Utazási kedvezmények a közösségi közlekedésben

A mozgáskorlátozott embereknek számos utazáshoz, közlekedéshez kapcsolódó kedvezmény jár, ilyen az utazási kedvezmény is.

 

Ki jogosult utazási kedvezményre?

Kizárólag a mozgáskorlátozott, vagy más, fogyatékos embereket érintő utazási kedvezményeket soroljuk itt fel, az egyéb jogcímen (pl. életkor vagy tanulói jogviszony alapján) járó kedvezményeket nem.

Fogyatékos személyek:

  • korlátlan számban megváltható kedvezményes menetjeggyel, vagy bármely viszonylatban megváltható, viszonylathoz kötött kedvezményes bérlettel az a vak személy, aki vakok személyi járadékában részesül, az erről szóló igazolás alapján, vagy a Magyar Vakok – és Gyengénlátók Országos Szövetségének arcképes igazolványával rendelkezik.
  • korlátlan számban megváltható kedvezményes menetjeggyel, vagy bármely viszonylatban megváltható, viszonylathoz kötött kedvezményes bérlettel a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének arcképes igazolványával utazó hallássérült személy.
  • korlátlan számban megváltható kedvezményes menetjeggyel, vagy bármely viszonylatban megváltható, viszonylathoz kötött kedvezményes bérlettel az a személy, aki, vagy aki után szülője, vagy eltartója magasabb összegű családi pótlékban részesül, a külön jogszabályban meghatározott okmány alapján.
  • korlátlan számban megváltható kedvezményes menetjeggyel, vagy bármely viszonylatban megváltható, viszonylathoz kötött kedvezményes bérlettel a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény alapján fogyatékossági támogatásban részesülő személy, a külön jogszabályban meghatározott okmány alapján;
  • korlátlan számban megváltható kedvezményes menetjeggyel a fentiekben meghatározott személlyel együtt utazó személy;
  • a hadirokkant, hadiözvegy a hadigondozási igazolványa és személyi igazolványa felmutatásával, a vasúti közlekedésben bármely kocsiosztályon;
  • a hadirokkant kísérője, ha a hadirokkant az orvosszakértői szerv szakvéleménye alapján kísérőre szorul, és azt a hadigondozási igazolvány tartalmazza, a vasúti közlekedésben bármely kocsiosztályon;
  • a 75%-os vagy annál nagyobb mértékben rokkant hadirokkant családtagja;
  • a rokkantsági járadékos, ha ezt a kifizetőhely igazolja (helyi közlekedésben).

Igazolások:

A fentiek tekintetében jogosult családtagnak minősül a kedvezményezettel közös háztartásban együtt élő házastárs (élettárs) és gyermek. A családtag igényjogosultságát személyi igazolvánnyal és a jogosultságot megalapozó okmánnyal kell igazolni. Amennyiben a kedvezményre jogosulttal kísérő személy  utazik, akkor ő is jogosult az utazási kedvezményre. A kísérő csak akkor veheti igénybe az utazási kedvezményt, ha azzal a személlyel utazik együtt, akinek a nevére a hatósági igazolvány szól.

A vakok személyi járadékában részesülő vak személy, továbbá az, aki, vagy aki után szülője, vagy eltartója magasabb összegű családi pótlékban részesül, illetve a fogyatékossági támogatásban részesülő személyek a kedvezményre való jogosultságot – a központi nyugdíjbiztosítási szerv által kiadott sorszámozott igazolvánnyal igazolják.

A kedvezmény érvényesítésekor a sorszámozott igazolvány mellé személyi igazolvány, vagy egyéb személyazonosságot igazoló okmány felmutatása is megkövetelhető.

Ellátottak utazási utalványa:

Évente 16 alkalommal az 1. mellékletben meghatározott kedvezményes menetjegy igénybevételére jogosult többek között, az a 65. életévét be nem töltött személy, aki:

  • rokkantsági ellátásban részesül, és december 31-én I., illetve II. csoportos rokkantsági nyugdíjra volt jogosult, vagy akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 30%-os, vagy kisebb mértékű,
  • rokkantsági ellátásban részesül, amennyiben december 31-ig 57. életévét betöltötte és 2011. december 31-én III. csoportos rokkantsági nyugdíjra, vagy rendszeres szociálisjáradékra volt jogosult,
  • rokkantsági járadékban, nemzeti gondozási díjban, nemzeti helytállási pótlékban részesül

Tudnivalók az „Ellátottak utazási utalványával” való utazáshoz:

 

  • A kedvezményre jogosult választása szerint két 50%-os kedvezményes utazási lehetőség összevonásával 90%-os magasabb kedvezményt is igénybe vehet.
  • Az „Ellátottak utazási utalványa” 16 kedvezményének felhasználását követően a fent felsorolt személyek még két alkalommal jogosultak 90%-os kedvezménnyel utazni.
  • Az „Ellátottak utazási utalványá”-t a nyugdíjfolyósító szerv állítja ki, és minden év március 31. napjáig megküldi azon jogosultaknak, akik az utalvány kiküldése évének április 1. napját megelőzően még nem töltötték be a 65. életévüket. A külföldről hazatelepült magyar állampolgár utazási utalványát a hazatelepülés, valamint a nyugellátás tényének hitelt érdemlő igazolása mellett a nyugdíjfolyósító szerv adja ki. Az utazási utalvány a rajta feltüntetett érvényességi idő kezdete előtt is felhasználható.
  • Az „Ellátottak utazási utalványá”-ra az utazás megkezdésének helyét és idejét a jegyváltáskor szükséges bejegyezni.
  • Egy utazási alkalomnak tekintendő a kiindulási és a célállomás közötti egyirányú – közvetlen vagy átszállásos – utazás akkor is, ha az több közlekedési eszközzel történik. A kedvezmény kombinált (vasúton és autóbuszon történő) utazás esetén az utazás megkezdését követő nap 24. órájáig igényelhető.
  • Az „Ellátottak utazási utalványa” a kiállítás évében január 1-jétől a kiállítást követő év március 31-éig érvényes.


Mennyi a kedvezmény mértéke?

Kedvezmények a helyközi közlekedésben Kedvezmények a helyi közlekedésben
jegykedvez-
mény
bérlet-
kedvez-
mény
bérletkedvezmény
(vasúti személyszállítás,
HÉV, helyközi autóbusz-közlekedés, komp- és révközlekedés)
helyi közúti és kötöttpályás közlekedés)

 Ellátottak utazási utalványával igénybe vehető utazási kedvezmények

ellátottak utazási utalványa alapján (évente 16 alkalommal), vagy 50%
az előző pont szerinti 2 kedvezményes utazási lehetőség összevonásával 90% a 121/2012. (VI. 26.) Korm. rendelet 1. mellékletében meghatározott mértékű kedvezmény
ellátottak utazási utalványa alapján évente további 2 alkalommal 90%

 Fogyatékos személyek utazási kedvezménye

vak személy 90% 90% 100%
hallássérült személy 90% 90% 100%
a magasabb összegű családi pótlékban részesülő gyermek, valamint az 1998. évi XXVI. törvény szerint súlyosan fogyatékos személy 90% 90% 100%
a magasabb összegű családi pótlékban részesülő gyermek, valamint az 1998. évi XXVI. törvény szerinti súlyosan fogyatékos személy, a vak személy és hallássérült személy 1 fő kísérője 90% 100%
hadirokkant és hadiözvegy 100% 100%
hadirokkant kísérője 100% 100%
legalább 75%-os rokkant hadirokkant családtagja 50% 100%
rokkantsági járadékos a 121/2012. (VI. 26.) Korm. rendelet 1. mellékletében meghatározott mértékű kedvezmény

 

  • az utazási kedvezmény csak belföldi menetrend szerinti közforgalmú közlekedésben jár.
  • nemzetközi utazásra, valamint a nemzetközi utazás magyarországi szakaszára az utazási kedvezmények nem vehetők igénybe.
  • kizárólag természetes személyek – tehát szervezetek nem – vehetik igénybe az utazási kedvezményeket.
  • a vasúti személyszállításban az utazási kedvezmények – meghatározott kivételekkel – a 2. kocsiosztályra érvényesek. Az utazási kedvezmény a helyjegyre, valamint a pótjegyre nem vonatkozik, kivéve a 3 év alatti, külön ülőhelyet nem foglaló gyermeket, valamint a hadirokkant személyt és igazolt esetben kísérőjét, a hadiözvegyet, valamint a pótjegy tekintetében a menekültként vagy oltalmazottként elismerését kérő, a menedékesként elismerését kérő személyt.
  • helyközi közlekedésben valamennyi helyközi belföldi, menetrend szerinti személyszállítási szolgáltatás (vasúti, helyközi autóbusz, HÉV, elővárosi autóbusz, komp és rév) során igénybe lehet venni az utazási kedvezményeket.
  • helyi közlekedésben az utazási kedvezmények valamennyi olyan település helyi közlekedési hálózatán, utazási viszonylatban és járaton igénybe vehetők, amelyekre a helyi önkormányzat által a közforgalmú menetrend szerinti helyi személyszállításra megállapított legmagasabb ár kiterjed.

 

Vonatkozó jogszabályok:

  • a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről szóló 85/2007. (IV. 25.) Korm. rendelet,
  • a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény

a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről és fogyatékosságokról szóló 5/2003. (II. 19.) ESZCSM rendelet