Rokkantsági ellátás: módosítani kell a munka törvénykönyvét

Az alapvető jogok biztosa szerint hátrányosan érinti a rokkantsági ellátásban részesülő munkavállalókat a rájuk vonatkozó munkajogi szabályozás, ezért a foglalkoztatáspolitikáért felelős technológiai és ipari miniszterhez fordult, hogy a belügyminiszterrel együttműködve készítse el és kezdeményezze a munka törvénykönyve módosítását.

A rokkantsági ellátásra jogosultakat – életkorukra tekintet nélküla  Munka törvénykönyve ( 2012. évi I. törvény (Mt.) a nyugdíjas munkavállalók közé sorolja, ami rájuk nézve számos hátránnyal jár. Így, ha a munkavállaló nyugdíjas, vagy rokkantsági ellátásban részesül, akkor az ő munkaviszonyát a munkáltatója indokolás nélkül felmondhatja. Továbbá a munkáltató felmondása, illetve jogutód nélküli megszűnése esetén, a munkavállalókat egyébként megillető végkielégítésre nem tarthatnak igényt; ezzel pedig – főként egy hosszú ideje fennálló munkaviszony megszűnése esetén – komoly, anyagiakban is jelentkező hátrányt szenvedhetnek el.  Hasonló szabályok vonatkoznak azokra is, akik rokkantsági ellátásuk mellett köztisztviselőként, kormányzati tisztviselőként, vagy közalkalmazottként stb. folytatnak kereső tevékenységet.

Az ombudsman szerint – aki egy konkrét panasz kapcsán folytatott vizsgálatot –  a jogalkotó ezzel a szabályozással eltérő élethelyzetben lévő társadalmi csoportokat (öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött és nem betöltött személyek) kezel azonos módon anélkül, hogy annak észszerű indoka lenne. Mindez a rokkantsági ellátásban részesülők tekintetében felveti az egyenlő bánásmód követelményének sérelmét.

A megváltozott munkaképességűeknek járó másik ellátás (rehabilitációs ellátás) mellett kereső tevékenységet folytatókra ugyanakkor nem a fent tárgyalt rendelkezések, hanem a munkavállalókra általánosan irányadó szabályok vonatkoznak. A Biztos jelentésében ezért rögzítette, hogy a rokkantsági ellátásban részesülők esetében ez a szabályozás az egészségi állapotukkal, fogyatékosságukkal összefüggő hátrányos megkülönböztetésként is értelmezhető.

Az Alapvető Jogok Biztosának most tárgyalt jelentéséről itt olvashatnak részletesebben.

Azóta történt

2024. január 1-jétől azok is kérhetik a megváltozott munkaképességű személyeknek járó rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátás megállapítását, újraszámítását, akik…
2024. január 1-jétől – a vonatkozó szabályozásnak köszönhetően – módosul a különféle ellátások mértéke és azok összegei. A…
A kormány a közelmúltban az inflációra tekintettel a nyugdíjak és más rendszeres pénzellátások 3,1 százalékos kiegészítő emeléséről döntött,…

Előzmények

Magánszemélyek, szervezetek, mindenki, aki azonnali változást szeretne, aki kiutat keres a létbizonytalanságból kérjük támogassa aláírásával a MEOSZ elnökségének…
Egyetemleges felelősség terheli az elmúlt évtizedek döntéshozóit Magyarországon közel hatszázezer ember él valamilyen fogyatékossággal, ezen belül a legnagyobb…
2022. január 1-től 5 százalékkal emelkednek a 2022. január 1-je előtt megállapított ellátások. Az ellátások emeléséről a Nyugdíjfolyósító…