Mozgássérült főiskolások: a MEOSZ szakértőként segíti az oktatási jogok biztosának vizsgálatát

Kovács Ágnes elnök a múlt héten személyesen egyeztetett Aáry-Tamás Lajossal arról a vizsgálatról, amelyet az oktatási jogok biztosa indít a fogyatékossággal élő hallgatók jogainak érvényesüléséről a felsőoktatásban, és amelyben szakértőként a MEOSZ is részt vesz.

A biztos nem sokkal azután jelentette be a vizsgálatot, hogy a MEOSZ a sajtón keresztül a nyilvánossághoz fordult Endrédi Bálint ügyében, aki az egyik budapesti főiskolára nyert felvételt, de sehol nem talált megfelelő, akadálymentes kollégiumi férőhelyet, albérletet. A mozgássérült diáknak a MEOSZ szállást biztosít a székház vendégszobájában. Az ügy kapcsán arra kértük a kormányt, hogy növelje az akadálymentes kollégiumi helyek számát, a súlyosan mozgássérült, fogyatékos diákok számára pedig alakítson ki olyan kollégiumokat, ahol az akadálymentes környezeten túl a személyi segítés, a szállítás, és minden egyéb, tanulást segítő szolgáltatás is biztosított számukra.

Aáry-Tamás Lajos az ügyben átfogó kutatást indít, amelybe szakértő partnerként a MEOSZ-t is bevonja. A Szövetség részt fog venni a módszer és a kérdéscsoportok kidolgozásában, a kutatást végzők kiválasztásában és az összegzés elkészítésében is. A kutatás nemcsak a kollégiumokra terjed ki, hanem az egész felsőoktatásra, arra, hogyan biztosítja számukra a rendszer mindazokat a feltételeket, amelyek szükségesek a sikeres diplomaszerzésükhöz. A biztos arról is tájékoztatta a MEOSZ elnökét, hogy a kutatás során az európai fogyatékosügyi szervezetek és az ombudsmanok bevonásával a nemzetközi gyakorlatot is át kívánják tekinteni.

Az ügy kapcsán a Felsőoktatási Kollégiumok Országos Szövetsége is megkereste a MEOSZ elnökét, és jelezte, hogy pontos felmérést fognak végezni a kollégiumok akadálymentességéről. A Semmelweis Egyetem fogyatékosügyi koordinátorával, Horváth Balázzsal pedig abban egyeztek meg, hogy a MEOSZ-szal közösen javaslatokat tesznek a felsőoktatási intézményekben tevékenykedő fogyatékosügyi koordinátorok munkájának hatékonyabbá tételére.

Budapest, 2015. október 13.

Gábor Imola

Azóta történt

Márciustól minden hónap utolsó szerdáján online tájékoztató előadást tartunk a mozgáskorlátozott emberek életét leginkább érintő témák kapcsán. Elsőként,…
Előreláthatóan 2024 utolsó negyedévére készül el az a fejlesztés, ami lehető teszi, hogy a személyesen megjelenni nem tudó…
Egy tinédzser küzdelme, hogy balesete után kerekesszékesként is részt vehessen a tanórákon. Az életvidám 16 éves fiút 2022…

Előzmények

Szeptemberben a kormány elfogadta az Országos Fogyatékosságügyi Program első, 2015-2018-ra szóló Intézkedési Tervét. Ez a dokumentum fogja meghatározni…
Bár sokaknak okoz gondot, a súlyosan mozgássérült, kerekesszékes fiataloknak szinte lehetetlen megfelelő szállást találniuk a sikeres felsőoktatási felvételit…
Ahogy azt a meosz.hu-n nemrég megírtuk, a Szövetség a jövőben kiemelt figyelmet fordít az akadálymentesség, a hozzáférhetőség ügyére.…