A fogyatékos emberek ne legyenek a koronavírus járvány egyik fő vesztesei!

A koronavírus járvány kapcsán hozott intézkedésekből nem hagyhatók ki a fogyatékos emberek!- hangsúlyozta állásfoglalásában az Európa Tanács Emberi Jogi Biztosa. Aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy veszélybe kerültek a fogyatékossággal élő személyek számára nyújtott alapvető szolgáltatások. és felszólította a tagállamokat, hogy minden létező eszközzel törekedjenek a helyzet megoldására, és a döntések meghozatala során vegyék figyelembe az érdekvédelmi szervezetek álláspontját!

A MEOSZ üdvözli az Európa Tanács Emberi Jogi Biztosának 2020. április 2-i állásfoglalásában foglaltakat, miszerint az Európa Tanács tagállamainak határozottan kell fellépniük azért, hogy a fogyatékos emberek ne legyenek a koronavírus járvány egyik fő vesztesei.

A biztos nyomatékosan figyelmeztetett arra, hogy a koronavírus okozta válsághelyzetre adott válaszaikban az Európa Tanács államainak olyan intézkedéseket kell hozniuk, amelyek maradéktalanul tiszteletben tartják az elidegeníthetetlen emberi jogokat. Így a védekezés során is figyelembe kell venniük és eleget kell tenniük a fogyatékossággal élő személyek speciális támogatási szükségleteinek. Emlékeztetett arra is, hogy az Európa Tanács 47 tagja közül 46 ratifikálta a Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ egyezményt, márpedig ennek 11. cikke egyértelműen kimondja: a vészhelyzetekben, így például humanitárius szükségállapotok és természeti katasztrófák esetén a tagállamok kötelesek minden szükséges intézkedést meghozni a fogyatékossággal élő személyek védelme és biztonsága érdekében.

Az Európa Tanács Emberi Jogi Biztosa aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a fogyatékossággal élő személyek számára nyújtott alapvető szolgáltatások biztosítása veszélybe került a személyzet körében előforduló gyakori megbetegedések és a korlátozó intézkedések miatt! Szerte Európából komoly gondokat jeleznek a szociális szolgáltatók. A szakemberhiány, valamint a védőfelszerelések hiánya akadályozza az alapszolgáltatások folyamatos igénybevételét, mely így mind a dolgozóknak, mind a fogyatékos embereknek nagy kockázatot jelent. Határozottan felhívja ezért a tagállamokat, hogy minden létező eszközzel törekedjenek a helyzet megoldására, és a döntések meghozatala során vegyék figyelembe az érdekvédelmi szervezetek álláspontját! A biztos hangsúlyozta, hogy indokolt esetben rendkívüli intézkedéseket kell hozni a járvány alatti szolgáltatások biztosítására, valamint a fogyatékossággal élő személyek részére pénzügyi támogatást kell nyújtani a különleges helyzet által okozott többletköltségeik ellensúlyozására.

A biztos állásfoglalásában nyomatékkal tért ki az ENSZ emberi jogi főbiztosának álláspontjára, miszerint az intézményben élő emberek között hatalmas a vírus terjedésének kockázata, rendkívül kiszolgáltatottak ebben a helyzetben. A biztos kiemelte, hogy az intézményi körülmények között élő fogyatékos emberek szabadságukban eddig is korlátozottak voltak. Az itt élő emberek „békeidőben” is gyakran elhanyagoltak, és nem jutnak hozzá a megfelelő egészségügyi ellátáshoz. Az egész világot sújtó járvány most tovább fokozza az intézményekben meglévő jelentős egészségügyi kockázatokat. E kockázatok csökkentése érdekében a tagállamokat arra szólítja fel, hogy kerüljék el további személyeknek az intézményekbe helyezését, illetve gondoskodjanak az intézményekben maradók védelméről és méltóságteljes ellátásáról.

Az állásfoglalás leszögezi: a tagállamok kötelesek biztosítani, hogy a fogyatékossággal élő személyeket ne érje hátrányos megkülönböztetés az egészségügyi szolgáltatásokhoz, különösen az életmentő beavatkozásokhoz való hozzáférés során.

A megfelelő ellátás alapja a megfelelő tájékoztatás. Az államoknak alapvető kötelezettsége, hogy a koronavírus járvánnyal összefüggő minden tájékoztatást és információt akadálymentes módon biztosítsanak, többek között a látás- és hallássérült személyek számára hozzáférhető módon, illetve egyszerű közérthető formában, mivel megfelelő tájékoztatás nélkül nincs hatékony jogérvényesítés és védelem – nyomatékosította az emberi jogi biztos.

Az Európa Tanács emberi jogi biztosa által 2020. április 2-án közzétett állásfoglalást a fogyatékossággal élő személyeknek a koronavírus járvány miatt nyújtandó segítségről az alábbi linken olvashatják. https://www.coe.int/en/web/commissioner/-/persons-with-disabilities-must-not-be-left-behind-in-the-response-to-the-covid-19-pandemic?fbclid=IwAR1kR7aEzzz8SdjoueWbCRC0-QWeabkRQt8uHEnFfFo6onNzzmsoyFWc03w.

Budapest, 2020. április 4.

Azóta történt

Hozzájuthat-e társadalombiztosítási támogatással a napi 24 órás ápolást igénylő, súlyosan mozgáskorlátozott, hangzó beszédre képtelen Zoltán Ágoston azokhoz a…
A Civil Érték Egyesület szervezésében 2024. április 20-án parasportnap lesz az Üllői Városi Sportcsarnokban. A rendezvényt a FOF2023-C-3371…
Magyarországon a lakásállomány töredéke akadálymentes, így a fogyatékossággal élő emberek számára alapjaiban hiányoznak az önálló, méltóságteljes életükhöz szükséges…

Előzmények

Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke
Kovács Ágnes, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) elnöke dr. György István területi közigazgatásért felelős államtitkárhoz valamint a…
  Az új koronavírus okozta járvány terjedésének megakadályozása céljából Magyarország területére kihirdetett veszélyhelyzet, mint különleges jogrend alatt az…
Az új koronavírus okozta járvány terjedésének megakadályozása érdekében Magyarország területére kihirdetett veszélyhelyzet, mint különleges jogrend alatt már számtalan…