Újabb fontos változások március 19-től Frissítettük a MEOSZ tájékoztatóját az ügyintézések könnyítése érdekében tett kormányzati intézkedésekről

A Kormány 2020. március 11-én az új koronavírus okozta járvány terjedésének megakadályozása érdekében Magyarország területére veszélyhelyzetet hirdetett ki. A veszélyhelyzet különleges jogrendet jelent, amelyben az alábbi fontosabb, az ügyintézést segítő ideiglenes intézkedéseket rendelték el mostanáig. A 2020. március 19-én hatályba lépett változásokat piros színnel jelöltük. A Kormány az emberek együttműködését kéri a különleges jogrenddel járó intézkedések végrehajtásában és a MEOSZ (Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége) is önmérsékletre hív fel mindenkit, ezért kérjük, hogy maradjanak otthon és bármilyen légúti tünet jelentkezése esetén előbb telefonon konzultáljanak háziorvosukkal. A Kormány kiemelte a leginkább veszélyeztetetteket, és kifejezetten felkérte a 70 éven felüli idős embereket, hogy lakóhelyüket ne hagyják el. Otthonmaradásuk érdekében az önkormányzat köteles a 70 év feletti idősek ellátásáról gondoskodni, ha vállalják az otthonmaradást és ezt be is jelentik a polgármesternek.

Fizetési haladék a kölcsönök visszafizetésére

A 2020. március 18. napján már folyósított hitel (és a kölcsön vagy lízing) szerződésekre ún. fizetési moratóriumot rendelt el a kormány. A moratóriummal a tőke-, kamat- és a hitelt terhelő egyéb díjak megfizetésére 2020. december 31-ig fizetési haladékot rendeltek el. A hitel lejárati ideje az igénybe vett moratórium időtartamával meghosszabbodik.

Tehát, aki arra igényt tart, annak a korábban felvett hitelre 2020. december 31-ig nem kell a törlesztőrészletet megfizetni. Ugyanakkor felhívjuk a figyelmet, hogy a fizetési haladék időtartamára is felszámítják a kamatot, azzal, hogy majd a moratórium lejártát követően kell megfizetni.

Fontos tudni, hogy nem kötelező igénybe venni a fizetési haladékot, a törlesztés fizethető az eredeti feltételek szerint is, ezért javasoljuk alaposan mérlegelve dönteni, mert a ténylegesen visszafizetendő végösszeg a haladék időtartama alatt felszámított kamattal akár meg is emelkedhet.

Munkarend könnyítése

A veszélyhelyzet miatt előírt tilalmak és korlátozások betartása érdekében a Kormány a munka törvénykönyve előírásainak egyszerűsítéséről is döntött, így pl. a munkavállaló és a munkáltató külön megállapodásban eltérhetnek a munka törvénykönyvében foglaltaktól.

Az elrendelt veszélyhelyzet megszűnését követő harminc napig a munkáltató a már közölt munkaidő-beosztást határidő megkötés nélkül módosíthatja és a munkavállaló számára egyoldalúan elrendelhet otthoni vagy távmunkavégzést is.

Járulékfizetési könnyítés egyes ágazatokban

A munkavállalással kapcsolatosan bejelentett intézkedések közül a munkabérre vonatkozó kedvező intézkedést szeretnénk kiemelni. A turisztikai, vendéglátóipari, szórakoztatóipari, szerencsejáték, film-, előadóművész, rendezvényszervező és sportszolgáltatást nyújtó ágazatok tekintetében 2020. március 19-étől a munkavállaló munkabérét terhelő járulékok közül kizárólag a 4%-os mértékű természetbeni egészségbiztosítási járulékot kell megfizetni, és ennek összege sem lehet havi 7.710 Ft-nál magasabb.

A patikák és a gyógyászati segédeszköz boltok még normál rendben nyitva tartanak, de az üzletek nagy része délután 3 óra után köteles bezárni.

A gyógyszertárak, a gyógyászati segédeszköz forgalmazó üzletek, továbbá az élelmiszert, illatszert, drogériai terméket, háztartási tisztítószert, vegyi árut és higiéniai papírterméket árusító üzletek, benzinkutak és a dohányboltok kivételével az üzletek 15.00 óra után másnap 06.00 óráig kötelesek zárva tartani.

A közösségi terekre előírt korlátozás megszegése pénzbüntetéssel jár

Szabálysértést követ el, és 5.000 Ft-tól 500.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal büntethető, aki az éttermek, üzletek, rendezvények, mozik, múzeumok és egyéb közösségi terekre elrendelt tartózkodási tilalmat, korlátozást megszegi.

Az igazolványok tovább érvényesek maradnak

A magyar állampolgárok Magyarország területén hatályos, lejáró hivatalos okmányai a veszélyhelyzet megszűnését követő 15 napig érvényesek maradnak, ezért nem javasolt a kormányablakok, kormányhivatalok felkeresése akkor sem, ha a közeljövőben járna le a személyi igazolvány vagy pl. a parkolási igazolvány.

Az okmányokat nem lehet személyesen átvenni

Immáron nem csak az igazolványok igénylése, hanem azok átvétele céljából sem érdemes felkeresni a kormányhivatalokat. 2020. március 17-étől a kormányhivatalok és járási hivatalok által kiállított hivatalos okmányokat kizárólag postai úton lehet kézbesíteni, tehát a kormányhivatali ügyfélszolgálatokon személyes átvételre akkor sincs már lehetőség, ha korábban értesítették, hogy az elkészült igazolvány átvehető az ügyfélszolgálaton.

A rendszeresen szedett gyógyszer felírása kérhető telefonon is, a patikában pedig bárki kiválthatja az eReceptet

A stabil állapotú krónikus betegek telefonon, vagy más, távkonzultációs módon is kérhetik a szokásos gyógyszereik felírását a veszélyhelyzet időtartama alatt. A koronavírus járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet alatt tehát nem szükséges személyesen elmenni a rendelésre, az orvos eRecept-tel felírja a gyógyszert, amit bárki kiválthat a patikában. Aki más személy, pl. mozgáskorlátozott ismerőse számára eRecepten rendelt gyógyszereit szeretné kiváltani, elegendő, ha a kiváltó bemutatja a saját igazolványát és tudja a beteg ismerőse TAJ számát. A beteg TAJ kártyáját nem szükséges vinni, mert a gyógyszer kiváltásához elegendő az adatokat bemondani.

Minden esetben mielőtt elindulnának, érdemes előbb telefonálni az orvosnak, ugyanis a veszélyhelyzet alatt a betegek számára történő egyéb tanácsadás is történhet távkonzultáció során.

A szakorvosi javaslatok tovább érvényesek maradnak

A normál szabályok szerint egyes gyógyászati segédeszközöket és gyógyszereket a háziorvos csak szakorvos javaslata alapján rendelhet. Ha a már meglévő szakorvosi javaslat a veszélyhelyzet alatt járna le, akkor sem kell ismét a szakorvoshoz elmenni, mert a korábbi szakorvosi javaslat érvényes marad a veszélyhelyzet időtartama alatt és a veszélyhelyzet megszűnését követő további 90 napig. A meghosszabbítást a háziorvos automatikusan figyelembe veszi, ezért az újabb javaslat érdekében felhívni sem kell a szakorvost, elegendő a háziorvoshoz fordulni.

Az ún. táppénzes papírt (keresőképtelenségi igazolásokat) nem kell kéthetente kiállítani, tehát az igazolásért nem kell elmenni a betegállományban tartó orvoshoz.

A fogorvosi alapellátás keretében csak sürgősségi ellátás nyújtható, ezért a nem sürgős eseteket jelenleg nem látják el. Felhívjuk a figyelmet, hogy a fogak friss baleseti sérülése vagy gyulladása minősül csak sürgősségi ellátásnak, ezért fogtömés céljából nem érdemes elindulni otthonról. Javasoljuk, hogy fogászati probléma esetén előzetesen telefonon érdeklődjenek, hogy ellátják-e a panaszukat.

 A szervezett szűrővizsgálatok a veszélyhelyzet megszűnéséig elhalasztásra kerültek.

Elfelejtett ügyfélkapu adatok könnyebb megismerése

Az elektronikus ügyintézés könnyítése érdekében, aki már rendelkezik Ügyfélkapuval, az a regisztrációhoz tartozó felhasználóneve megismerését a 1818 Kormányzati Ügyfélvonalnál telefonon kérheti.

Hangsúlyozni szeretnénk, hogy a könnyítés nem vonatkozik új ügyfélkapu létesítésére, kizárólag arra ad lehetőséget, hogy a már meglévő regisztráció adatait egy előre megadott szám visszahívásával, telefonon közölje a kormányzati ügyfélvonal, így pl ha valaki elfelejtette a regisztrációs adatait vagy van ügyfélkapuja, de még sohasem használta, akkor most nem kell személyesen kikérnie az adatait. Fontos tudni, hogy még ebben az esetben is kizárólag csak az ügyfélkapu tulajdonosának adják meg a felhasználónév adatokat, más személy ügyfélkapu adataihoz továbbra sincs lehetőség hozzáférni.

 

Budapest 2020. március 19.

Kovács Ágnes

elnök

Azóta történt

Hozzájuthat-e társadalombiztosítási támogatással a napi 24 órás ápolást igénylő, súlyosan mozgáskorlátozott, hangzó beszédre képtelen Zoltán Ágoston azokhoz a…
A Civil Érték Egyesület szervezésében 2024. április 20-án parasportnap lesz az Üllői Városi Sportcsarnokban. A rendezvényt a FOF2023-C-3371…
Magyarországon a lakásállomány töredéke akadálymentes, így a fogyatékossággal élő emberek számára alapjaiban hiányoznak az önálló, méltóságteljes életükhöz szükséges…

Előzmények

Kovács Ágnes hivatalos fotó
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) a koronavírus veszélyhelyzet kapcsán dr. Pintér Sándor belügyminiszterhez, az Operatív Törzs vezetőjéhez…
Kovács Ágnes hivatalos fotó
Az elmúlt napokban ingyenesen hívható zöldszám létrehozását kértem az Operatív Törzstől a mozgáskorlátozott emberek védelmében a koronavírus veszélyhelyzet…
A Kormány 2020. március 11-én az új koronavírus okozta járvány terjedésének megakadályozása érdekében Magyarország területére veszélyhelyzetet hirdetett ki.…