A MEOSZ a megváltozott munkaképességű emberek munkahelyeinek megőrzéséért

A MEOSZ elnöke tavaly novemberben – csatlakozva a VSZOSZ kezdeményezéséhez – a minimálbér és a garantált bárminimum 2017-es emelése kapcsán arra kérte a szaktárcát: a megváltozott munkaképességű emberek munkahelyeinek megőrzése érdekében emelje az akkreditált foglalkoztatók támogatását. Közös fellépésünk sikeres volt, a tárca márciusban 5,1 milliárddal megemelte a támogatási keretet, így biztosítható a korábbi foglalkoztatotti létszám.

„Örvendetes, hogy a kormány elkötelezte magát a minimálbér emelése mellett, de vélelmezhető, hogy a végrehajtásnak lesznek vesztesei, különösen a rehabilitációs foglalkoztatottak körében – írta Kovács Ágnes elnök tavaly novemberben Czibere Károly államtitkárnak.” „A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségének elnöksége csatlakozik és támogatásáról biztosítja a Védett Szervezetek Országos Szövetségének érdekvédelmi tevékenységét, amely célja az egy főre jutó támogatás növelése a mindenkori minimálbér emelésével összhangban. A foglalkoztatottak munkahelyének megőrzése és szociális biztonságuk érdekében sürgős intézkedésre van szükség! Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy az egy főre eső támogatás emelése nem járhat a foglalkoztatottak létszámának csökkenésével.” – fogalmazott az elnök.

A kormány tavaly megemelte ugyan az egy főre jutó támogatást, de a védett foglalkoztatásra szánt előirányzat változatlanul 34 milliárd forint maradt, így a korábbi mintegy 30 ezer munkavállaló helyett csak 26700 főre biztosított támogatást januártól, ami elbocsátásokat, óraszám-csökkenést eredményezett a megváltozott munkaképességű dolgozóknál. Januárban Czibere Károly területért felelős államtitkár a MEOSZ-nak írt válaszában úgy fogalmazott: „A fenntartható és minőségi foglalkoztatás feltételeinek megfelelően kidolgozott támogatási elvek között az egy főre jutó támogatás növelésének elkerülhetetlen következménye lett ugyanakkor – a rendelkezésre álló összes előirányzati forrás nagyságrendje miatt – az összes támogatotti létszám (kapacitás) csökkenése, melynek visszapótlása a rendszerbe további kormányzati intézkedések (forrásteremtés) függvényében valósulhat meg a tervek szerint.”

2017 márciusában végül megszületett a döntés: a kormány a korábbi, 34 milliárd forintos keretet 5,1 milliárddal megemelte, amely fedezi a minimálbér és garantált bérminimum emelésének költségeit. Ezzel biztosíthatóvá vált a korábbi foglalkoztatotti létszám, az akkreditált munkáltatók ugyanannyi embernek tudnak munkát biztosítani a rehabilitációs foglalkoztatásban, mint az előző években.

  1. április 3.

Gábor Imola

Azóta történt

Az alapvető jogok biztosa szerint a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, amikor a…
Márciustól minden hónap utolsó szerdáján online tájékoztató előadást tartunk a mozgáskorlátozott emberek életét leginkább érintő témák kapcsán. Elsőként,…
Előreláthatóan 2024 utolsó negyedévére készül el az a fejlesztés, ami lehető teszi, hogy a személyesen megjelenni nem tudó…

Előzmények

Ahogy arról korábban beszámoltunk, az alapvető jogok biztosa vizsgálatot folytatott és megállapította: jogsértő, ha a mozgássérült beteg kerekesszékét…
A Magyar Nemzeti Bank az elmúlt időszakban egy pénzintézeteknek szóló ajánláson dolgozott, amely a fogyatékos ügyfelek egyenlő esélyű…
A mozgássérült emberek eddig meglévő jogosultságai nem vesznek el, de sajnos 2021-ig nem is bővülnek – mondta el…