Véleményeztük a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégiát

A kormány elkészítette és szeptemberben társadalmi vitára bocsátotta Magyarország turisztikai stratégiáját, amely 2030-ig határozza meg a fejlesztés irányait. A dokumentumot a MEOSZ is véleményezte.

A MEOSZ tavaly már számos javaslatot tett a turizmusról szóló törvényhez és a készülő stratégiához. Átfogó megállapításainkat most örömmel láttuk viszont ez utóbbiban, mely számos, üdvözlendő és előremutató elemet tartalmaz. A hozzáférhető turizmus önálló, horizontális szempontként jelenik meg benne, ehhez alstratégia fog készülni. Az épületek akadálymentessége mellett megjelenik az élménykínálat akadálymentessége is, és a közlekedési fejlesztéseknél is hangsúlyt fektet rá.

DSC_1289_2

Fotó: Bánlaki Szabolcs

Szövetségünk mindemellett arra figyelmeztetett: ahhoz, hogy a fogyatékos emberek a turisztikai szolgáltatások ugyanolyan felhasználóivá válhassanak, mint bárki más, növelni kell társadalmi tudatosságot, valamint a turizmusfejlesztés, az állami turizmusirányítás átalakulásának minden lépésénél szükség van az Országos Fogyatékosságügyi Programban és a stratégiában lefektetett célkitűzések következetes végigviteléhez.

„Sajnos más területekről általános tapasztalatunk, hogy a fogyatékos emberek mindennapjait érintő jogszabályok jól ki vannak dolgozva, de a gyakorlati megvalósítás hol a szándék, hol a megfelelő forrás hiánya miatt elmarad.” – írtuk.

Ezért kértük, hogy a turizmusirányítás minden szintjén jelöljék ki a felelősöket, koordinátorokat, akik a hozzáférhető turizmus és a fogyatékos embereket célzó szolgáltatások gyakorlati kialakítását felügyelik. Annak érdekében pedig, hogy a több mint 800 milliárd forintos fejlesztési keretösszeg minden forintja megfelelően hasznosulhasson és minden terület egységes, magas színvonalon felelhessen meg a hozzáférhetőség követelményének, külön erőforrásokat kértünk biztosítani a kivitelezés és a szakmai megvalósítás támogatására, illetve a monitorozásra. Ez esetben is hangsúlyoztuk, hogy az érintettekkel való szoros, proaktív együttműködés különösen fontos már az egyes folyamatok tervezésétől kezdődően.

Szövetségünk nemrég a Kisfaludy szállásfejlesztési programot is véleményezte.

A stratégia itt, a MEOSZ véleménye pedig itt olvasható.

 

 

Gábor Imola

Azóta történt

Március 15-én akadálymentes körülmények között hallgathatják meg Orbán Viktor miniszterelnök beszédét a Magyar Nemzeti Múzeumnál a mozgáskorlátozott emberek…
A 2024. március 1-jén életbe lépett új tarifarendszerrel ­ – ami az elmúlt évtizedek legnagyobb változását jelenti a…
Márciustól minden hónap utolsó szerdáján online tájékoztató előadást tartunk a mozgáskorlátozott emberek életét leginkább érintő témák kapcsán. Elsőként,…

Előzmények

– Fontos, hogy az ombudsman és a rendkívül magas színvonalú érdekvédelmi, szakmai szövetség – a MEOSZ – fellépjenek…
A magyar államnak ténylegesen el kell köteleződnie a fogyatékos személyek jogairól szóló ENSZ-egyezmény mellett és fel kell gyorsítania…
Mint ismeretes, van egy uniós irányelv, amely az utasjogokról rendelkezik, és amely a jelenleginél több jogot, szolgáltatást biztosít…