Nemzetközi egyeztetés az önálló életvitel helyzetéről Budapesten

Az Önálló Élet Európai Hálózata (angol rövidítéssel: ENIL) kétnapos rendezvényt tartott 2022. július 7-8. között Budapesten, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) San Marco utcai székházában. A rendezvényen az ENIL kelet-európai tagszervezetei, köztük a MEOSZ vett részt: fogyatékossággal élő szakértők érkeztek Szerbiából, Horvátországból, Lengyelországból, Szlovéniából, Boszniából, Bulgáriából, Ausztriából és Görögországból is.

A találkozó színes programjában központi helyett kapott a személyi asszisztencia kérdése. Az ENIL szakértői által tartott bemutatón elhangzott, hogy a fogyatékossággal élő emberek már a régió több országában igénybe vehetnek államilag finanszírozott személyi asszisztenciát – ilyen szolgáltatások léteznek már többek között Csehországban, Lengyelországban, Szlovákiában, Szlovéniában, Bulgáriában és Ausztriában is. Látható tehát, és reményre ad okot, hogy az elmúlt évtizedben nagyon sok ország vezette be a fogyatékossággal élő emberek támogatásának ezt a formáját.

A részleteket tekintve a résztvevő fogyatékossággal élő aktivisták már kevésbé voltak optimisták: sajnos az ENIL szakértői szerint az országok többségében a személyi asszisztencia rendszere sok-sok hiányossággal működik. Egyik követendő példának csupán a szlovén rendszert tudták megnevezni a szakértők. Más országokban a hiányosságok között szerepel, hogy például sokan nem szereznek jogosultságot személyi asszisztenciára, vagy hogy a szolgáltatás nem elérhető országosan, hanem csak nagyobb városokban. A szlovén és görög személyi asszisztencia rendszerekről részletesebb bemutatót is meghallgathattak a résztvevők.

A jelen lévő szervezetek képviselői beszámoltak érdekvédelmi munkájukról is. Minden szervezet részletesebben ismertette egy-egy közelmúltbeli vagy folyamatban lévő projektjét vagy más érdekvédelmi tevékenységét. A MEOSZ munkatársai ennek keretében bemutatták a Nemzetközi Visegrádi Alap által finanszírozott „Promoting accessibility and universal design for the social inclusion of disabled people” című projektet, az ennek keretében létrejött „Akadálymentesítési jó és kerülendő gyakorlatok” című kiadványt. Laki Tamás, a MEOSZ szakértője bemutatta a készülő Akadálymentesítési tesztet is. Faragó Melinda, a MEOSZ jogásza ismertette az épített környezet akadálymentességéről szóló ombudsmani vizsgálathoz készült MEOSZ beadvány megállapításait.

Az első képen: „A képen Elena Pecaric szlovén érdekvédő (háttal) tart előadást a szlovén személyi asszisztencia szabályozásról.”

A második képen: „A Rados Keravica (Szerbia, középen) tart előadást a szerb ellátásokról bosnyák, bolgár és horvát érdekvédőknek”

DSC00515

DSC_1741 (002)

Azóta történt

Hozzájuthat-e társadalombiztosítási támogatással a napi 24 órás ápolást igénylő, súlyosan mozgáskorlátozott, hangzó beszédre képtelen Zoltán Ágoston azokhoz a…
A Civil Érték Egyesület szervezésében 2024. április 20-án parasportnap lesz az Üllői Városi Sportcsarnokban. A rendezvényt a FOF2023-C-3371…
Magyarországon a lakásállomány töredéke akadálymentes, így a fogyatékossággal élő emberek számára alapjaiban hiányoznak az önálló, méltóságteljes életükhöz szükséges…

Előzmények

Az épített környezet akadálymentességének hiánya miatt súlyosan és rendszerszinten sérül a fogyatékossággal élő emberek egyenlő esélyű hozzáféréshez való…
Az Európai Fogyatékosügyi Fórum (angol rövidítésben: EDF) nemrég jelentette meg átfogó jelentését az európai parlamenti és tagállami önkormányzati…
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) kezdeményezte a mozgáskorlátozott, illetve más fogyatékosságban érintett, vagy egyéb egészségügyi okból személyesen…