A Magyar Építész Kamara támogatja a MEOSZ akadálymentesítéssel kapcsolatos törekvéseit

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége újabb átütő eredményt ért el az akadálymentesítésért folytatott lobbija során. A Magyar Építész Kamara – Szövetségünk fellépése nyomán – támogatja a MEOSZ hozzáférhető épített környezet kialakítására vonatkozó kezdeményezéseit, és honlapján közzétette Szövetségünk akadálymentesítéssel kapcsolatos állásfoglalásait. A MEOSZ a gyakorlatban előforduló jogsértő megoldások megszüntetése érdekében kérte a Magyar Építész Kamara közbenjárását, hogy a mozgáskorlátozott emberek méltóságteljes és önrendelkező módon élhessék mindennapjaikat az épített környezet kialakítása során.

A MEOSZ – a hazai mozgáskorlátozott emberek legnagyobb és meghatározó érdekképviseleti szervezeteként – az akadálymentesítés területén olyan akadálymentesítési irányelvek bevezetését tartja szükségesnek, melyek megfelelnek a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ egyezmény előírásainak, innovatívak, céljuk a teljeskörű akadálymentesítés, továbbá megfelelő alapot képeznek a s szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés megteremtéséhez. Álláspontunk szerint olyan nemzetközi gyakorlatban alkalmazott standardok gyakorlati megvalósítása szükséges, melyek megfelelnek ezeknek az elveknek – fogalmazott Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke dr. Hajnóczi Péternek, a Magyar Építész Kamara elnökének írt levelében, melyben a Szövetség akadálymentesítési céljai megvalósítása érdekében  a  Magyar Építész Kamar támogatását, együttműködését kérte.

A MEOSZ elnöksége minden rendelkezésére álló eszközzel megakadályozza, hogy az épített környezet a közhasználatú épületek és a közösségi közlekedés akadálymentesítése során olyan eszközöket alkalmazzanak, melyek mindenféle szempontból alkalmatlanok a mozgássérült emberek számára. Ezért a MEOSZ 2017. július 25-én  állásfoglalást adott ki az épített környezet, a közhasználatú építmény fizikai akadálymentesítése során a lépcsőliftek, korlátliftek és lépcsőjáróliftek beépítéséről és alkalmazásáról. (Az állásfoglalás itt érhető el.) – írta a MEOSZ elnöke. Tájékoztatása szerint az akadálymentesítés célja, hogy a fogyatékos emberek számára az élet minden területén megteremtsük az épített környezet önálló, biztonságos, méltóságteljes használatát és a szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés feltételeit. A kereskedelmi forgalomban kapható, speciálisan a mozgássérült személyek használatára tervezett WC-k közül az elöl nyitott WC-csészét és a hozzá tartozó C alakú ülőkével elsősorban gyógyászati céllal, kórházi alkalmazásra fejlesztették ki. A MEOSZ álláspontja szerint, megtévesztő és téves, hogy ezeket a kivágott berendezéseket a forgalmazók „akadálymentes“-ként tüntetik fel. Ezért a MEOSZ a mozgáskorlátozott emberek számára megfelelő mellékhelyiségek használatával kapcsolatban is kénytelen volt állástfoglalni. (Az állásfoglalás itt érhető el.)

Szövetségünk jogsértőnek tart minden, az állásfoglalásban írtaktól eltérő megoldást. A MEOSZ elnöke ezért arra kérte dr. Hajnóczi Pétert : hívja fel a Magyar Építész Kamara tagjainak figyelmét arra, hogy az egyetemes tervezés alkalmazásával járuljanak hozzá, hogy hosszútávon fenntartható és mindenki számára használható építmények, szolgáltatások jöjjenek létre. Amennyiben pedig helytelen gyakorlattal találkoznak, hívják fel az intézmény, szolgáltató figyelmét a helyes kialakításra.

A Magyar Építész Kamara 2019. április 30-án arról tájékoztatta Szövetségünket, hogy a kamara támogatja a MEOSZ hozzáférhető épített környezet kialakítására vonatkozó kezdeményezéseit, ezért a MEOSZ által megküldött állásfoglalásokat a honlapján http://mek.hu/index.php?link=Akadalymenetesitessel_kapcsolatos_allasfoglalasok közzéteszi.

Budapest, 2019. április 30.

Azóta történt

Az Építési és Közlekedési Minisztérium a napokban tartott újabb kormányzati szintű egyeztetésen felkérte a MEOSZ-t, hogy vegyen részt…
Idén tavasszal új építészeti törvény koncepció látott napvilágot, melynek célja egy egységes, átlátható új szabályozás kialakítása volt. A…
Egy tinédzser küzdelme, hogy balesete után kerekesszékesként is részt vehessen a tanórákon. Az életvidám 16 éves fiút 2022…

Előzmények

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége szerint többszörösen jogsértő, ezért elfogadhatatlan az „Akadálymentesítés követelményei eltérő rendeltetésű épületek esetén” című…
Az elől kivágott WC kagylók és ülőkék használatra alkalmatlanok és balesetveszélyek, ezért tervezésük, beépítésük, jövőbeni üzembe helyezésük mellőzése…
Külső liftet szeretett volna kialakíttatni mozgáskorlátozottá vált férje számára egy hölgy, aki – miután a hatóságoktól többször is…