Az EMMI intézkedési tervet adott ki a veszélyhelyzetre a fogyatékos emberek védelmében

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) fellépése nyomán a kormány kiterjeszti az otthonukban élő fogyatékos emberekre is az idős emberek védelmében bevezetett intézkedéseket.  Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke a több százezer mozgáskorlátozott ember képviseletében 2020. március 19-én fordult a koronavírus veszélyhelyzet kapcsán dr. Pintér Sándor belügyminiszterhez, az Operatív Törzs vezetőjéhez azzal a kéréssel, hogy az Operatív Törzs teremtse meg a mozgáskorlátozott és más fogyatékossággal érintett emberek számára is annak lehetőségét, hogy a lakó- vagy tartózkodási helyük szerinti önkormányzatnál jelezhessék, ha az otthonukban maradtak és segítségre szorulnak. Dr. Simon Attila István, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) szociális ügyekért felelős helyettes államtitkára arról tájékoztatta az érdekvédelmet, hogy az EMMI az új koronavírus-járvány időszakában az otthonukban élő fogyatékos személyek és családjaik támogatására Intézkedési Tervet dolgozott ki. Az államtitkár megköszönte az eddig megfogalmazott kérdéseket és felvetéseket, s kérte, hogy az érdekvédelem a továbbiakban is jelezze, ha olyan élethelyzet alakul ki, amely a szaktárca intézkedését indokolja.

A kilenc pontban megfogalmazott feladatokat tartalmazó Intézkedési Tervet (az Intézkedési Terv teljes szövege itt olvasható) 2020. március 25-én adta ki Prof. Dr. Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere annak érdekében, hogy csökkentsék az olyan – akár életet veszélyeztető helyzetek – előfordulását, amikor az otthonukban élő mozgáskorlátozott és fogyatékos emberek a gondozást végző személy súlyos megbetegedése miatt egyedül, ellátás és támogatás nélkül maradnak. Az Intézkedési Terv célja, hogy e veszélyeztett társadalmi csoportnak a fertőzésveszélyt jelentő személyes kapcsolatok korlátozása által, a megváltozott helyzetben is biztonságos életkörülményeket biztosítson a szükséges támogatás, felügyelet garantálásával.

A MEOSZ javaslatainak figyelembevételével az Intézkedési Terv első két pontja határozza meg a jelzőrendszer kiépítésével kapcsolatos feladatokat. Elsősorban előírja azt, hogy valamennyi önkormányzat mérje fel, hogy a területén hány olyan fogyatékos személy él, aki a veszélyhelyzetben támogatásra szorul, illetve családjában előállhat olyan helyzet, amikor a gondozó családtag betegsége vagy karantén idején segítségre lehet szüksége. Emellett elrendeli az önkormányzatok és helyi érdekvédelmi szervezetek fellépését annak érdekében, hogy ösztönözzék a fogyatékos embereket és családtagjaikat arra, hogy vegyék fel a kapcsolatot a települési önkormányzattal. Mindezt azért, hogy a fogyatékos emberek elemi szükségleteinek kielégítését szolgáló áruk, szolgáltatások – így különösen az étkezés, gyógyszerellátottság, tiszta rendezett környezet, ruházat, bevásárlás, higiénés eszközök – folyamatosan rendelkezésre álljanak számukra.

A továbbiakban az Intézkedési Terv kitér a tájékoztatás fontosságára (a fogyatékos személyek érdekvédelmét ellátó társadalmi szervezetek honlapját a www.koronavirus.gov.hu oldalról is elérhetővé kell tenni), a közszolgáltatásokhoz való személyes részvétel nélküli hozzáférés biztosítására, a fogyatékos emberek ellátásával kapcsolatos feladatok megvalósításába önkéntesek, illetve nélkülözhető munkakört betöltő állami alkalmazottak bevonására, valamint ingyenes WIFI hálózat biztosítására.

A MEOSZ szerint az Intézkedési Tervben foglalt feladatok végrehajtása elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy a koronavírus veszélyhelyzet alatt azok a családok, ahol mozgáskorlátozott vagy más fogyatékossággal érintett ember él, időben megkapják az egyéni igényeikhez igazodó ellátást, segítséget.

Budapest, 2020. március 26.

Azóta történt

Az alapvető jogok biztosa szerint a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, amikor a…
Márciustól minden hónap utolsó szerdáján online tájékoztató előadást tartunk a mozgáskorlátozott emberek életét leginkább érintő témák kapcsán. Elsőként,…
Előreláthatóan 2024 utolsó negyedévére készül el az a fejlesztés, ami lehető teszi, hogy a személyesen megjelenni nem tudó…

Előzmények

Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke
Kovács Ágnes, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) elnöke soron kívüli intézkedést kért prof. Dr. Kásler Miklóstól, az…
A Kormány 2020. március 11-én az új koronavírus okozta járvány terjedésének megakadályozása érdekében Magyarország területére veszélyhelyzetet hirdetett ki.…
Kovács Ágnes hivatalos fotó
Az elmúlt napokban ingyenesen hívható zöldszám létrehozását kértem az Operatív Törzstől a mozgáskorlátozott emberek védelmében a koronavírus veszélyhelyzet…