Végleges egészségkárosodás esetén a kiskorúaknak is lejárati határidő nélkül jár a parkolási igazolvány

Lejárati határidő nélkül kell kiállítani a parkolási igazolványt azoknak a kiskorúaknak, akiknek az egészségkárosodása, fogyatékossága igazoltan végleges – derül ki a minisztérium Szövetségünknek megküldött válaszából. A MEOSZ a kormányhivatalok eltérő gyakorlata miatt kérte a tárca jogértelmezését. Az Építési és Közlekedési Minisztérium Szövetségünknek írt állásfoglalásában ígéretet tett arra, hogy a rendelettel kapcsolatosan felvetett jogértelmezési kérdéseket a Belügyminisztérium bevonásával megvizsgálják, és ha kell, intézkednek a jogszabály módosítása iránt. Szövetségünk arra kérte a minisztériumot, tegye meg a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a hatóságok egységes gyakorlatot folytassanak a kiskorúakat megillető parkolási igazolvány kiadásakor.

Szövetségünkhöz számos jelzés érkezett arról, hogy a kiskorúakat megillető parkolási igazolvány kiállítása során a kormányhivatalok eltérő gyakorlatot követnek. Egy édesanya például azzal keresett meg bennünket, hogy 11 éves gyermeke részére a parkolási igazolványt csak 2 évre állították ki annak ellenére, hogy fia állapota végleges, és ezt a szükséges orvosi igazolásokkal is alátámasztották. A kormányhivatal ügyintézője szóban ezt azzal indokolta, hogy kiskorú személynek az igazolvány nem adható ki lejárati határidő nélkül. Tudomásunk van ugyanakkor olyan esetekről is, amikor más kormányhivatalok időkorlát nélkül állították ki a parkolási igazolványt az arra jogosult kiskorúnak.

A MEOSZ ezért 2023. októberében a Miniszterelnökség Területi Közigazgatásért Felelős Államtitkárság szakmai állásfoglalását kérte arra vonatkozóan, hogy kiadható-e lejárati határidő nélkül a parkolási igazolvány olyan kiskorúak részére, akiknek igazoltan végleges az egészségkárosodása, fogyatékossága. Álláspontunk szerint ugyanis a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványáról szóló 218/2003 (XII. 11.) kormányrendelet a lejárati határidő nélkül kiállítható parkolási igazolvány tekintetében nem tesz különbséget kiskorú és nagykorú jogosult között.

A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium Hatósági Ügyekért Felelős helyettes államtitkára arról tájékoztatta Szövetségünket, hogy a tárca a kérdés megválaszolásához a Belügyminisztérium, illetve az Építési és Közlekedési Minisztérium állásfoglalását is beszerezte. A közös álláspont szerint, ha az igazolványra való jogosultságot megalapozó, a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről és fogyatékosságokról szóló 5/2003. (II. 19.) ESZCSM rendelet 3. melléklete szerinti igazoláson a szakorvos feltünteti az állapot véglegességének tényét, akkor a parkolási igazolványt a kiskorú jogosult részére lejárati határidő nélkül kell kiállítani. Amint válaszában a minisztérium is kiemelte, a 218/2003 (XII. 11.) kormányrendelet a tizennyolc év alatti személyekre vonatkozóan eltérő szabályozást nem állapít meg.

Budapest, 2024. január 29.

Azóta történt

Hozzájuthat-e társadalombiztosítási támogatással a napi 24 órás ápolást igénylő, súlyosan mozgáskorlátozott, hangzó beszédre képtelen Zoltán Ágoston azokhoz a…
A Civil Érték Egyesület szervezésében 2024. április 20-án parasportnap lesz az Üllői Városi Sportcsarnokban. A rendezvényt a FOF2023-C-3371…
Magyarországon a lakásállomány töredéke akadálymentes, így a fogyatékossággal élő emberek számára alapjaiban hiányoznak az önálló, méltóságteljes életükhöz szükséges…

Előzmények

Az Építési és Közlekedési Minisztérium a napokban tartott újabb kormányzati szintű egyeztetésen felkérte a MEOSZ-t, hogy vegyen részt…
2024. január 1-jétől azok is kérhetik a megváltozott munkaképességű személyeknek járó rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátás megállapítását, újraszámítását, akik…
Áldott karácsonyi ünnepeket és békés boldog új esztendőt kívánunk!