Nemzetközi összehasonlító kutatás eredményei – Egyéni szükségletekhez való alkalmazkodás Magyarországon és Romániában

Magyarországon a megkérdezett szakértők 93,3%-alkalmazkodik a mozgáskorlátozott emberek egyéni szükségleteihez munkája során. Az alkalmazkodásra példaként legtöbben az akadálymentesítést említették, ami azonban elsődlegesen nem az egyéni szükségletek figyelembevételén alapul, többen a munkahelyi alkalmazkodási formákat (pl. rugalmas munkaidő) illetve asszisztív eszközöket és a rugalmas ügyintézést (pl. az ügyfélhez igazodó időpont, akadálymentes helyszín választása stb.), segítést említették. Sokan nem említettek példát.

Romániában a megkérdezett szakértők 75,5%-a alkalmazkodik a mozgáskorlátozott emberek egyéni szükségleteihez munkája során. Romániában tehát a szakértők kevésbé alkalmazkodnak az egyéni szükségletekhez, mint Magyarországon. Az alkalmazkodásra példaként a legtöbben az alkalmazkodást említették a mozgáskorlátozott emberkehez és a segítést nekik, ugyanakkor többen említették, hogy alkalmazkodnak a napirendjükhöz, a ritmusukhoz is.

Összességében úgy tűnik, hogy bár sok szakértő Magyarországon és Romániában konkrétan nem ismerik az észszerű alkalmazkodás fogalmát, a gyakorlatban azonban használják azt.