Vállalkozás a KATA után

Mint ismeretes a kisadózó vállalkozások tételes adójának (közismert nevén KATA) eddigi rendszere szeptember 1-jétől komoly változáson ment át. Ennek egyik következménye, hogy megszűnt az a lehetőség, mely alapján a megváltozott munkaképességű vállalkozók eddig nem főállású kisadózóként 25.000,- Ft tételes adó megfizetésével róhatták le közterheiket. Másik lényeges változás, hogy a KATA szerinti adózás hatálya alá már csak a főfoglalkozású egyéni vállalkozók tartozhatnak. A valamikori rokkantsági nyugdíjas, jelenleg rehabilitációs, vagy rokkantsági ellátásban részesülő megváltozott munkaképességű vállalkozók ugyanakkor a KATA szempontjából nem minősülhetnek főfoglalkozású vállalkozónak még akkor sem, ha szolgáltatásaikat egyébként csak magánszemélyeknek nyújtják, mivel ezt a kisadózó vállalkozók tételes adójáról rendelkező 2022. évi XIII. törvény (új KATA.) az ellátásuk miatt nem teszi lehetővé.

Mindezek miatt az alábbi tájékoztatónkkal a változtatni kényszerülő vállalkozóknak igyekszünk segítséget nyújtani. Ismertetjük a rendelkezésükre álló alternatív adózási lehetőséget, illetve, hogy kik választhatják továbbra is a KATA szerinti adózást. Következő tájékoztatónkban pedig bemutatjuk a vállalkozókat is megillető különféle adó és egyéb közterhekre vonatkozó kedvezményeket.

 Alternatív lehetőség a KATA helyett

Azok a vállalkozók, akik immár nem adózhatnak a KATA szabályai szerint, jellemzően a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) egyéni vállalkozók adózására vonatkozó rendelkezéseit figyelembe véve vagy a vállalkozói jövedelem szerinti adózást, vagy – ha ennek feltételei fennállnak – az átalányadózást választhatják.

A vállalkozók akkor dönthetnek az átalányadózás mellett, ha sem az ennek megkezdését megelőző adóévben elért bevételük, sem pedig az adott naptári évben elért bevételük nem haladja meg az adott évre érvényes éves minimálbér 10-szeresét. Ez az összeg 2021 évre vonatkozóan kb. 20.000.000, 2022. évre vonatkozóan pedig 24.000.000 forint. Átalányadózás esetén a vállalkozó az átalány jövedelmét úgy állapítja meg, hogy az éves bevételét a Szja tv. szerint meghatározott mértékű (a legtöbb tevékenység esetén 40 %) költséghányaddal csökkenti.

Fontos továbbá megjegyezni, hogy az átalányadózást alkalmazó vállalkozók e tevékenységükből származó jövedelmüknek az éves minimálbér felét meg nem haladó része (ami ebben az évben 1.200.000 forint) adómentesnek tekinthető. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a vállalkozó valójában 2.000.000 Ft bevételre tehet szert adómentesen, mivel a 40 %-os költséghányad levonása után fennmaradó 1.200.000 Ft jövedelme után személyi jövedelemadót fizetnie nem kell.

Akik ezután is választhatják a KATA-t

Az új KATA törvény alapján ezután is választhatják a kisadózó vállalkozók tételes adóját azok a vállalkozási tevékenységüket főfoglalkozásúként folytató egyéni vállalkozók, akik e tevékenységük, nyújtott szolgáltatásaik során bevételre kizárólag magánszemélyektől tesznek szert, és az adóhatóságnak az erre a célra rendszeresített nyomtatványon bejelentik, hogy adókötelezettségüket az új KATA szerint kívánják teljesíteni. A fogyatékos, illetve egészségkárosodott egyéni vállalkozók közül azok adózhatnak ezután is a KATA alapján, akik nem részesülnek rokkantsági ellátásban, illetve valamikori rokkantsági nyugdíjasként rehabilitációs ellátásban. Ebből következően, akik egészségkárosodottak ugyan, de más ellátásra például rokkantsági járadékra, vagy fogyatékossági támogatásra jogosultak, ha tevékenységüket főfoglalkozásúként folytatják, ezután is választhatják ezt az adózást, ami továbbra is havi 50.000,- Ft tételesadó megfizetésének teljesítését jelenti.

A kisadózó vállalkozók tételes adóját választók ezután is biztosítottnak minősülnek és jogosultak a társadalombiztosítási és munkanélküli ellátásokra, mely ellátások számításának alapja jelenleg is havi 108.000 forint.

 

 

 

Azóta történt

Az alapvető jogok biztosa szerint a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, amikor a…
Márciustól minden hónap utolsó szerdáján online tájékoztató előadást tartunk a mozgáskorlátozott emberek életét leginkább érintő témák kapcsán. Elsőként,…
Előreláthatóan 2024 utolsó negyedévére készül el az a fejlesztés, ami lehető teszi, hogy a személyesen megjelenni nem tudó…

Előzmények

Ha Önt is érdekli az, hogyan tehet lakóhelyén az akadálymentesítés javításáért, csatlakozzon képzésünkhöz 2022. szeptember 15-én 8.30 és…
Magánszemélyek, szervezetek, mindenki, aki azonnali változást szeretne, aki kiutat keres a létbizonytalanságból kérjük támogassa aláírásával a MEOSZ elnökségének…
Egyetemleges felelősség terheli az elmúlt évtizedek döntéshozóit Magyarországon közel hatszázezer ember él valamilyen fogyatékossággal, ezen belül a legnagyobb…