Mi az észszerű alkalmazkodás?

“Mindaddig, amíg az akadálymentesség, a hozzáférhetőség és az észszerű alkalmazkodás a szükségleteinknek megfelelő hiányosságot pótolják, segítik és nem jelentenek aránytalan terhet senki számára, addig nem léteznek határok.”

Az ENSZ Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezménye (CRPD) szerint az „ésszerű alkalmazkodás” azokat az elengedhetetlen és megfelelő módosításokat és változtatásokat jelenti, amelyek nem jelentenek aránytalan és indokolatlan terhet, és adott esetben szükségesek ahhoz, hogy biztosítsák a fogyatékossággal élő személy alapvető emberi jogainak és szabadságainak a mindenkit megillető, egyenlő mértékű élvezetét és gyakorlását. Az észszerű alkalmazkodás követelménye a CRPD és a CRPD Bizottság értelmezése szerint egyszerre érték, jogi norma és egy egyenlőséget elősegítő anti-diszrkiminációs eszköz a fogyatékos személyek számára, ami mindenkire nézve kötelezettséget keletkeztet. Az észszerű alkalmazkodás egy olyan eszköz a fogyatékos emberek kezében, amellyel elérhetik, hogy a társadalom valamennyi tagjához hasonló módon, egyenlő félként bánjanak velük.

Az észszerű alkalmazkodás egyéni helyzethez igazodás az észszerűség keretei között. Függ a fogyatékosság súlyosságától, a fogyatékosság típusától, az aktuálisan érvényesítendő emberi jogtól, a kulturális és társadalmi közeg hozzáállásától, és a szükséges segítség típusától. A CRPD az úgynevezett emberi jogi megközelítést alkalmazza, amely a fogyatékossággal élő emberek számára az emberi jogok és szabadságok másokkal azonos módon történő gyakorlását rögzíti. Az észszerű alkalmazkodás követelménye olyan tevőleges, megerősítő jellegű intézkedéseket vár el mindenkitől, melyek révén másokkal azonos módon kezelik a fogyatékossággal élő személyeket nem pedig „betegként” vagy „megváltozott munkaképességűként”. A CRPD szerint az egyenlőség eléréséhez szükséges változtatást, intézkedést mindenki köteles az észszerűségi határok között megtenni. Ennek elmaradása esetén diszkrimináció éri a fogyatékossággal élő személyt.

A CRPD –ben deklarált észszerű alkalmazkodás be nem tartásával a diszkrimináció új fajtája jelenik meg. Az észszerű alkalmazkodás egyénektől függően különböző bánásmódot ír elő; úgy biztosítja az egyenlő bánásmódot a különböző helyzetben lévő fogyatékos emberek számára, hogy a másokkal azonos bánásmód helyett az egyéni szükségleteiket figyelembe vevő eszközöket alkalmaz.  Ilyen lehet például, amikor az oktatásban a vizsgafeladatok megoldására illetve tételek kidolgozására több időt kap a fogyatékos tanuló, továbbá személyi segítőt, speciális programot, avagy infokommunikációs segédeszközt biztosítanak számára.

Forrás: Észszerű alkalmazkodás – valódi társadalmi egyenlőség, MEOSZ (2019)