MEOSZ tájékoztató a veszélyhelyzettel összefüggő kijárási korlátozásról

Az új koronavírus okozta járvány terjedésének megakadályozása érdekében a Kormány 2020. március 28-ától két hétre kijárási korlátozást vezet be Magyarország egész területére. A rendelet értelmében 2020. április 11-ig csak a rendeletben felsorolt alapos okból lehet az otthonunkat elhagyni.  A kijárási korlátozás nem jelent teljes kijárási tilalmat, elsődlegesen a 65 év feletti és a 65 év alatti emberek érintkezési lehetőségének csökkentését szolgálja. Patikába, gyógyászati segédeszköz üzletbe, élelmiszer boltba, piacra és drogériába a 65 év felettiek csak 9-12 óra közt mehetnek.

A tiltó rendelet részleteiről az alábbiakban adunk tájékoztatást:

Lakásunkat csak a rendeletben felsorolt, alapos indokkal lehet elhagyni.

Fontos tudni, hogy a magáról gondoskodni nem tudó, vagy segítségre szorulók, így tehát a mozgáskorlátozottak részére történő segítségnyújtás céljából a lakóhely bármikor elhagyható. Nem tiltott a munkába járás, élelmiszer, háztartási cikk és állateledel vásárlása, továbbá gyógyszer, gyógyászati segédeszköz vásárlása sem, illetve egészségügyi ellátásra és pl gyógytornára vagy fizioterápiára is járhat, akinek az szükséges.

Továbbra is sétáltatható a kutya és más háziállat, a rendelet nem tiltja, hogy postára vagy benzinkútra menjünk, sőt a fodrász és manikűrös felkeresését sem.

A magánlakást, lakóhelyünket, tartózkodási helyünket 2020. március 28-ától 2020. április 11-ig az alábbi felsorolás szerinti esetekben hagyhatjuk el (ún. alapos indok):

  • élelmiszerüzletben, piacon történő vásárlás, életkoronként eltérően: 9-12 óra közt a 65 év felettiek, 12 órától másnap 9-ig a 65 év alattiak
  • gyógyszer, a gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzletben történő vásárlás, életkoronként eltérően: 9-12 óra közt a 65 év felettiek, 12 órától másnap 9-ig a 65 év alattiak
  • az egészségügyi ellátás és más, egészségmegőrzési szolgáltatás igénybevétele (pl. fizioterápia, gyógytorna)
  • munkavégzés, és a gazdasági, mezőgazdasági feladatok ellátása, és az ezekhez szükséges üzletekben történő vásárlás (pl. műszaki cikk, építőanyag)
  • szülői jogok és kötelezettségek ellátása (pl. gyerek láthatás), és a kiskorú gyermek napközbeni kiscsoportos felügyeletre kísérése,
  • idős, kiskorú, beteg vagy fogyatékos emberek vagy a magáról más okból gondoskodni nem tudó, vagy segítéségre szoruló emberek részére segítségnyújtás,
  • drogériában történő vásárlás háztartási tisztítószert, higiéniai papírterméket, illatszert, vegyi árukat értékesítő boltokban, életkoronként eltérően: 9-12 óra közt a 65 év felettiek, 12 órától másnap 9-ig a 65 év alattiak,
  • háziállat közterületi sétáltatása, állatok ellátása, állatorvosi rendelő és állatkórház látogatása,
  • állateledelt, takarmányt forgalmazó üzletben, mezőgazdasági üzletben történő vásárlás,
  • egyéni sportolás, séta egyénileg, másfél méteres távolság megtartásával
  • benzinkút és a gépjármű-, kerékpárszerviz felkeresése
  • dohányboltban történő vásárlás,
  • szállítási, tisztítási és higiéniás szolgáltatások igénybevétele,
  • szemét szállításával, hulladékgazdálkodással összefüggő szolgáltatások igénybevétele,
  • személyes megjelenést igénylő hatósági, banki, stb. ügyintézés, de csak a legszükségesebb esetben
  • biztosítási és postai szolgáltatások igénybevétele,
  • házasságkötés és temetés szűk családi körben,
  • hitéleti tevékenység.

65 év feletti és a 65 év alatti emberek érintkezési lehetőségének csökkentése

A rendelet értelmében patikában, gyógyászati segédeszköz üzletben, élelmiszer boltban, piacon és drogériákban életkortól függő időszakban vásárolhatunk.

2020.március 28-ától a 65. életévét betöltött emberek saját és családtagjai érdekében az élelmiszerüzletet, drogériát, piacot és a gyógyszertárat, gyógyászati segédeszköz üzletet 9.00 óra és 12.00 óra közötti időben látogathatják, és ebben az időszakban 65 évnél fiatalabb ott nem vásárolhat.

Legalább 1,5 méteres távolságot kell tartani a másik embertől

A közös háztartásban élők kivételével mindenki köteles más emberekkel a lehető legkisebb mértékűre csökkenteni a szociális érintkezést, és a másik embertől lehetőség szerint legalább 1,5 méter távolságot tartani. A rendelet külön kiemeli, hogy ezt a tömegközlekedés és a gyalogos közlekedés, illetve séta, futás, egyéni sport során is be kell tartani.

Étterembe csak étel elvitelére lehet belépni

Eddig az éttermek és más vendéglátó üzletekben délután 3 óráig személyesen is lehetett vendéget fogadni, azonban a kijárási korlátozás értelmében ez megszűnt, étterembe, büfébe, más vendéglátó üzletbe immáron tilos bemenni, csak az ott dolgozók tartózkodhatnak bent. Fontos tudni, hogy az elvitelre rendelt ételek kiadása és szállítása továbbra is engedélyezett, ezért a rendelt étel átvétele idejére a vendéglátó helyekre is beléphetünk.

Sétálni lehet, de csak egyedül vagy azokkal, akikkel együtt lakunk

Sétálni vagy sportolni csak egyedül vagy azonos háztartásban élőkkel közösen lehet, és másoktól legalább 1,5 méter távolságot kell tartani. A rendelet kitér arra is, hogy sétálni, sportolni lehetőség szerint zöldterületre menjünk.

A kijárási korlátozás megszegése szabálysértésnek minősül

A kijárási korlátozás betartását rendőrségi és a katonai szervek ellenőrzik, a korlátozás megszegése szabálysértés és 5.000 Ft-tól 500.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal járhat, illetve a szükséges és arányos más kényszerítő eszköz is alkalmazható.

Budapest 2020. március 27.

Kovács Ágnes

elnök

Azóta történt

Az alapvető jogok biztosa szerint a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, amikor a…
Márciustól minden hónap utolsó szerdáján online tájékoztató előadást tartunk a mozgáskorlátozott emberek életét leginkább érintő témák kapcsán. Elsőként,…
Előreláthatóan 2024 utolsó negyedévére készül el az a fejlesztés, ami lehető teszi, hogy a személyesen megjelenni nem tudó…

Előzmények

Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) fellépése nyomán a kormány kiterjeszti az otthonukban élő fogyatékos emberekre is az…
Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke
Kovács Ágnes, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) elnöke soron kívüli intézkedést kért prof. Dr. Kásler Miklóstól, az…
A Kormány 2020. március 11-én az új koronavírus okozta járvány terjedésének megakadályozása érdekében Magyarország területére veszélyhelyzetet hirdetett ki.…