Szochokedvezmény a fogyatékossági támogatásban vagy a vakok személyi járadékában részesülőknek

A MEOSZ által megfogalmazott javaslattal összhangban a fogyatékossággal élő személyekre nézve kedvezően változott a megváltozott munkaképességű személyek utáni szochokedvezmény. Az új szabályok alapján a fogyatékossági támogatásban vagy a vakok személyi járadékában részesülő személyeknek is jár a megváltozott munkaképességű személyek után érvényesíthető szochokedvezmény. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal tájékoztatása alapján a szochokedvezmény igénybevételével kapcsolatos tudnivalókat cikkünkben foglaltuk össze.

A 2023. augusztus 1-jétől hatályos rendelkezés (a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (Szocho tv.) 13. § (3) bekezdés c) pontja) lehetővé teszi, hogy a fogyatékossági támogatásban vagy a vakok személyi járadékában részesülőként megváltozott munkaképességű személyt munkaviszonyban foglalkoztató kifizető és egyéni vállalkozó is saját maga után érvényesíthesse a kedvezményt.

A szochokedvezmény megilleti a közkereseti társaságot, a betéti társaságot, a korlátolt felelősségű társaságot, a közös vállalatot, az egyesülést, az európai gazdasági egyesülést, a szabadalmi ügyvivői irodát, a szabadalmi ügyvivői társaságot, az ügyvédi irodát, a közjegyzői irodát, a végrehajtói irodát, az egyéni céget is az olyan megváltozott munkaképességű tagra tekintettel, aki után szochót fizetnek.

A kedvezmény a fogyatékossági támogatás vagy vakok személyi járadékának folyósítását igazoló határozattal érvényesíthető. (Szocho tv. 13. § (5) bekezdés)

A NAV tájékoztatója szerint a fogyatékossági támogatásban vagy vakok személyi járadékában részesülő személyek utáni szochokedvezményt először

  • a kifizető a 2023. augusztusi 2308 jelű bevallásban,
  • a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó az augusztusi 2358 jelű bevallásban,
  • az átalányadózó egyéni vállalkozó pedig a III. negyedévről benyújtandó 2358 bevallás 2358-AT-02 és AT-03 lapján

szerepeltetheti.

 

Budapest, 2023. 08.17.

Azóta történt

2024. január 1-jétől azok is kérhetik a megváltozott munkaképességű személyeknek járó rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátás megállapítását, újraszámítását, akik…
2024. január 1-jétől – a vonatkozó szabályozásnak köszönhetően – módosul a különféle ellátások mértéke és azok összegei. A…
A kormány a közelmúltban az inflációra tekintettel a nyugdíjak és más rendszeres pénzellátások 3,1 százalékos kiegészítő emeléséről döntött,…

Előzmények

Az Alkotmánybíróság döntése értelmében a gyermekek otthongondozási díját (GYOD) a gyermek hozzátartozói is megkaphatják, ha a szülő meghal…
Novemberben érkezik a januártól visszamenőlegesen járó 4,5 százalékos mértékű kiegészítő emelés a nyugdíjban, illetve egyéb ellátásban részesülők számára.…
Az alapvető jogok biztosa szerint hátrányosan érinti a rokkantsági ellátásban részesülő munkavállalókat a rájuk vonatkozó munkajogi szabályozás, ezért…