A MEOSZ szerint jogsértő a közszféra honlapjainak akadálymentesítését elősegítő rendelettervezet

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége szerint jogsértő az Innovációs és Technológiai Minisztérium közszférabeli szervezetek honlapjainak és mobilalkalmazásainak akadálymentesítéséről szóló 2018. évi LXXV. törvény végrehajtása érdekében készített rendelettervezete, ezért kéri, hogy azt a tárca a jelen formájában ne terjessze a kormány elé. A rendelettervezet és az akadálymentesítési mintanyilatkozat alkalmazása, bevezetése ellene megy Magyarország hazai és nemzetközi kötelezettségeinek. A rendelet bevezetésével ugyanaz a gyakorlat fog életbe lépni, mint amit a fizikai akadálymentesítés hiánya miatt nap, mint nap elszenvednek a mozgáskorlátozott emberek – hívta fel a figyelmet Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke a tárcának írt levelében.

A MEOSZ elfogadhatatlannak tartja a részleges akadálymentesítést és nem kér abból a szemléletből, hogy mit miért nem kell akadálymentesíteni. A fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezmény (CRPD) és az ahhoz kapcsolódó fakultatív jegyzőkönyv kihirdetéséről rendelkező 2007. évi XCII. törvény 9. cikke értelmében a hozzáférhető környezet megteremtése olyan alapjog, melyet nem lehet kiskapukkal kijátszani. A fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról rendelkező 1998. évi XXVI. törvény  6. §-a szerint a fogyatékos személy számára biztosítani kell az egyenlő esélyű hozzáférés lehetőségét a közérdekű információkhoz, továbbá azokhoz az információkhoz, amelyek a fogyatékos személyeket megillető jogokkal, valamint a részükre nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatosak. Ezek alapján innovációt és olyan felelős hozzáállást kérünk, mely kihívásként és kötelezettségként értelmezi a folyamatos online térben való akadálymentes hozzáférés megteremtését. Hazánkban megvan az a technikai környezet és szaktudás, mely lehetővé teszi, hogy a digitális téren komoly előrelépések történjenek, és olyan megoldások szülessenek, mely az egyenlő esélyű hozzáférést biztosítják – írta Kovács Ágnes jogsértést hangsúlyozó levelében.

A MEOSZ már a törvény véleményezésekor 2018 nyarán benyújtotta álláspontját (a MEOSZ álláspontja itt olvasható) azonban a törvény az aggályaink és javaslataink figyelembevétele nélkül lépett életbe. Akkor azt közölték, hogy a készülő rendelet megfelelő választ ad a törvény hiányosságaira. A rendelettervezetben ugyanakkor ennek nyoma sincs – áll az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak eljuttatott levelünkben. ( a MEOSZ minisztériumnak írt levele itt olvasható.)

Az 2016/2102 (EU) irányelve a MEOSZ által megfogalmazott aggályokra nézve több „kiskaput“ is tartalmaz, azonban, ha a Magyar Állam az Alaptörvényében lefektetett jogokból és az általa ratifikált CRPD-ből kíván kiindulni, akkor következetesen támogatja majd ellenőrzi közszolgáltatások egyenlő esélyű igénybevételét, és szükség esetén szankcionál.

Budapest, 2019. május 16.

Azóta történt

Az Építési és Közlekedési Minisztérium a napokban tartott újabb kormányzati szintű egyeztetésen felkérte a MEOSZ-t, hogy vegyen részt…
Idén tavasszal új építészeti törvény koncepció látott napvilágot, melynek célja egy egységes, átlátható új szabályozás kialakítása volt. A…
Egy tinédzser küzdelme, hogy balesete után kerekesszékesként is részt vehessen a tanórákon. Az életvidám 16 éves fiút 2022…

Előzmények

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége újabb átütő eredményt ért el az akadálymentesítésért folytatott lobbija során. A Magyar Építész…
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége szerint többszörösen jogsértő, ezért elfogadhatatlan az „Akadálymentesítés követelményei eltérő rendeltetésű épületek esetén” című…
Az elől kivágott WC kagylók és ülőkék használatra alkalmatlanok és balesetveszélyek, ezért tervezésük, beépítésük, jövőbeni üzembe helyezésük mellőzése…