ENSZ-konferencia az akadálymentes és befogadó városokról

Több mint száz várostervező és fogyatékosságügyi szakember gyűlt össze a világ minden részéről egy októberi ENSZ-fórumon, hogy megoldásokat találjon a befogadó és akadálymentes városfejlesztésre – olvasható az ENSZ honlapján.

Az ENSZ 2030-ig szóló, fenntartható fejlődésről szóló programja felhívja a figyelmet a fogyatékos emberek szempontjainak figyelembevételére a városfejlesztések során” – mondta üdvözlő beszédében Wu Hongbo, az ENSZ Gazdasági és Szociális Ügyek Főosztályának (UN Department of Economic and Social Affairs, DESA) helyettes főtitkára a Fogyatékosság, Befogadás és Akadálymentes Városfejlesztés Magas szintű Fórumának megnyitóján. A rendezvényt az ENSZ Lakhatási- és Fenntartható Emberi Települések Konferenciája (Habitat III) előestéjén tartották az ecuadori Quitoban, október 16-án.

A fórum célja, hogy támogassa az államokat és az érintett szereplőket abban, hogy együttesen előnyben részesítsék az akadálymentes és befogadó városfejlesztéseket. A konferencián számos alapvető ajánlás született az akadálymentes és befogadó városok építésére vonatkozóan, amelyek a New Urban Agenda-ba (Új Város Program) is bekerülnek.

A konferencián a helyettes főtitkár úgy fogalmazott: “A ténylegesen befogadó városfejlesztés megvalósítása holisztikus és emberközpontú megközelítést igényel. Be kell vonnunk a fogyatékos embereket, és alkalmaznunk kell őket, szakértőként és a fejlesztés kedvezményezettjeiként egyaránt. A városfejlesztések által biztosított közjó szempontjából ez alapvető jelentőségű.

A világon egymilliárd fogyatékos ember él, sokan közülük városokban. Számukra a települések jelentős akadályokat támasztanak, kezdve a nem akadálymentesen hozzáférhető infrastruktúrákkal, a felhasználóbarát módon tervezett épületek és eszközök hiányán át, a legalapvetőbb közszolgáltatások korlátozott hozzáférhetőségéig. A befogadás és akadálymentesség előfeltétele annak, hogy biztosítani lehessen a teljesen integrált és fenntartható városok kialakítását a New Urban Agenda keretén belül.

A DESA a fórumot megelőzően megjelentetett egy kiadványt is Jó gyakorlatok az akadálymentes városfejlesztésre címmel, hogy bemutassa és bátorítsa az akadálymentes és befogadó városfejlesztési kezdeményezéseket, konkrét cselekvéseket a fejlődő és a fejlett országokban egyaránt. Huszonnégy esettanulmány legfontosabb tapasztalatait és tanulságait bemutatva a kiadvány hozzájárul a Habitat III és a New Urban Agenda kapcsán, az akadálymentes városfejlesztésekről folyó diskurzushoz. A dokumentum az inkluzív, mindenki számára történő városfejlesztés előmozdítására specifikus ajánlásokat is tartalmaz.

A kiadvány itt érhető el: http://www.un.org/disabilities/documents/desa/good_practices_in_accessible_urban_development_october2016.pdf

A fórumról bővebben itt lehet olvasni: https://www.un.org/development/desa/undesavoice/highlights/2016/11#29644)

Wu Hongbo, az ENSZ Gazdasági és Szociális Ügyek Főosztálya (DESA) helyettes főtitkárának megnyitó beszéde: https://www.un.org/development/desa/statements/mr-wu/2016/10/opening-on-hlf-disability.html

 

MEOSZ

 

Azóta történt

Az Építési és Közlekedési Minisztérium a napokban tartott újabb kormányzati szintű egyeztetésen felkérte a MEOSZ-t, hogy vegyen részt…
Idén tavasszal új építészeti törvény koncepció látott napvilágot, melynek célja egy egységes, átlátható új szabályozás kialakítása volt. A…
Egy tinédzser küzdelme, hogy balesete után kerekesszékesként is részt vehessen a tanórákon. Az életvidám 16 éves fiút 2022…

Előzmények

A MEOSZ elnöke mind az általa kezdeményezett januári egyeztetésen, mind a nemzeti fejlesztési miniszternek írt júliusi levelében azt…
M3 metró
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) arra kéri a kormányt és a fővárost, hogy – törvényi kötelezettségüknek eleget…