükséges ahhoz, hogy az érintettek élni tudjanak a valódi választás lehetőségével, s ne a kellő ismeretek hiányában kényszerűségből fogadják el az 500 ezer forintos egyszeri kifizetést.

Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke 2021. december 17-én levélben fordult Fülöp Attila államtitkárhoz (a MEOSZ elnökének levele itt olvasható) annak érdekében, hogy a komplex minősítés részletes szabályairól szóló 7/2012. (II. 14.) NEFMI rendelet módosításának egyeztetése során a Szövetség javaslatait a szaktárca vegye figyelembe. A rendeletet az Mmtv. 2021. július 1-én hatályba lépett kompenzációra vonatkozó szabályai miatt kell módosítani.

A MEOSZ az EMMI tájékoztatása alapján úgy ítélte meg, hogy a komplex minősítés részletes szabályairól szóló  rendeletet olyan elnagyoltan megfogalmazott rendelkezésekkel kívánják kiegészíteni, melyek továbbra is fenntartják a bizalmatlanságot az orvosszakértői vizsgálattal szemben. Így a szaktárca által vázolt eljárás nemcsak az orvosszakértők feladatát nehezíti, hanem az érintettekben kétséget támaszt az eljárás iránt, és így alkalmas arra, hogy a valódi kompenzációt jelentő megismételt állapotvizsgálat és az ellátás eredeti összegének visszaállítása valamint a visszamenőleg járó ellátás kifizetése helyett, az egyszeri kifizetést válasszák.

A MEOSZ elnöke levele mellékleteként ismételten megküldte azt a szakmai anyagot és javaslatcsomagot (az összefoglaló anyag és javaslat itt olvasható), melyet az Mmtv. átfogó átalakítása, és az Alkotmánybíróság által megállapított mulasztásban megnyilvánuló jogalkotói alaptörvény-ellenesség orvoslása érdekében készített el. E javaslatait a MEOSZ az öt nagy, országos fogyatékosságügyi szervezet szakmai egyetértésével és támogatásával nyújtotta be a szaktárcának 2019 januárjában.

Szövetségünk abban kéri Fülöp Attila szociális ügyekért felelős államtitkár közbenjárását,  hogy a komplex minősítés részletes szabályairól szóló rendeletben jelenjen meg  egyértelműen a fizikai állapotjavulás fogalma. Továbbá, rendeleti szinten  legyenek rögzítve azok a szabályok, hogy 2012-től a megváltozott munkaképesség megállapítására alkalmazott minősítési kategóriák milyen 2012 előtt érvényben volt rokkantsági csoportnak feleltethetők meg. Rendelkezni kell afelől is, hogy a 2012-től irányadó minősítési rendszer esetében a korábbi minősítéssel rendelkezőknél milyen módon lehet az esetleges állapotváltozást, illetve annak mértékét megállapítani.

Budapest, 2021. december 20.

Azóta történt

Hozzájuthat-e társadalombiztosítási támogatással a napi 24 órás ápolást igénylő, súlyosan mozgáskorlátozott, hangzó beszédre képtelen Zoltán Ágoston azokhoz a…
A Civil Érték Egyesület szervezésében 2024. április 20-án parasportnap lesz az Üllői Városi Sportcsarnokban. A rendezvényt a FOF2023-C-3371…
Magyarországon a lakásállomány töredéke akadálymentes, így a fogyatékossággal élő emberek számára alapjaiban hiányoznak az önálló, méltóságteljes életükhöz szükséges…

Előzmények

Az M3 metrófelújításának örömteli pillanatához érkeztünk, a mai naptól újabb két állomás érhető el akadálymentesen a vonalon, így…
Minden év december 3-án ünnepeljük a Fogyatékos Emberek Világnapját. A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége köszönti a fogyatékos embereket…
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége Korlátok nélkül – mozgáskorlátozott emberek info-kommunikációs akadálymentesítése című projektje keretében  600 súlyosan mozgáskorlátozott…