Negyedik tanulmányút – fókuszban a szabadidő

A negyedik tanulmányútra 2019. március 12-én került sor Békéscsabán, ahol a résztvevők bemutatták hazai gyakorlatukat, tapasztalataikat a fogyatékossággal élő személyek szabadidő eltöltésével kapcsolatban. Emellett a Mozgáskorlátozottak Csongrád Megyei Egyesülete mutatta be QUAD: Egyenlő esélyű ökoturisztikai szociális vállalkozás (Accessible Eco-Tourism Social Entrepreneurship) című projektjét.

 

A strukturális akadályok következtében a fogyatékossággal élő emberek nehezen tudnak részt venni a kulturális és rekreációs tevékenységékeben. A kulturális események helyszínein nem biztosítanak megfelelő parkolóhelyetek a fogyatékos emberek számára. A mozgáskorlátozott emberek számára fenntartott helyek gyakran távol és rosszul helyezkednek el. A legtöbb uszoda és fürdő nem akadálymentes, maximum az épületet lehet megközelíteni, de a szolgáltatásokhoz való hozzáférés nem biztosított. Az érdekvédelmi szervezetek azért küzdenek, hogy a rekreációs és turisztikai központokban a fogyatékos személyekre egyenlő használóként tekintsenek. Emellett olyan tömegközlekedési eszközökre van szükség, amely egy fogyatékos személy számára is elérhető, használható annak érdekében, hogy másokkal azonos módon vehessék igénybe a különböző szolgáltatásokat.

 

Pozitív kezdeményezés e tekintetében a Mozgáskorlátozottak Csongrád Megyei Egyesülete QUAD: Egyenlő esélyű ökoturisztikai szociális vállalkozás elnevezésű projektet, amely a korlátozott mobilitású emberek számára nyújt új, határon átnyúló szolgáltatás, amely a fogyatékossággal élők és idős emberek bevonását célozza turisztikai célpontok és termékek/szolgáltatások fogyasztójaként, pozitív hatással. A Mozgáskorlátozottak Csongrád Megyei Egyesülete és egy vajdasági, nagykárolyfalvi egyesület közösen valósít meg a projektet, amelynek legfőbb célja, hogy a fogyatékkal élők és mobilitásukban gátoltak számára is elérhetővé tegyenek turisztikai célpontokat. A projekt megvalósítása 4 fő pillérre épül: egyelő hozzáférés megértése és ismerete, QUAD Szociális Vállalkozás létrehozása és fejlesztése, innováció központúság a fenntarthatóság jegyében, figyelemfelhívó és érzékenyítő tevékenységek megvalósítása. Mindezek keretében érzékenyítő és innovációs workshop-ok szervezése, terepbejárások lebonyolítása, az egyenlő esélyű hozzáférést segítő útmutató készítése mellett egy határon átívelő piackutatást is végeztek, a célcsoport igényeinek és szükségleteinek felmérése érdekében.