Mindenki igénybe veheti 2021. január 1-jétől a hiteltörlesztési moratóriumot, aki korábban is élt vele

A hiteltörlesztési moratórium veszélyhelyzettel kapcsolatos különös szabályainak bevezetéséről szóló 637/2020. (XII. 22.) Kormányrendelet értelmében mindazok igénybe vehetik a moratórium meghosszabbítását, akik korábban is éltek e lehetősséggel. Az érintettek nagy részét a kormány bejelentéséig foglalkoztatta a hiteltörlesztési moratóriumuk helyzete, ugyanis október végén jelent meg, az egyes kiemelt társadalmi csoportok, valamint pénzügyi nehézséggel küzdő vállalkozások helyzetének stabilizálását szolgáló átmeneti intézkedésekről szóló 2020. évi CVII. törvény, mely kizárólag a gyermeket nevelők, a nyugdíjasok, a közfoglalkoztatottak és az álláskeresők számára biztosította volna a meghosszabbítás lehetőséget. Ezzel szemben a 2020. december 22-én megjelent kormányrendelet értelmében valamennyi természetes személy és jogi személy adósra kiterjed a hitel- és kölcsönszerződésekből eredő tőke, kamat-, és díjfizetési kötelezettségek tekintetében a fizetési moratórium meghosszabbítása.

A törlesztési moratóriumot a koronavírus veszélyhelyzet első hulláma alatt a 2020. évi LVIII. törvény biztosította, így mindazok, akik bankjuktól kérték, a törvény alapján fizetési kötelezettségeik teljesítésére fizetési haladékot kaptak 2020. december 31-ig. A 2020. december 22-én megjelent Kormányrendelet e moratórium meghosszabbításról rendelkezik, és az októberben kihirdetett törvényt oly módon módosítja, hogy a meghosszabbítás kiterjed minden adósra, akire a korábbi hiteltörlesztési moratórium vonatkozott. Ezért minden adósnak, aki 2020. december 31-ig igénybe vette a moratóriumot és ezen a továbbiakban sem kíván változtatni, automatikusan meghosszabbodik a fizetési kötelezettség felfüggesztése. Tehát nincs teendője annak a személynek vagy vállalkozásnak, akinek a moratórium első hullámában járt a haladék, és a következő fél évben is szeretne élni a törlesztés elhalasztásával. Ők 2021. június 30-ig a jelenlegi feltételek mellett vehetik igénybe azt a hitelmoratóriumot, mely kizárólag a 2020. március 18-a előtt felvett hiteleikre vonatkozik.

Amennyiben az adós a fizetési moratórium során folyamatosan szerződésszerűen teljesített, úgy 2021. január 1-jét követően a fizetési moratóriumot akkor veheti igénybe, ha ezt a szándékát pénzintézetéhez bejelenti, továbbá annak kell felkeresnie bankját, aki a moratórium ellenére törleszteni akarja hitelét.

Budapest, 2021. január 4.

Azóta történt

Hozzájuthat-e társadalombiztosítási támogatással a napi 24 órás ápolást igénylő, súlyosan mozgáskorlátozott, hangzó beszédre képtelen Zoltán Ágoston azokhoz a…
A Civil Érték Egyesület szervezésében 2024. április 20-án parasportnap lesz az Üllői Városi Sportcsarnokban. A rendezvényt a FOF2023-C-3371…
Magyarországon a lakásállomány töredéke akadálymentes, így a fogyatékossággal élő emberek számára alapjaiban hiányoznak az önálló, méltóságteljes életükhöz szükséges…

Előzmények

A Magyar Rehabilitációs Társaság – a rehabilitációs szakmáért érzett felelősségétől vezérelve, a járványügyi vészhelyzet rendelkezéseinek elfogadása mellett –…
Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke
A gyógyászati segédeszközök tb támogatási rendszerének ellentmondásai miatt sérülnek a mozgássérült és beteg emberek alapvető jogai, akik így…
Áldott karácsonyi ünnepeket és békés boldog új esztendőt kívánunk!