Közgyógyellátás

Közgyógyellátás

A közgyógyellátás megállapítása állami feladat. Ha úgy véli, hogy Önt vagy családtagját megilleti az ellátás, forduljon a lakóhelye szerint illetékes kormányhivatalhoz! Kérje az ellátás igényléséhez szükséges formanyomtatványt! Egyedül a kormányhivatal dönt a jogosultságról, döntését a jogszabályoknak megfelelően, határozatba foglaltan, indoklással ellátva hozza meg.

 

Mi a közgyógyellátás?

Olyan hozzájárulás, amely a szociálisan rászorult személy részére az egészségi állapota megőrzéséhez és helyreállításához kapcsolódó gyógyszer, gyógykezelés költségeinek csökkentése érdekében adható. A közgyógyellátásra való jogosultság plasztik kártya formátumú hatósági igazolvánnyal, a közgyógyellátási igazolvánnyal igazolható.

 

Ki jogosult alanyi jogon közgyógyellátásra?

az átmeneti gondozásban részesülő, és a nevelésbe vett kiskorú,

 az aktív korúak ellátására jogosult egészségkárosodott személy,

– a pénzellátásban részesülő hadigondozott és a nemzeti gondozott,

– a rokkantsági járadékos;

– aki rokkantsági ellátásban részesül és az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján nem haladja meg a 30%-os mértéket,

rokkantsági ellátásban részesül és 2011. december 31-én I. vagy II. csoportú rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult,

– öregségi nyugdíjban részesül és 2011. december 31-én I. vagy II. csoportú rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult, vagy

 az, aki, vagy aki után szülője vagy eltartója magasabb összegű családi pótlékban részesül.

 

Ki jogosult normatív jogcímen közgyógyellátásra?

Az a személy, akinek a havi rendszeres gyógyító ellátásnak térítési díja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 10%-át meghaladja (jelenleg 2850 forint), feltéve, hogy a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 105%-át (jelenleg 29 925 forint), egyedül élő esetén a 155%-át (jelenleg 44 175 forint).

 

Ki dönt az alanyi és a normatív közgyógyellátásra való jogosultságról?

A járási hivatal hoz határozatot;  az alanyi közgyógyellátásra való jogosultságot két évre, míg a normatív közgyógyellátásra való jogosultságot egy évre állapíthatja meg. A közgyógyellátásra való jogosultság kezdő időpontja a jogosultságot megállapító határozat meghozatalát követő 15. nap. Ugyanazon időszakra csak az egyik jogosultság állapítható meg.

Mire használható  a közgyógyellátási igazolvány?

Az igazolvánnyal térítésmentesen jogosult:

  • gyógyszerkerete erejéig a társadalombiztosítási támogatással rendelhető gyógyszerekre, tápszerekre,
  • egyes, jogszabályban meghatározott gyógyászati segédeszközökre (pl. kerekesszék, könyökmankó, kapaszkodók, ortopéd cipő), ideértve a protetikai és fogszabályozó eszközöket is (a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. tv 35. § (6) bekezdés)
  • a gyógyászati segédeszközök (pl. kerekesszék, könyökmankó, kapaszkodók, ortopéd cipő, ideértve a protetikai és fogszabályozó eszközöket is) javítására és kölcsönzésére a közfinanszírozás alapjául elfogadott ár erejéig, továbbá:
  • az orvosi rehabilitáció céljából igénybe vehető gyógyászati ellátásokra a közfinanszírozás alapjául elfogadott ár erejéig (pl. gyógyfürdő ellátás).

 

Mi a gyógyszerkeret?

A gyógyszerkeret olyan összeg, ami a rendszeres szedett gyógyszerek megvásárlásához adott támogatás (egyéni gyógyszerkeret), és a hirtelen fellépő megbetegedésből felmerülő gyógyszerszükségletre nyújtott hozzájárulás (eseti keret).

 

Mi jelent az egyéni gyógyszerkeret?

Az egyéni gyógyszerkeret háromhavonta, egyenlő részletekben – első alkalommal a közgyógyellátásra jogosultság kezdő időpontjával – nyílik meg. A három hónapos időszak alatt megmaradt összeg tovább vihető, ez azt jelenti, hogy a jogosultsági éven belül a következő három hónapos időszak gyógyszerkeret összegét növeli. Ugyanakkor a gyógyszerkeret egy évre szól, akkor is, ha a közgyógyellátási jogosultságot 2 évre állapították meg, ezért az első évre rendelkezésre álló keretből fel nem használt összeg nem vihető át a következő jogosultsági évre.

Egyéni gyógyszerkeretet kizárólag havi 1.000 forint feletti gyógyszerköltség esetén lehet megállapítani, felső határa pedig jelenleg nem lehet több havi 12.000  forintnál.

 

Mit jelent az eseti gyógyszerkeret?

Az eseti keret összegét nem az eljáró hatóságok határozzák meg, hanem az adott évben beadott kérelmek figyelembevételével a költségvetési törvény. Ennek összege jelenleg 6.000 forint.

Az eseti keret összegét a NEAK a jogosultság kezdő időpontjával nyitja meg, a két évre megállapított jogosultság esetén is évente, a jogosultság kezdő időpontjával, illetve az attól számított egy év elteltével nyitja meg.

Amennyiben a közgyógyellátásra jogosult személy részére egyéni gyógyszerkeret nem kerül megállapításra, a gyógyszerkeret összege megegyezik az eseti kerettel.

 

Hogyan lehet közgyógyellátási igazolványt igényelni?

A közgyógyellátás iránti kérelmet a lakóhely szerint illetékes járási hivatalhoz kell benyújtani. A kérelem elbírálása érdekében fel kell keresni a háziorvost, hogy igazolja a havi rendszeres gyógyító ellátásokat. A havi rendszeres gyógyító ellátásokról a háziorvos által kiállított igazolást a betegnek is alá kell írnia, jelezve, hogy annak tartalmát ismeri.

Ki dönt a közgyógyellátásra való jogosultság megállapításáról?

A lakóhely szerint illetékes járási hivatal határozatában állapítja meg a közgyógyellátásra való jogosultságot. A határozatban jelöli meg a jogosultság kezdő időpontját és a gyógyító ellátások elismerhető költsége figyelembevételével a gyógyszerkeret összegét. Ez a határozat az alapja a közgyógyellátási igazolványnak, amit a lakóhely szerint illetékes kormányhivatal megyeszékhelyen működő járási hivatal, Pest megye és a főváros vonatkozásában Budapest Főváros Kormányhivatala XIII. kerületi hivatala állít ki. Az igazolvány kiállítása érdekében a járási hivatal hivatalból intézkedik, ezért a közgyógyellátási igazolvány kiállítását külön nem kell kérelmezni.

 

Mi történik, ha lejár a közgyógyellátási igazolvány?

A közgyógyellátásra való jogosultság meghosszabbításáról időben intézkedni kell! Már jóval a közgyógyellátási igazolvány lejárta előtt el kell indítani az eljárást a jogosultság ismételten történő megállapítása iránt.

http://tamogatoweb.hu/letoltes2019/kozgyogyellatas_kerelem_2.docx

http://tamogatoweb.hu/letoltes2019/kozgyogyellatas_haziorvos_igazolas.docx

http://tamogatoweb.hu/letoltes2019/kozgyogyellatas_igazolvany.docx