Önálló életet biztosító támogató eszközök

Mik az önálló életet biztosító támogató eszközök?

Azok a magyar köznyelvben és jogi fogalom-meghatározásban is gyógyászati segédeszköznek nevezett technológiák, amelyek a mozgáskorlátozott, a fogyatékos, illetve átmeneti, vagy végleges egészségkárosodást szenvedett emberek személyes használatába adott orvostechnikai eszközök (az önellenőrzési célt szolgáló in vitro diagnosztikai orvostechnikai eszközt is ideértve), vagy orvostechnikai eszköznek nem minősülő ápolási technikai eszközök, aminek használata nem igényli egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy folyamatos jelenlétét.

Gyógyászati segédeszköznek minősül például: a kerekesszék, járókeretek, rollátorok, botok, mankók, fali kapaszkodók, rögzítő pántok, gyógycipők.

 

Ki látja el a gyógyászati segédeszközökkel kapcsolatos feladatokat?

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) feladata a gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásával, befogadásával kapcsolatos eljárások lefolytatása és nyilvántartásuk vezetése. A NEAK ellátja ennek keretében:

  • a gyógyászati segédeszköz kiszolgáltatására,
  • a nem finanszírozott egészségügyi szolgáltató orvosával gyógyászati segédeszköz támogatással történő rendelésére,
  • orvossal gyógyászati segédeszköz saját maga vagy a Polgári Törvénykönyv szerinti hozzátartozója részére (pro família) támogatással történő rendelésére vonatkozó feladatokat, valamint
  • vezeti a társadalombiztosítási támogatásban részesülő gyógyászati segédeszközökről, szóló egységes nyilvántartást,
  • lefolytatja a gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásával, az egészségügyi technológiák befogadásával kapcsolatos eljárásokat,

 

Milyen gyógyászati segédeszközök érhetőek el Magyarországon az állami finanszírozás keretében?

Az adott évre érvényes támogatott gyógyászati eszközök teljes köréről listát a NEAK tesz közzé a https://neak.gov.hu honlapon. Szintén itt érhetőek el a forgalmazók, amelyektől a gyógyászati segédeszközök beszerezhetők.

Új eszköz igénylése előtt a SEJK adatbázis (https://sejk.neak.gov.hu/) segítségével tájékozódhatnak.


Mi szükséges a támogatott gyógyászati segédeszköz vásárlásához?

A gyógyászati segédeszközök nem vénykötelesek, ezért, aki gyógyászati segédeszközt akar vásárolni, csak akkor van szüksége vényre, ha lehetősége van azt társadalombiztosítási támogatással igénybe venni. Ha az érintett egyedi támogatást szeretne igénybe venni, az elbírálás érdekében a NEAK-hoz kell kérelmet benyújtania. Vény nélkül a termék teljes árát a vevő fizeti ki. A NEAK az egyes gyógyászati segédeszközök vásárlásához, vagy kölcsönzési díjához, illetve azok javítási díjához támogatást nyújt.

 

Milyen társadalombiztosítási támogatás jár a gyógyászati segédeszközökre?

A gyógyászati segédeszköz árához nyújtott ártámogatás, a javítási és kölcsönzési díjához biztosított támogatás. Ezek akkor vehetők igénybe, amennyiben a szakorvos a gyógyászati segédeszközt a társadalombiztosítási támogatással való rendelés szabályai szerint vényen rendeli, és a gyógyászati segédeszközt olyan forgalmazónál váltják ki, amely a NEAK-kal szerződést kötött.

A kötelező egészségbiztosítás keretében az Egészségbiztosítási Alapból nyújtott támogatások mértékét hatósági eljárás során a NEAK határozza meg. Ebben az esetben a fizetendő összeg (ár, javítási-, kölcsönzési díj) megoszlik a társadalombiztosítás és a beteg között. A beteg tehát nem a termék piaci árát (javítási-, kölcsönzési díját), hanem a közfinanszírozás alapjául elfogadott árnak a támogatás összegével csökkentett térítési díját fizeti ki a forgalmazónak.

 

Mi az ártámogatás?

A társadalombiztosítás által támogatott gyógyászati segédeszközök a támogatás alapjául szolgáló ár százalékos vagy fix összegű, illetve a betegségtől függő keretösszegben megállapítható támogatását kaphatják. A NEAK a társadalombiztosítási támogatást ún. kihordási időre állapítja meg.

 

Mi a jelent a kihordási idő?

A gyógyszerekhez képest a gyógyászati segédeszközöknél általában nem beszélhetünk adagolásról, így az egy hónapra elegendő mennyiséget sem lehet kiszámolni. Adagolás helyett az eszközöknél a kihordási idővel kell számolni. A kihordási idő az az időtartam, amelyre meghatározott mennyiségű gyógyászati segédeszköz támogatással rendelhető. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a NEAK minden egyes támogatott eszköz esetében pontosan meghatározza, hogy egy időszak alatt mennyi eszközt lehet egy beteg részére támogatással kiváltani. Ennél többet csak támogatás nélkül lehet vásárolni, kivéve, ha a beteg állapotában olyan változás áll be, amely ezt szükségessé teszi.

 

 Mit jelent a javítási díjhoz nyújtott támogatás?

A rendeltetésszerű használat során a kihordási időn belül, és a kötelező, vagy a gyártó által vállalt jótállási idő lejártát követően meghibásodott – a korábban ártámogatással vásárolt – gyógyászati segédeszközök egyúttal társadalombiztosítási támogatással javíttathatók is, ha a kezelőorvos vagy a háziorvos vényen rendeli. A vényen az általános szabályokon túl az eszköz pontos megnevezését és a hiba jellegét is fel kell tüntetni.

 

Mit jelent a kölcsönzési díjhoz nyújtott támogatás?

Egyes gyógyászati segédeszközök esetében lehetőség van azok meghatározott időszakra vonatkozó, társadalombiztosítási támogatással való kölcsönzésére is, ekkor a gyógyászati segédeszköz kölcsönzési díjához nyújt támogatást a NEAK.

 

Hogyan vehető igénybe a gyógyászati segédeszközök árához nyújtott támogatás?

Az árhoz nyújtott százalékos támogatás a támogatás alapjául szolgáló ár 98 %, 90 %, 80 %, 70 %, 60 %, 50 %, 45 % vagy 0 %-a lehet.

A 98 %-os társadalombiztosítási támogatásban részesített, bruttó 250.000 Ft-ot meghaladó értékű gyógyászati segédeszközök után a beteg által fizetendő térítési díj (azaz, a közfinanszírozás alapjául szolgáló ár és a társadalombiztosítási támogatás összegének különbözete) nem haladhatja meg az 5.000,- Ft-ot.

Egyes, rendkívül magas terápiás költségű egyszer használatos eszközök, implantátumok árát speciális finanszírozással, az egészségügyi szolgáltatóval való ún. tételes elszámolással támogatja a NEAK.

A gyógyászati segédeszköz forgalmazója a társadalombiztosítási támogatással kiszolgált eszköz esetén a NEAK által közzétett ártól, támogatási összegtől és térítési díjtól nem térhet el.

 

Van-e jótállás a gyógyászati segédeszközökre?

A vevő és a vállalkozás közötti szerződés keretében eladott, legalább egyéves kihordási idejű gyógyászati segédeszközökre és készülékekre jótállási kötelezettség terjed ki.

A jótállási kötelezettség teljesítése azt a vállalkozást terheli, amely a fogyasztóval szerződést kötött a gyógyászati segédeszköz biztosítására. A jótállásból eredő jogokat a fogyasztási cikk tulajdonosa érvényesítheti, feltéve, hogy fogyasztónak minősül.

A jótállás időtartama egy év. Ha a fogyasztó a határidőt elmulasztja, jótállási jogának érvényesítésére nincs mód.

A jótállási jegyet közérthetően és egyértelműen, magyar nyelven kell megfogalmazni.

Mit mond a nemzetközi jog az önálló életet biztosító támogató eszközökről?

A mozgáskorlátozott emberek társadalmi életben való részvételének biztosításának érdekében történő fejlesztések, kutatások biztosítása állami feladat. A fogyatékos emberek jogairól szóló ENSZ-egyezmény 4. cikke szerinti kötelezettségek kiterjednek arra, hogy biztosítják és elősegítik valamennyi alapvető emberi jog és szabadság teljes megvalósulását valamennyi fogyatékos személy számára, a fogyatékosság alapján történő bármiféle hátrányos megkülönböztetés nélkül.

Ennek érdekében a részes államok vállalják, hogy:

–   kutatásokat és fejlesztéseket valósítanak meg vagy segítenek elő az egyetemesen tervezett áruk, szolgáltatások, eszközök és létesítmények vonatkozásában, a jelen Egyezmény 2. cikkében meghatározottak szerint, amelyek a lehető legkisebb változtatással és anyagi ráfordítással megfelelnek a fogyatékossággal élő személyek speciális igényeinek, elősegítve felhasználhatóságukat és használatukat, valamint elősegítik az egyetemes tervezést a szabványok és irányelvek kidolgozása során;

–   kutatásokat és fejlesztéseket valósítanak meg, vagy segítenek elő a fogyatékossággal élő személyek számára alkalmas új technológiák, beleértve az információs és kommunikációs technológiákat, a közlekedést/mozgást segítő eszközök, készülékek és segédeszközök elérhetőségének és használatának előmozdítására, elsőbbséget biztosítva az elérhető költséggel járó technológiáknak;

–   hozzáférhető információkat biztosítanak a fogyatékossággal élő személyek számára a közlekedést segítő eszközökről, a készülékekről és segédeszközökről, ideértve az új technológiákat, csakúgy, mint a segítségnyújtás, támogató szolgáltatások és szolgálatok más formáiról;

–   előmozdítják a jelen Egyezményben foglalt jogok oktatását a fogyatékossággal élő személyekkel foglalkozó szakemberek és alkalmazottak számára az e jogok által biztosított jobb segítség- és szolgáltatásnyújtás érdekében.

 

Milyen technológiák érhetőek el külföldön?

Az alábbiakban felsorolunk néhány olyan honlapot, amelyek a mozgáskorlátozott emberek önálló, önrendelkező mindennapi életéhez nyújtanak segítséget. Továbbá olyan megoldásokat is láthatnak, melyek bevezetésével sokkal több mozgássérült társunk vezethetne, vagy éppen utasként kényelmesebben használhatna autót. A linkek szűk betekintést adnak arra nézve, hogy a mozgáskorlátozott emberek támogató eszközeit illetően a jelenleginél mennyivel tágabb megközelítésben kell gondolkodni ahhoz, hogy az önrendelkező élet biztosított legyen. A támogató eszközökhöz való hozzáférést bővíteni kell, az innovatív megközelítés sok lehetőséget rejt magában, melyet a gyakorlatban is elérhetővé kell tenni! Szövetségünk felhívja a figyelmet, hogy a szolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosítása, a teljes körű akadálymentesítés olyan alapfeltétel, prioritás, amelyet nem válthatnak fel az esetileg használható támogató eszközök.

Kerekesszékes felhasználóknak praktikus, hordható ruházatok és kiegészítők:

Furgonokban, mini buszokban, kerekesszékek rögzítésére alkalmazható segédeszközök:

Bármely típusú autóba beszerelhető olyan elektromos beemelő, ami egy összecsukható kerekesszéket a vezető mögötti ülés helyére beemel:

Mozgássérültek számára különféle kézi vezetést és beszállást segítő segédeszközök, átalakítások:

Tájékoztató jellegű hírek a jövő mozgássegítő eszközeiről:

Olyan háromkerekű kerekesszék, melyet több funkcióval lehet felruházni, adott terephez átalakítható:

Mozgássérült emberek sportolását bemutató oldal:

Vonatkozó jogszabályok:

  • a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény
  • a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény
  • a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet
  • a gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásba történő befogadásáról, támogatással történő rendeléséről, forgalmazásáról, javításáról és kölcsönzéséről szóló 14/2007. (III. 14.) EüM rendelet
  • a gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásba való befogadásának, valamint a támogatás megváltoztatásának szabályairól szóló 451/2017. (XII. 27.) Korm. rendelet
  • az orvostechnikai eszközökről szóló 4/2009. (III. 17.) EüM rendelet
  • az in vitro diagnosztikai orvostechnikai eszközökről szóló 8/2003. (III. 13.) ESzCsM rendelet
  • a gyógyászati segédeszközök forgalmazásának, javításának, kölcsönzésének szakmai követelményeiről szóló 7/2004. (XI. 23.) EüM rendelet