Mennyire hatásosak az ENSZ fogyatékos emberek jogait vizsgáló országjelentései?

Online szeminárium (“webinárium”) brit és magyar érdekvédők, ill. ENSZ szakértők részvételével

augusztus 25., kedd – 15.00-17.00 óra

2013-ban egy brit fogyatékosügyi szervezet, a Fogyatékos Emberek a Megszorítások Ellen (angolul: DPAC – Disabled People Against Cuts) az Egyesült Királyságot érintő vizsgálatot kezdeményezett az ENSZ-nél. A vizsgálat tárgya az volt, hogy mennyiben sértette meg az Egyesült Királyság az ENSZ Fogyatékos emberek jogairól szóló egyezményét az akkor már évek óta tartó megszorítások (rokkantsági ellátások átalakítása és csökkentése, fogyatékos embereket támogató szolgáltatások szűkítése stb.) révén. Az ENSZ vizsgálati jelentése 2017-ben kimondta, hogy az brit kormány egyértelműen felelős a “fogyatékos emberek jogainak súlyos és rendszerszintű megsértéséé

Magyarország esetében a Validity Alapítvány kezdeményezett hasonló ENSZ vizsgálatot – a kezdeményezéshez 2018-ban csatlakozott az ENIL (az Önálló Életvitel Európai Hálózata) és a TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) is. Az ENSZ 2019-ben Magyarországra látogató bizottsága elsősorban a törvény előtti egyenlőséget (jogi cselekvőképesség) és a közösségi élethez való jog teljesülését vizsgálta. A vizsgálati jelentést 2020 tavaszán adták ki, és az szintén „súlyos vagy rendszerszintű” jogsértéseket állapított meg. A jelentés az Európai Unió felelősségét is vizsgálta, pl. azáltal, hogy az EU anyagi forrásokat biztosít bentlakásos intézetek építéséhez.

A webinárium célja az, hogy mind a brit, mind a magyar jelentés kapcsán arról beszéljünk, vajon mennyire lehet az ilyen ENSZ jelentéseket jogok érvényesítésére, érdekvédelemre használni annak érdekében, hogy a brit vagy a magyar kormány betartsa az ENSZ Egyezményben garantált jogokat. A webináriumon brit érdekvédők arról fognak beszélni, hogy miként tudták használni a 2017-es ENSZ jelentést saját országukban érdekvédelmi célokra. Magyar résztvevők, köztük a MEOSZ munkatársai Faragó Melinda és Petri Gábor arról fognak beszélni, hogy milyen volt a fogadtatása az ENSZ vizsgálatáról szóló jelentésnek Magyarországon, ill. hogy milyen további tervek vannak az ENSZ vizsgálati jelentésének érdekvédelemben való használatára.

A webináriumon magyar és brit érdekvédők, az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának szakértője, valamint az ENIL munkatársai mellett Debbie Abrahams brit parlamenti képviselő és az ENSZ munkatársai is megosztják tapasztalataikat.

A webinárium időpontja: 2020. augusztus 25., 15.00-17.00 között.

A webinárium élőben követhető majd a brit DPAC alábbi linkjein:

Twitter: https://twitter.com/dis_ppl_protest 

FB: https://www.facebook.com/disabledpeopleagainstcuts/videos/ 

Youtube: https://www.youtube.com/c/DisabledpeopleagainstCutsDPAC/videos

A webinárium nyelve angol, továbbá angol nyelvű élő feliratozás és nemzetközi jelnyelvi tolmácsolás biztosított. A videót a későbbiekben a MEOSZ oldalán magyar feliratozással is elérhetővé tesszük.

Azóta történt

Hozzájuthat-e társadalombiztosítási támogatással a napi 24 órás ápolást igénylő, súlyosan mozgáskorlátozott, hangzó beszédre képtelen Zoltán Ágoston azokhoz a…
A Civil Érték Egyesület szervezésében 2024. április 20-án parasportnap lesz az Üllői Városi Sportcsarnokban. A rendezvényt a FOF2023-C-3371…
Magyarországon a lakásállomány töredéke akadálymentes, így a fogyatékossággal élő emberek számára alapjaiban hiányoznak az önálló, méltóságteljes életükhöz szükséges…

Előzmények

Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) 2020. augusztus 18-án tette közzé módosított űrlapjait, a változás a nyomtatványok N1a,b,c és…
„Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér https://www.eeszt.gov.hu   oldala 2020. augusztus 19. szerda 22.00 óra és 2020. augusztus 23. vasárnap…
2020. augusztus 14-étől a piros vagy sárga besorolású országból való beutazás során elrendelt házi karantén időtartama nem minősül…