Elkészült a kérdőíves kutatás tervezett ütemterve

A műhelymunkákon résztvevő romániai és magyar szakemberek megállapodtak a kérdőíves adatfelvétellel kapcsolatos fontos kérdésekről és határidőkről

A nemzetközi összehasonlító kutatás alanyai Magyarországon és Romániában élő, mozgáskorlátozott emberekkel dolgozó szakemberek. A kutatásban szakembernek számítanak a mozgáskorlátozott emberek, de csak abban az esetben, ha szakértői is a területnek.

 

A kérdőíves vizsgálat nem reprezentatív mintavételen alapul majd, mivel a kutatás lebonyolítói nem rendelkeznek ehhez a szükséges adatokkal, és nincs jogosultságuk azt elkérni állami szervektől. A mintavétel a szakértői és a hólabda módszer ötvözésén épül majd. Romániai és hazai partnereinek segítségével megkeressük azokat a helyi civil, illetve állami partnereket, szociális intézményeket, melyek segíthetnek a kutatása alanyainak lokalizálásában (szakértői módszer). A későbbiek során már maguk a kérdezettek irányítják más potenciális alanyokhoz a biztosokat (hólabda módszer).

 

A közös munka során a résztvevők két csoportban swot analízist végeztek a kérdőívvel, mint mérőeszközzel kapcsolatban annak érdekében, hogy felmérjék a kutatási folyamat során felmerülő esetleges gyengeségeket, veszélyeket, majd eredményeiket ismertették a többiekkel  valamint írásban is rögzítették azokat.

 

A felmérés a pályázati felhívásnak megfelelően online kérdőív formájában valósul meg.Az adatfelvételi hibákat egy a segítséget nyújtó szakemberek megfelelő felkészítésével minimalizáljuk. A workshop során a résztvevőkkel közösen átbeszéltük a kutatás paraméterit a módszertani alapokat. átvettük a mintavételi eljárás pontos részleteit, a leggyakoribb mintavételből származó hibákat, a szükséges adminisztrációt.

 

A kérdőíves vizsgálat során szignifikánsan nagyobb részében attitűd mérésére alkalmas 5 fokozatú, ún. likert skálák szerepelnek majd a kérdőívben, minden egyes változó attribútuma külön kódszámot kap majd, ami a mellett, hogy szükséges a statisztikai elemzéshez, egyértelműsíti is az adott válaszokat.

 

A kutatás során egy felkérő, buzdító levelet készítünk, melyben a kutatás projektben részt vevő szervezetek vezetői felkérik a megkeresett személyeket a válaszadásra. A maximum egy oldal terjedelmű levélben bemutatjuk a kutatás témáját, miért fontos számunkra a válaszadás, az eredmények miben segítik munkánkat és a fogyatékossággal élő emberek társadalmi inklúzióját.

 

 

A kutatási célként jelölték meg a résztvevők szakember, hogy egy átfogó képet kapjunk arról, hogy az általunk vizsgált szakemberek körében hogyan jelenik meg az észszerű alkalmazkodás. Milyen módszerekkel, hogyan lehet segíteni az észszerű alkalmazkodás elterjedését és gyakorlati alkalmazását a mozgáskorlátozott emberek mindennapjaiban.

Előzmények

A projekt megvalósítása során feltérképezzük az ésszerű alkalmazkodás elvét különböző témák mentén (munka, oktatás, egészségügy, stb.), annak érdekében, hogy definiálni tudjuk az ésszerű…