Bírósági döntések a gyermekgondozási díj után rokkantsági ellátást igénylő szülők ügyében

Az Alkotmánybíróság 2022-ben döntött úgy, hogy azok a szülők, akik a gyermekük megszületését követően kértek rehabilitációs vagy rokkantsági ellátást úgy, hogy közvetlenül előtte csecsemőgondozási (CSED) vagy gyermekgondozási díjat (GYED) kaptak, a táppénzhez hasonlóan, korábbi keresetük figyelembevételével jogosultak ezen ellátásokra. A döntés értelmében a rokkantsági és rehabilitációs ellátás kiszámításához szükséges havi átlagkeresetet a gyermekek után járó ellátások előtt szerzett jövedelem alapul vételével kell meghatározni, az átlagjövedelem hiánya miatt eddig figyelembe vett alapösszeg helyett. Ezért várhatóan magasabb összegű ellátásra lehetnek jogosultak az gyermekgondozás időtartama alatt egészségkárosodást szenvedett szülők. A MEOSZ-hoz érkező panaszok szerint ugyanakkor a gyakorlatban nem minden esetben az AB határozatnak megfelelően alakul a hasonló kérelmek elbírálása. Jogorvoslatra azonban lehetőség van és érdemes is élni azzal!

A kedvező jogértelmezés egyformán érvényes az Alkotmánybíróság döntését megelőzően lezárult ügyekben és az ezt követően indult eljárások esetén is.

A már lezárt és az ügyfelek által felülvizsgálni kért ügyekben az eljáró hatóságnak egy másik alkotmánybírósági határozatban foglaltakat kell figyelembe vennie. Miszerint az alkotmányos követelményben megfogalmazott jogértelmezés nem csak annak kimondásától kötelező, hanem az adott rendelkezést mindig is így kellett volna értelmezni. Így a felülvizsgálat keretében a gyermekgondozást segítő ellátás előtt szerzett kereset az irányadó az ellátás összegének kiszámításakor.

Az alkotmánybírósági döntést követően indult ügyekben pedig az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény 39. § (1) bekezdése az irányadó, mely szerint az Alkotmánybíróság döntése mindenkire nézve kötelező. E követelményből következően a hatóság sem értelmezheti másként az AB határozatban leírtakat, azokat köteles végrehajtani az eljárása során.

A gyakorlatban mindkét ügytípus esetén is előfordul az alkotmánybírósági határozatnak ellentmondó hatósági döntés. A hatósági döntések elleni jogorvoslat lehetőségeit bemutató cikkünk itt olvasható.

Előzmények

Az Alkotmánybíróság szerint Alaptörvény-ellenesek azok a rokkantsági ellátásban részesülőkre vonatkozó 2022. december 31-éig hatályban volt munkajogi szabályok, melyek…
Kovács Ágnes hivatalos fotó
Az Alkotmánybíróság megsemmisítette a tartós ápolást végzők időkori támogatásáról szóló jogszabály azon – MEOSZ által is kifogásolt –…
Újabb Alkotmánybírósági döntés született arról, hogy a 2012. előtt ellátásban részesülő, az új rendszerben pedig rokkantsági ellátásra jogosultak…