Lakás-akadálymentesítés: az egyén szükségleteihez igazodjon a támogatás!

A MEOSZ olyan lakás-akadálymentesítési támogatási rendszert javasol a kormánynak, amelyben az egyén valós szükségletei határozzák meg a támogatás összegét, és nem az összeg az akadálymentesítés mértékét. A súlyosan mozgássérült emberek rehabilitációjának, társadalmi részvételének érdekében biztosítani kell a lakás, a berendezés, a teljes lakókörnyezet akadálymentesítését, támogatni kell az automatizálást, a korszerű, innovatív megoldásokat. Ehhez nem fix összegű, hanem a jelenleginél lényegesen nagyobb mértékű, arányos támogatást kell nyújtani az érintetteknek. Mindehhez új koncepcióra van szükség, rendszerszintű változtatásokra.

A 2015-2018-as évekre szóló Intézkedési Terv célul tűzte ki a lakás-akadálymentesítési támogatási rendszer felülvizsgálatát, amelyre a kormány munkacsoportot hozott létre. A MEOSZ elnöksége áprilisi stratégiai ülésén úgy döntött: javaslatot tesz a támogatás új koncepciójára, mert a mostani rendszer már régóta nem tölti be a 28 évvel ezelőtti kialakításakor hozzá fűzött reményeket. A nemrég 300 ezer forintra emelt támogatás sem elégséges ugyanis a teljes körű akadálymentesítéshez, ezért sok súlyosan mozgássérült ember él lakása foglyaként, kiszolgáltatott és megalázó helyzetben. A MEOSZ úgy véli: a rendszernek tovább kell lépnie a „küszöbmentesítés, rámpa, kád cseréje zuhanyzóra” szemléleten. Összetettebb megoldásokra kell törekedni, például a mennyezetre szerelt, lakáson belüli mozgatást segítő rendszer kiépítése, vagy az önállóságot eredményező automatizálás irányába. Hangsúlyt kaphatnának új, innovatív megoldások, építészeti kialakítások, melyeket széles körben ismertté és elfogadottá tennénk. Az ellátások differenciálása helyett jobbnak tartjuk – az ésszerű alkalmazkodás figyelembevételével – a lakókörnyezet teljes körű akadálymentesítéséhez történő százalékos állami hozzájárulást, amely a legsúlyosabb esetekben a száz százalékos támogatottságot is elérné. Egy ilyen, hatékony támogatási rendszer elősegítené az egyén önálló, önrendelkező életvitelét, javítaná az életminőségét, másrészről csökkentené az állam szociális kiadásait, a családtagok ápolási terheit, és megelőzné a további állapotromlást.

A Szövetség a problémakör összetettsége miatt a társasházak akadálymentesítésével külön is foglalkozna. A MEOSZ kérte, hogy az érintettek érdekvédelmi szervezeteként vonják be a munkacsoport munkájába.

Javaslatot tettünk arra is, hogy az ügyintézés kerüljön vissza a MEOSZ egyesületeihez, mert amióta csak a pénzintézetek végzik, sok panasz érkezik hozzánk, és a megítélt támogatások is drasztikusan csökkentek. A bankok olykor a jogszabályi rendelkezésekkel ellentétesen követelnek költséges igazolásokat, egészségügyi dokumentumokat, díjakat számolnak fel, a fiókok gyakorlata nem egységes, az érintetteknek pedig többször kell a pénzintézethez utazni.

A MEOSZ javaslata itt olvasható.

Budapest, 2016. április 22.

Gábor Imola

Azóta történt

Az Építési és Közlekedési Minisztérium a napokban tartott újabb kormányzati szintű egyeztetésen felkérte a MEOSZ-t, hogy vegyen részt…
Idén tavasszal új építészeti törvény koncepció látott napvilágot, melynek célja egy egységes, átlátható új szabályozás kialakítása volt. A…
Egy tinédzser küzdelme, hogy balesete után kerekesszékesként is részt vehessen a tanórákon. Az életvidám 16 éves fiút 2022…

Előzmények

Budapest nyolcadik, tizenharmadik, tizenötödik kerülete, valamint Mórahalom, Dunaújváros és Vác kapta idén a Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa (FESZT)…
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége kezdeményezésére egyeztetés-sorozat indult a Szövetség elnöksége és az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális ügyekért…
A MEOSZ levélben fordult az egri polgármesterhez az Eszperantó sétány melletti híd ügyében. Tájékoztatást kértünk arról, hogy milyen…