Rokkantsági nyugdíjrendszer – gyakorlati tudnivalók a kompenzációról

A rokkantsági nyugdíjrendszer átalakításának károsultjai számára a kompenzáció vagy a megismételt állapotvizsgálat közötti választás lehetőségét biztosító rendelkezések 2021. július 1-jén lépnek  hatályba. Bár az időpont nagyon közeli, a törvénynek a hátrányos helyzetet rendező szabályaival kapcsolatban még kevés részlet ismert. Az azonban bizonyos, hogy az 500 ezer forintos kifizetést választók nem ebben az évben kapják meg ezt az összeget. Azoknak mindenképpen érdemes megfontolni az állapotvizsgálat ismételt elvégeztetését, akiknek a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátása összegében nagymértékű csökkenés következett be és ezt a csökkentett összegű ellátást olyan hosszú ideig kapták, melyet összeszámítva meghaladja az 500 ezer forintos kompenzáció mértékét. A kompenzáció és az állapotvizsgálat azonban együttesen nem kérhető! Aki 2022. február 28. napjáig nem kéri az egyszeri kifizetést, az az állapotvizsgálat elvégzése után, annak eredményétől függetlenül sem lesz rá jogosult.

A kompenzációval és az állapotvizsgálattal összefüggő legfontosabb tudnivalókat az alábbiakban foglaljuk össze.

Kik választhatnak a kompenzáció és az állapotvizsgálat között?

A kompenzáció és az állapotvizsgálat között azok választhatnak, akik az alábbi feltételeket egyszerre teljesítik:

2012. január 1. napja előtt rokkantsági nyugdíjban vagy ezzel egy tekintet alá eső ellátásban (átmeneti járadék, rendszeres szociális járadék) részesültek, és

a 2012. január 1. után elvégzett komplex vizsgálat eredménye miatt ellátásuk összegét újraszámították és az alacsonyabb összegű lett, mint a 2011. december 31-én folyósított és időközi emelésekkel növelt rokkantsági nyugdíj összege, vagy az ellátásra való jogosultságot állapotjavulás címén teljesen megszüntették, vagy

azok is élhetnek a választás lehetőségével, akinek átváltott és újraszámított rokkantsági ellátását az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésére tekintettel erre vonatkozó külön kérelem nélkül öregségi nyugdíjként folyósítják tovább.

 

Minden érintett jogosult kompenzációra?

Nem, kompenzációra csak azok számíthatnak, akik 2012 előtt rokkantsági nyugdíjat kaptak, és a rokkantsági nyugdíjrendszer átalakítása miatt ellátásuk összegének csökkenése vagy elvesztése miatt anyagi hátrány érte őket, és nem kérik az állapotvizsgálat elvégzését.

 

Hogyan kérhető a kompenzáció?

Nagyon fontos tudni, hogy az Mmtv. új rendelkezéseinek értelmében a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága (NYUFIG) 2021. december 31. napjáig köteles hivatalból értesítést küldeni azoknak, akiket érint a kompenzáció és az állapotvizsgálat közötti választás lehetősége. Így ez év végéig az érintetteknek kézhez kell kapniuk egy olyan tájékoztatót, mely az 500 ezer forintos egyösszegű kifizetés és állapotvizsgálat részleteit tartalmazza.

A kompenzáció kifizetésről 2022. február 28-ig lehet nyilatkozni (e nyilatkozat tartalmazza azt, hogy az érintett az ellátás összegének csökkentésével összefüggésben a további igényérvényesítésről lemond). Amennyiben az érintett a hatóságnak a 2022. február 28-ig visszaküldött nyilatkozatában a kompenzációt választja, a törvény alapján az 500 ezer forintos kompenzáció kifizetéséről a  NYUFIG 2022. március 31-ig gondoskodik.

Ebből következően a rokkantsági nyugdíjrendszer károsultjai 2021-ben még nem számíthatnak az egyösszegű kompenzáció kézhezvételére, azt csak 2022-ben kaphatják meg.

 

Mi a teendője annak, aki nem kéri a kompenzációt?

Nagyon fontos tudni, hogy aki nem él a kompenzációval, kérelmet terjeszthet elő az állapotvizsgálat elvégzése érdekében. A törvény szerint a kérelem benyújtására 2022. június 30-ig van mód, azonban az, hogy ezt milyen formában szükséges megtenni egyelőre nem ismert. Ennek részleteiről a NYUFIG a kompenzációról szóló nyilatkozat megküldésével egyidejűleg küld tájékoztatót 2021. december 31-ig.

 

Mit jelent az állapotvizsgálat?

Az állapotvizsgálat keretében a hatóság azt vizsgálja, hogy a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátást megalapozó komplex vizsgálat időpontjában következett-e be tényleges fizikai állapotjavulás a 2012. január 1-jét közvetlenül megelőző egészségi állapothoz képest.

Az érintett 2022. június 30-áig benyújtott kérelmére a rehabilitációs hatóság 2023. június 30-ig végzi el az állapotvizsgálatot.

Amennyiben ennek eredménye szerint az érintett személy fizikai állapotában tényleges javulás nem következett be, vagy az állapotjavulás ténye nem bizonyítható, akkor a rehabilitációs hatóság a rokkantsági ellátás összegét újra megállapítja.  Az újonnan kiszámított ellátás nem lehet kevesebb az érintett részére 2011. december hónapra járó ellátás időközi emelésekkel növelt összegénél. Továbbá a magasabb összegű ellátáson felül visszamenőleg jogosult még az új, illetve a részére ténylegesen folyósított ellátás közötti különbözetre is.

Az állapotvizsgálat szakmai részleteinek kidolgozására az illetékes szaktárca kapott felhatalmazást, a szabályok megalkotása azonban még nem történt meg, így ennek pontos menete még ismeretlen.

Budapest, 2021. június 22.

Azóta történt

2024. január 1-jétől azok is kérhetik a megváltozott munkaképességű személyeknek járó rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátás megállapítását, újraszámítását, akik…
2024. január 1-jétől – a vonatkozó szabályozásnak köszönhetően – módosul a különféle ellátások mértéke és azok összegei. A…
A kormány a közelmúltban az inflációra tekintettel a nyugdíjak és más rendszeres pénzellátások 3,1 százalékos kiegészítő emeléséről döntött,…

Előzmények

A fogyatékos és önhibáján kívül tartásra szoruló nagykorú személyek esetében is tegye lehetővé a jogalkotó a tartásdíj állam…
Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) fellépése nyomán kormányzati intézkedés történt annak érdekében, hogy ne maradjon ellátás nélkül,…
Az Országgyűlés 2021. április 28-án egyhangúlag döntött a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011.…