Tudnivalók a mozgáskorlátozott emberek 2022-es országgyűlési választásokon és az azzal egyidejűleg tartott népszavazáson való szavazásával kapcsolatban

A mozgáskorlátozott emberek szavazásával kapcsolatos szabályokat a választási eljárásól szóló 2013. évi XXXVI. törvény (Ve.) tartalmazza, mely alapelvi szinten rögzíti a fogyatékossággal élő választópolgárok joggyakorlásának elősegítését. A Ve. szerint fogyatékossággal élő választópolgárnak azt kell tekinti, aki érzékszervi – így különösen látás-, hallás-, mozgásszervi, értelmi képességeit jelentős mértékben vagy egyáltalán nem birtokolja, illetve a kommunikációjában számottevően korlátozott, és ez számára tartós hátrányt jelent a társadalmi életben való aktív részvétel során.

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) már hónapokkal a választások előtt a Nemzeti Választási Irodához elnökéhez fordult, és kérte, hogy intézkedjen a szavazóhelyiségek teljes körű akadálymentesítése iránt. Miután tapasztalataink szerint a mozgáskorlátozott fogyatékos emberek választójoga sokszor nem érvényesül teljes egészében, Szövetségünk a valódi akadálymentesség követelményeinek részletes bemutatásával, javaslatokkal, iránymutatásokkal segítette az NVI elnökét. A szavazóhelyiségek akadálymentességét ellenőrző gyorstesztet fejlesztettünk, amely önellenőrző módon egyszerűen eldönthető kérdésekkel nyújt segítséget a szavazóhelyiségek kijelölése és berendezése során. A gyorsteszthez kitöltési útmutatót is szerkesztettünk, illetve egy saját készítésű rövidfilmet bocsátottunk az NVI rendelkezésére, hogy vizuálisan, érintett mozgáskorlátozott emberek részvételével is szemléltessük a főbb vizsgálandó területeket.

A szavazóhelyiség akadálymentessége

Minden erőfeszítésünk ellenére azonban még mindig nem akadálymentes minden szavazóhelyiség, azt azonban a Ve. előírja, hogy minden település minden választókerületében legalább egy szavazóhelyiségnek akadálymentesnek kell lennie.

Honnan tudjuk előre, hogy akadálymentes szavazóhelyiségben szavazhatunk-e?

A választópolgárok a Nemzeti Választási Irodától értesítőt kapnak, ebben az is szerepel, hogy a szavazóhelyiség, ahol szavazhatnak akadálymentes-e. Ha esetleg valaki nem kapott értesítőt, ezen az oldalon https://vtr.valasztas.hu/ogy2022/valasztasi-informaciok/szavazohelyiseg-kereses ellenőrizheti, hogy a lakcíme szerinti szavazóhelyiség akadálymentes-e.

Mit tehetünk, ha az értesítőben megjelölt szavazóhelyiség nem akadálymentes?

A mozgáskorlátozott emberek legkésőbb a szavazást megelőző negyedik napig, azaz március 30-ig kérhetik, hogy akadálymentes szavazóhelyiségben szavazhassanak. Ilyenkor őket a helyi választási iroda a lakcímük szerinti szavazóhelyiséggel azonos településen és választókerületben lévő, akadálymentes szavazóhelyiséggel rendelkező szavazókör névjegyzékébe teszi át.

 

Mozgóurna igénylése

Ki igényelhet mozgóurnát?

Azok a mozgáskorlátozott emberek, akik nem akarnak, vagy nem tudnak szavazóhelyiségben szavazni, mozgóurnát igényelhetnek, ehhez kérelmet kell benyújtani.

Hova kell benyújtani a mozgóurna iránti kérelmet?

  • helyi választási irodához
  • illetékes szavazatszámláló bizottsághoz.

Meddig lehet benyújtani a mozgóurna iránti kérelmet?

A helyi választási irodához:

  • levélben vagy elektronikus azonosítás nélkül elektronikus úton legkésőbb március 30-ig
  • személyesen vagy elektronikus azonosítással elektronikus úton április 1-ig
  • április 1-én 16 órát követően elektronikus azonosítással elektronikus úton április 3-án 12 óráig

Az illetékes szavazatszámláló bizottsághoz:

  • meghatalmazott útján vagy meghatalmazással nem rendelkező személy általi kézbesítésével április 3-án legkésőbb 12 óráig

Mit kell tartalmaznia a mozgóurna iránti kérelemnek?

  • a szavazókör területén lévő címet, ahova a mozgóurna kivitelét a választópolgár kéri, ha az a magyarországi lakcímétől eltér
  • a mozgóurna-igénylés okát

 

Segítő igénybevétele

Ki vehet igénybe segítőt?

  • Akit testi fogyatékossága vagy egyéb ok akadályoz a szavazásban (mozgáskorlátozott)
  • Aki nem tud olvasni

Kit lehet segítőként igénybe venni:

  • Akit a mozgáskorlátozott ember választ, ez bárki lehet: például barát, családtag
  • Ha a mozgáskorlátozott ember nem választ senkit, akkor a szavazatszámláló bizottság két tagja együttesen

Mit csinálhat a segítő?

Nagyon fontos, hogy a segítő nem a választópolgár helyett szavaz, szerepe kizárólag arra korlátozódik, amit a mozgáskorlátozott ember kér tőle. Így például segít az X-et beírni a szavazólapra, beteszi borítékba a szavazólapot és bedobja az urnába.

Kötelező beengedni a segítőt a szavazóhelyiségbe, szavazófülkébe?

Igen, a szavazatszámláló bizottság nem tilthatja meg a segítő belépését sem a szavazóhelyiségbe, sem a szavazófülkébe.

Fontos! Egy adott kérelem, például a mozgóurna benyújtására vagy akadálymentes szavazóhelyiségben való szavazásra vonatkozó kérelem az országgyűlési képviselő-választásra és az országos népszavazásra is vonatkozik egyszerre, nem kell külön-külön kérelmet benyújtani a két választási esemény vonatkozásában.

További információ

A kérelmekről részletesen is tájékozódhat: https://www.valasztas.hu/kerelmek-magyarorszagi-lakcimmel-rendelkezoknek

Visszajelzés az NVI-nek

Annak érdekében, hogy az NVI-nek visszajelezhessük a mozgáskorlátozott emberek választójoga gyakorlásának tapasztalatait, arra kérjük a közösségünk tagjait, hogy ha valamilyen, a mozgáskorlátozottsággal összefüggő visszásságot tapasztalnak – például nem akadálymentes a szavazóhelyiség, pedig az értesítő annak jelölte; nem engedték be a segítőt a szavazófülkébe – jelezze nekünk a meosz@meosz.hu e-mail címen.

Azóta történt

Az alapvető jogok biztosa szerint a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, amikor a…
Márciustól minden hónap utolsó szerdáján online tájékoztató előadást tartunk a mozgáskorlátozott emberek életét leginkább érintő témák kapcsán. Elsőként,…
Előreláthatóan 2024 utolsó negyedévére készül el az a fejlesztés, ami lehető teszi, hogy a személyesen megjelenni nem tudó…

Előzmények

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) felajánlja szakmai segítségét a kormánynak az Ukrajnából menekülő mozgáskorlátozott emberek elhelyezése és…
Magyar Arany Érdemkereszt állami kitüntetést kapott – nemzeti ünnepünk március 15-e alkalmából – Balogh Zoltán címzetes főiskolai docens,…
The National Federation of Organizations of People with a Physical Disability (MEOSZ) provides assistance to persons with physical…