Aktívan működik a MEOSZ észszerű alkalmazkodást kutató nemzetközi hálózata

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége a „Velünk színesebb a világ!” – Észszerű alkalmazkodás a mozgáskorlátozott emberek mindennapjaiban című projektje keretében a hazai közszolgáltatásokhoz való hozzáférés javítását, minőségének fejlesztését tűzte ki célul oly módon, hogy az ún. „észszerű alkalmazkodás” elvét, illetve annak gyakorlati megvalósulását vizsgálja a nemzetközi együttműködés keretében. A 2018. február 1. – 2020. január 31. között megvalósuló projekt összehasonlító kutatásokkal, tanulmányutakkal, hazai és külföldi szakértők bevonásával végzett műhelymunkákkal, a jó gyakorlatokat összegyűjtve és ajánlásokban megfogalmazva igyekszik meghatározni, hogy a gyakorlatan mit is jelent az észszerű alkalmazkodás.

A MEOSZ célul tűzte ki a nemzetközi kapcsolatai kiépítést, ezért a projekt keretében megalapítottunk az Észszerű Alkalmazkodás Nemzetközi Hálózatot a külföldi partnerszervezeteinkkel (a horvát Croation Union of Associations of Persons with Disabilities, a szlovákiai Fundament Polgári Társulás, a szerb Center of Independent Living Serbia valamint a romániai Orbán Alapítvány és HIFA-Románia Segítség Mindekinek Egyesület) együttműködésben, amely 2019 januárjában megkezdte működését.

 

A projekt keretében nemzetközi összehasonlító kutatást végzünk Magyarországon és Romániában, amelynek célja a kutatás eredményeinek felhasználásával észszerű alkalmazkodással kapcsolatos különböző fogalmak és követelményrendszer meghatározásra kerüljenek ez által elősegítve az észszerű alkalmazkodás gyakorlati érvényesülését. A kutatás során 100-100 fő szakértő megkérdezésével  szeretnénk átfogó képet kapni arról, hogy az általunk vizsgált szakemberek körében hogyan jelenik meg az észszerű alkalmazkodás. Milyen módszerekkel, hogyan lehet segíteni az észszerű alkalmazkodás elterjedését és gyakorlati alkalmazását a mozgáskorlátozott emberek mindennapjaiban.

 

A kutatás részleteinek megbeszélésére romániai partnereinkkel közösen kutatás előkészítő workshopokat tartottunk 2019. január 9. és 11. között Békéscsabán. Itt sor került a kutatás céljainak, a kutatás célcsoportjának valamint kiválasztásuk módjának meghatározására. A mintavétel módjának az online kérdőíves formát választottuk. A workshop sorozat során a résztvevők kiscsoportos foglalkozások és prezentációk segítségével mélyítették tudásukat az ésszerű alkalmazkodással kapcsolatban, illetve ennek alapján a foglalkozások során összeállított anyagokból elkészítettük a kutatási tervet és a kérdőív pontosabb vázlatát.

 

A március elején összeállításra került a kérdőív, amelynek tesztelése jelenleg zajlik. A teszteredmények fényében kerül véglegesítésre a kérdőív, az adatfelvételre pedig 2019. március 25-től április 30. között kerül sor, melynek lebonyolításhoz számítunk tagszervezeteink hatékony együttműködésére.

 

 

 

 

A hálózat munkája 2019. március 4. és 12. között műhelymunka és tanulmányút sorozattal folytatódott.

 

A műhelymunkák és tanulmányutak során az észszerű alkalmazkodással kapcsolatos kérdéseket jártuk körbe a foglalkoztatás, oktatás, egészségügy és szabadidő területén a fogyatékossággal élő emberek jogairól szóló ENSZ egyezménye (CRPD) mentén. A foglalkozások és tanulmányutak során a tagszervezeteinktől érkező hazai és külföldi szakemberek bevezetést kaptak az adott téma nemzetközi szabályozásába és jogeseteket kiscsoportban feldolgozva, majd közösen átbeszélve nyerhettek rálátást a különböző nemzetközi fórumok joggyakorlatára. A külföldi partnerszervezetek prezentációi, a hazai és külföldi szakemberek tapasztalatcseréje segítségével igyekeztünk különböző jó és rossz gyakorlatokat beazonosítani a régióban.

 

A hallottak alapján általánosságban elmondható, hogy a partnerországokban a jogszabályi rendelkezések megfelelnek a nemzetközi elvárásoknak, azonban a gyakorlatban ezek nem érvényesülnek. A tapasztalatok alapján az akadálymentesség hiánya minden területen nehezíti a közszolgáltatásokhoz való hozzáférést. Emellett a társadalmi attitűd is negatívan befolyásolhatja a fogyatékkal élő személyeket abban, hogy a jogszabályokban lefektetett jogaikat gyakorolhassák. A fogyatékkal élő személyek, jelen esetben a mozgáskorlátozott személyek többsége alacsony önérdek érvényesítő képességgel, kevés önbizalommal rendelkezik ahhoz, hogy megfelelően érvényre tudják juttatni a számukra szükséges környezeti, tárgyi, technikai, személyi feltételek kialakítását, megvalósulását, kiépítését, létrehozását, biztosítását. Félve attól, hogy a környezet, „túlzónak”, „lehetetlen kívánságnak” minősíti mindazt, amit megfogalmaznának, egyéni személyes szükségletként. A társadalom visszajelzése alapján egyfajta „kiszolgáltatottság érzése” kerül előtérbe az önérvényesítés helyett. Miközben az lenne az elsődleges cél, hogy ők is egyenlő eséllyel részt tudjanak venni a társadalmi életben.

 

A program során látogatást tettünk a Mozgáskorlátozottak Békés Megyei Egyesületénél, ahol bepillantást nyerhettünk a korai fejlesztő központ mindennapjaiba. Az intézmény bejárása mellett megismerhettük az intézmény történetét, valamint az itt dolgozók személyes beszámolói alapján igazi képet kaptunk az intézmény hiánypótló tevékenységéről.

 

Májusban folytatódik a workshop és tanulmányút sorozat, ahol tovább folytatódik az észszerű alkalmazkodással kapcsolatos hazai és külföldi tapasztalatok, gyakorlatok feltérképezése tagszervezeteink és a külföldi partnerszervezetek segítségével.

 

 

 

 

dr.Kőhalmi Barbara