Harmadik tanulmányút – fókuszban az egészségügy

A „Velünk színesebb a világ” – Ésszerű alkalmazkodás a mozgáskorlátozott emberek mindennapjaiban című projekt harmadik tanulmányútjára 2019. március 10-én került sor Békéscsabán, ahol a nemzeti gyakorlatok megismerésére, tapasztalok megosztása fókuszába az egészségügy került. A program során látogatást tettünk a Mozgáskorlátozottak Békés Megyei Egyesületénél, ahol bepillantást nyerhettünk a korai fejlesztő központ mindennapjaiba. Az intézmény bejárása mellett megismerhettük az intézmény történetét, valamint az itt dolgozók személyes beszámolói alapján igazi képet kaptunk az intézmény hiánypótló tevékenységéről.

 

A különböző nemzeti tapasztalatok alapján elmondható, hogy a fogyatékos személyek egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésnek strukturális, pénzügyi és társadalmi/kulturális gátjai vannak. Az megfelelő anyagi források biztosítása mellett a fogyatékossággal élő személyekkel való megfelelő bámásmód oktatása be kell, hogy kerüljön az orvosi és egészségügyi képzésbe, mivel a személyzet tudása jellemzően hiányos. Emellett nincs megfelelő segítség biztosítva a fogyatékos emberek számára az egészségügyi intézményekben, ezért strukturális illetve szemléletmódbeli változásokra is szükség van.

 

A délutáni szekcióban a résztvevők látogatást tettek a Napraforgó Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Pedagógiai Szakszolgálat, Óvoda és Fejlesztő Nevelés-oktatást Végző Iskolában, ahol 5 éves korig a gyermekek korai fejlesztése, 5-7 éves korú gyermekek fejlesztő felkészítése, 6-23 éves korú súlyosan, halmozottan fogyatékos tanulók fejlesztő iskolai képzése és az integráltan nevelt, oktatott gyermekek konduktív pedagógiai ellátása valósul meg. A többségi oktatásból, nevelésből kimaradó 3-23 éves korú fogyatékos gyermekek és fiatalok számára pedig nappali intézményi ellátást nyújtanak. Az ellátás során nagy hangsúlyt fektetnek az önkiszolgálásra nevelésre, hogy a fiatal képes legyen a saját szükségleteinek állapota szerinti ellátására. A fizikális ellátáson túl fontos a gyerekek és fiatalok társas kapcsolatainak erősítése, a beilleszkedési folyamat segítése.