Második tanulmányút – fókuszban a foglalkoztatás

A „Velünk színesebb a világ” – Ésszerű alkalmazkodás a mozgáskorlátozott emberek mindennapjaiban című projekt második tanulmányúra 2019. március 8-án került sor Békéscsabán. A résztvevők az Európia Bíróság észszerű alkalmazkodással kapcsolatos joggyakorlatának rövid áttekintése után a foglalkoztatás körébe tartozó jogeseteket közösen dolgozták fel, majd a délutáni szekcióban a saját nemzeti tapasztalataik osztották meg egymással ezzel kapcsolatban.

 

Dr. Nagy-Nádasdi Anita emberi jogi szakértő vezetésével az Európai Bíróság fogyatékosügyi döntéseinek áttanulmányozására kiscsoportos foglalkozás keretében került sor, amelyet plenáris ülés keretében vitattak meg a résztvevők. A Coleman, a Chacón Navas valamint a Mohamed Daouidi ügyekben a Bíróság a Foglalkoztatási Keretirányelv a fogyatékosságon alapuló hátrányos megkülönböztetés tilalma kérdéskörét, illetve a fogyatékosság fogalmát vizsgálta.  Tekintettel arra, hogy az uniós jog nem mondja ki egyértelműen, hogy az észszerű alkalmazkodás elmaradása diszkriminációs valósít meg, mivel a Keretirányelv 5. cikke csak megállapítja az észszerű alkalmazkodás biztosításának kötelességét, ezért egyik ügyben sem került megállapításra az észszerű alkalmazkodás elmaradásból eredő hátrányos megkülönböztetés jogsértő volta.

 

A délutáni szekcióban a résztvevők saját nemzeti tapasztalataikat osztották meg egymással. Következtetésként levonható, hogy a régióban mindenhol alacsony a fogyatékossággal élők foglalkoztatottsága, amit az állam különböző jogszabályi előírásokkal (foglalkoztatási kötelezettség), illetve ösztönzőkkel (adókedvezmény) igyekszik növelni. A partnerországokban, ahogy Magyarországon is, a munkáltató kötelessége a fogyatékkal élők megfelelő arányban történő foglalkoztatása, amelyet azonban munkáltatók igyekeznek azzal elkerülni, hogy inkább befizetik azt a bírságot, amit a mulasztásukért kiszabnak