A MEOSZ konstruktív szerepet kíván vállalni a gyógyászati segédeszköz ellátás rendszerének átalakításában

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyért felelős államtitkárságának kezdeményezésére kedden megbeszélést tartott az EMMI, a MEOSZ, az Orvostechnikai Szövetség, a Forgalmazók az Egészségért Szövetség, az Ortopéd Cipőkészítők Szövetsége, az OPRA Ortetika, Protetika, Rehabilitáció Szövetség valamint az Egészségügyi Technológiai és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete részvételével a gyógyászati segédeszközök áfa-csökkentésére, valamint áremelésére, árkompenzációjára vonatkozó javaslatok ügyében.

Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke elmondta, hogy a MEOSZ önmagában nem támogatja a forgalmazók és gyártók áremelésre, árkompenzációra vonatkozó javaslatát, mert az nem eredményezné a mozgáskorlátozott emberek innovatív segédeszközökhöz való jutását és az ellátás minőségi javulását. A Szövetség szerint a terület újraszabályozása mára már elkerülhetetlenné vált, ezért kezdeményezte, hogy a terület érdemi felülvizsgálata induljon el.  A MEOSZ szerint szükség van a gyógyászati segédeszköz ellátás- és szabályozás terén szakértői bizottságok létrehozására a minisztérium, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK), az orvos szakma képviselői valamint a segédeszköz gyártók és forgalmazók bevonásával, melyben a Szövetség aktív és konstruktív szerepet kíván vállalni.

A MEOSZ szerint a mielőbb szükség van a jogszabályi környezet megváltoztatására, és az átfogó minőség-ellenőrzés bevezetésére. Újra kell építeni a társadalombiztosítás által támogatott gyógyászati segédeszközök körét, azok finanszírozási feltételrendszerét a felhasználók érdekeit is figyelembe véve ahhoz, hogy egy európai szintű, egyéni szükségleteket figyelembe vevő rendszer jöjjön létre. Ehhez nélkülözhetetlen a megfelelő információ áramlás a szakemberek és a betegek körében. A MEOSZ szerint mindezen feladatok eredményes megvalósítása érdekében meg kell határozni a felelősségi köröket a felelősök és a határidők pontos megjelölésével. Az EMMI támogatóan fogadta a MEOSZ javaslatát, s azt kérte: a MEOSZ egyeztessen erről a gyártók és forgalmazók képviselőivel. Reményeink szerint ősszel a tárca bevonásával megkezdődhet a MEOSZ által javasolt szakmai munka.

Budapest, 2018. július 31.

Azóta történt

2024. január 1-jétől azok is kérhetik a megváltozott munkaképességű személyeknek járó rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátás megállapítását, újraszámítását, akik…
2024. január 1-jétől – a vonatkozó szabályozásnak köszönhetően – módosul a különféle ellátások mértéke és azok összegei. A…
A kormány a közelmúltban az inflációra tekintettel a nyugdíjak és más rendszeres pénzellátások 3,1 százalékos kiegészítő emeléséről döntött,…

Előzmények

Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke
Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke nyílt levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, hogy tegyen érdemi lépéseket a közvetlenül 53…
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével (SINOSZ) közösen a kormány elé terjesztette…
Az ENSZ Fogyatékossággal Élő Személyek Jogairól Szóló Egyezmény aktuális országjelentése kapcsán 2018. február 1-jén az Igazságügyi Minisztériumban  a…